Jak właściwie wymówić „Mac OS X”?


36

Zainspirowało mnie pytanie Mac lub Macintosh .

Jak właściwie wymówić „Mac OS X”? Słyszałem następujące rzeczy odnoszące się do systemu operacyjnego na komputerze Macintosh:

  • „Mac OS Ten” („OS” jest nazywane „AHSS”)
  • „Mac OS Ex” („OS” jest nazywane „AHSS”)
  • „Mac Oh-Ess Ex”
  • „Mac Oh-Ess Ten”
  • „Darwin” (ludzie używają tego w odniesieniu do systemu operacyjnego. Czy to prawda?)

2
Przez większość czasu mówię „OSX” Oh-Es-Ex.
Josh K

2
Wybacz moją nie-rodzimą ignorancję, ale jaka jest różnica między „OS Ex” a „Oh-Ess Ex”? Czy wymawiasz „OS Ex” jak „Ossex”? :)
deceze

1
@deceze: Podążałem tym tropem OP, mówię „O”, następnie „S”, a następnie „X”.
Josh K

@deceze: zaktualizuję swój post, aby zobaczyć, czy mogę go wyjaśnić. Trudno wymówić rzeczy w ascii. „W cyberprzestrzeni nikt nie słyszy twojego krzyku”.
Stefan Lasiewski

Wow, poważnie, „Mac Ohs Ex”? Nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby tak to wymawiać. :)
deceze

Odpowiedzi:


41

Według Apple

Obecna wersja systemu Mac OS to Mac OS X (wymawiane jako „Mac OS dziesięć”). ... Najważniejsze wydania systemu Mac OS X obejmują wersje 10.0, 10.3 i 10.4. Istnieją również aktualizacje (czasami nazywane wydaniami „kropkowymi”) dla każdej głównej wersji, takie jak wersje 10.2.8 i 10.4.2.

Stanowi to problem, ponieważ pisanie Mac OS X.6 jest nieprawidłowe. Wszystkie odniesienia do systemu Mac OS X 10.6 łatwiej jest wymówić jako „Oh Ess [Ex] dziesięć kropka / punkt szósty”, zamiast dwa razy powiedzieć „dziesięć”.

Co do Darwina,

Warstwa Darwin w systemie Mac OS X obejmuje jądro, sterowniki i części BSD systemu [...]. Mac OS X rozszerza to środowisko niskiego poziomu o kilka podstawowych technologii infrastrukturalnych, które ułatwiają tworzenie oprogramowania.

Apple kupiło NeXT za jądro XNU, które jest jądrem hybrydowym rozwidlonym z mikrojądra Mach CMU. BSD to implementacja Uniksa pierwotnie wydana przez UC Berkley. Aqua jest mechanizmem renderującym interfejs użytkownika. Apple Finder to aplikacja systemowa, która zawsze działa w celu uzyskania dostępu użytkownika do plików i pulpitu. OS X to suma tych i innych części.


3
+1 dla wiarygodnego źródła. Dziękuję Ci. say Mac OS X v10.6 Snow Leoparddzięki Ci.
Stefan Lasiewski

Jądro Darwina zostało oparte na Mach Microkernel z CMU. Jądro BSD było monolityczne, podobnie jak jądro Linuksa. System uniksowy żyjący na jądrze pochodzi z BSD. Ludzie Apple zawsze wydają się źle rozumieć z jakiegoś powodu.
Adam Lassek

@Adam, dzięki, naprawię to. Zrozumiałem, że jądro samo w sobie nie jest Uniksem i wiedziałem, że jest coś wyjątkowego w mikro-jądrze, ale ostatnio tego nie analizowałem.
SpecKK

bez problemu Ostatnio widziałem wiele odniesień do tego, że OSX ma „jądro BSD” i działa mi to nerwowo :)
Adam Lassek

1
+1 za zilustrowanie, dlaczego mówienie, że jest to Mac OS Ten, powoduje problem. Myślę jednak, że Apple będzie prawdopodobnie odpowiedzieć, mówiąc, że trzeba być naprawdę mówiąc: „Ten Mac OS Snow Leopard”, lub po prostu Snow Leopard zamiast „Dziesięć Mac OS 10.6” :)
Umar Faruk Khawaja

54

Spróbuj pisać

say Mac OS X

w terminalu. Usłyszysz, co myśli o tym Apple.

Wskazówka: to „Mac oh es ten”


7
Mac Oh-Ess Ten…
ghoppe

hehe, racja ... ale to nie jest opcja na liście OP :-) (chociaż zaktualizowałem odpowiedź)
Peter Štibraný

+++++ nie mogę uwierzyć, że nie wiedziałem o tym wcześniej ... Świetnie się z tym bawiłem, kiedy zobaczyłem ten post :)
Robert S Ciaccio

3
@Stefan Jednym słowem tak. Jest to dokładnie ten rodzaj detali, jaki poty Apple. Gniew Steve'a byłby szybki i bezlitosny, gdyby zrozumieli, że „źle”. Trzeba było to zmienić, ponieważ „X” nigdy nie będzie wymawiane jako „dziesięć” w żadnym innym kontekście.
ghoppe 24.09.10

1
Steve powiedziałby, że v tam nie należy. Wyjmij v, a say Mac OS X 10.6 Snow Leopardotrzymasz właściwą odpowiedź.
Daniel

4

zaczynając od lwa górskiego, nie będzie to już „mac os x”, będzie to tylko „OS X” wymawiane jako os dziesięć.


Zmienili także strony Lion, aby pokazać, że Mac OS został usunięty z systemu OS X Lion.
pdd


2

Mac Oh-Ess Ten

„Darwin” (ludzie używają tego w odniesieniu do systemu operacyjnego. Czy to prawda?)

Tylko częściowo Darwin jest opartym na otwartym źródle unixowym fundamentem systemu operacyjnego, na którym kładzie się GUI-goodness, frameworki, środowiska aplikacji, podstawowe usługi i inne zastrzeżone dzwonki i gwizdki.1

Wiem, co to ma być, ale za każdym razem, gdy to wypowiadam, wychodzi mi z ust jak „Mac Oh-Ess Ecks”.


Jestem taki sam. Widzę list między innymi i dlatego wymawiam go jako „X”, a nie dziesięć.
Kyle Hayes,

Nie jesteś sam - wiele osób woli X i upiera się, nawet w obliczu tego, co niektórzy uważają za „kanoniczną” odpowiedź.
bmike

0

Część mnie pyta: „Jak to jest nawet prawdziwe pytanie lub dyskusja *?”, Ale oczywiście zamieszanie zostało ustalone we wcześniejszych wersjach Mac OS 8 i 9, które mają jedną oczywistą wymowę.

Sposób, w jaki pracownicy Apple wypowiadają się (i prawie wszyscy fani komputerów Mac są zgodni), polega na tym, że X reprezentuje wyłącznie 10 i nie należy wypowiadać ani rozszerzać na literę „X”

Mac Oh Es Ten

* W rzeczywistości były oznaczone jako Mac OS 8 i 9, a nie Mac OS IX i Mac OS XIII. Być może jest to jeden z powodów debaty. Ponadto rzadkie użycie cyfr rzymskich w aplikacjach oprócz tarcz zegarowych. Być może marka Mac OS X odnosiła się do „hipness” X Next i Unix, gdy Apple zastąpiło swoją poprzednią architekturę systemu operacyjnego opartą na dziedzictwie Next / Unix.


1
I System 7 wcześniej.
Ɱark Ƭ

Absolutnie „X” odnosi się do wpływu NeXT na OS X.
Dan Ray

0

Kiedy byłem programistą, wciąż używaliśmy cyfr łacińskich, więc OS 9 nie odsunęło się od OS X wymawianego jako „Ten”, ale z cyfrą łacińską „X”, aby uhonorować nowy rdzeń uniksowy.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.