Jak mogę szybko poruszać się po stronach podręcznika w terminalu


37

Czy jest jakiś sposób szybkiego przewijania obszernego tekstu w Terminalu, takiego jak manstrony? Używając strzałek w górę i w dół, przesuń ekran tylko o jedną linię na raz; czy jest jakiś sposób na szybsze przewijanie?


3
Najbardziej bezpośrednia odpowiedź na twoje pytanie: w domyślnej mapie klawiatury terminala dodanie modyfikatora Shift do Page Up / Down i Home / End wyśle ​​polecenia przewijania do tty zamiast przewijania widoku terminala. Możesz dostosować mapę klawiatury, jeśli chcesz, aby wysyłała polecenia przewijania bez potrzeby modyfikatora Shift.
Chris Page

Naciśnij hna stronie
podręcznika,

Odpowiedzi:


47

Jeśli dobrze cię zrozumiałem, chcesz efektywniej przeglądać strony podręcznika.

Domyślnie manużywa lessjako pager. W lessmożesz użyć:

 • Spacelub flub Control ⌃- faby przejść o jedną stronę do przodu
 • dlub Control ⌃- daby przewinąć o pół strony
 • blub Control ⌃- baby wrócić o jedną stronę
 • ulub Control ⌃- uaby cofnąć się o pół strony

Pełną listę lesspoleceń klawiaturowych można uzyskać na stronie podręcznika . Jeśli nie podoba ci się domyślny pager, możesz ustawić MANPAGERlub PAGERzmienne środowiskowe, aby określić inny program do kontrolowania stronicowania stron podręcznika, które są dłuższe niż jeden ekran.


8
Możesz także nacisnąć hpodczas przeglądania stron podręcznika, aby wyświetlić pomoc.
ocodo

3
/uruchamia tryb wyszukiwania, który pozwala przejść do wybranego słowa.

2
A pi nskupić się na poprzedniej i następnej wyników w trybie wyszukiwania.
Lri

1
Również dla lepszego doświadczenia włącz optionjako metaklucz. Terminal preferences > Profiles > Keyboard > Use Option as Meta key
DanSkeel,

1
@ user5077, Co oznacza di uoznacza?
Pacerier

6

Możesz otworzyć strony podręcznika w pojedynczym, przewijalnym oknie z menu Pomoc terminala. Wystarczy wpisać polecenie w polu wyszukiwania w menu Pomoc, a następnie kliknąć polecenie w wynikach wyszukiwania, aby otworzyć jego stronę podręcznika. Czasami polecenie może pojawić się w wynikach wyszukiwania.

Większość stron podręcznika man można również znaleźć w Internecie, a strony podręcznika specyficzne dla Apple można znaleźć w bibliotece programistów Apple . Generalnie google z apple man [command]zastąpieniem [command]rzeczywistego polecenia. Jedną fajną rzeczą w tej metodzie jest to, że możesz łatwo dodawać do zakładek często używane strony.


3
Wyszukiwanie stron podręcznika w menu Pomoc działa również w systemie Snow Leopard (10.6). Lion ma wiele ulepszeń: w menu Pomoc znajdują się wygodne polecenia do wyszukiwania stron podręcznika dla zaznaczonego tekstu i są one dostępne w menu kontekstowym, a także w usługach, dzięki czemu można ich używać z innych aplikacji (musisz włącz je w Preferencjach systemowych> Klawiatura> Skróty klawiaturowe> Usługi ). Możesz także kliknąć z wciśniętym klawiszem Command, aby otworzyć odwołania do stron podręcznika „open (1)” i adresy URL „x-man-page: // 1 / open”, aby ułatwić nawigację między stronami podręcznika.
Chris Page

2
Jeśli nie ma wyboru, polecenia menu Pomoc będą szukać po lewej stronie kursora szukanego terminu lub odwołania do strony podręcznika. Używam tego cały czas, aby wyszukać polecenie po rozpoczęciu wprowadzania go w wierszu polecenia. Polecenia „Otwórz stronę podręcznika użytkownika” są równoważne, mana „Szukaj na stronach podręcznika użytkownika ” apropos. Menu Pomoc i menu kontekstowe rozpoznają odwołania do stron podręcznika w postaci „1 otwórz”, „otwórz 1” i „otwórz (1)”, a także „x-man-page: // 1 / open”.
Chris Page

2
Terminale strony podręcznika korzystają z profilu ustawień „Strona podręcznika użytkownika”, dzięki czemu można dostosować ich wygląd. Ponieważ domyślna pozycja okna jest zapamiętywana osobno dla każdego profilu, możesz wygodnie umieszczać okna strony podręcznika na ekranie, a nowe pojawią się w tym samym miejscu (umieszczam je na prawej krawędzi ekranu, aby nie zakrywały mojego główne okna terminali).
Chris Page

1
Ponadto, jeśli nie ma uruchomionych procesów, Terminal obsługuje kilka poleceń pagera. Są to szczególnie wygodne do czytania stron podręcznika: Spacja / Shift-Spacja = Strona w dół / w górę, f / b = Strona w dół / w górę, Return = Linia w dół, Strzałka w górę / w dół = Linia w górę / w dół, </> = Strona główna / Koniec
Chris Page

Dzięki @ChrisPage - meta.apple.stackexchange.com/q/1247/8546 proponuje hiperłącza do adresów URL x-man-page: //.
Graham Perrin

4

Shift ⇧- Page Up ⇞i Shift ⇧- Page Down ⇟przenosi strony podręcznika po stronie na raz.

(Na laptopie lub innej mniejszej klawiaturze naciśnięcia klawiszy to zwykle Shift ⇧- Fn- Up Arrow ↑i Shift ⇧- Fn- Down Arrow ↓.)


1
Dla mnie w OSX 10.8 kombinacje klawiszy to odpowiednio [fn] - [góra] i [fn] - [dół].
user456584,

W systemie OS X Yosemite obowiązują te same kombinacje klawiszy.
politicus

2

Ta odpowiedź omija twoje pytanie: Zainstaluj Bwana .

Spowoduje to otwarcie stron podręcznika w przeglądarce. Korzystam z tego od lat i jest to jeden z moich ulubionych dodatków do funkcji terminalu.


2

W przypadku poleceń innych niż Apple, które zwykle są takie same na różnych platformach UNIX, robię Google man [command]w przeglądarce. Najlepszym wynikiem będzie prawie zawsze strona podręcznika HTML.


1

Polecam ManOpen, który pozwala otworzyć stronę człowiek w normalnym oknie tekstowym.

Możesz także utworzyć alias (daj mi znać, jeśli potrzebujesz pomocy) przy użyciu

pman ()
    {
    man -t "$ {1}" | otwórz -f -a /Applications/Preview.app/
    }     

1

Zwykle po prostu używam

 • z aby przejść o jedno okno do przodu
 • w aby cofnąć się o jedno okno

0

Mam aplikację „man reader”, która wyświetla listę wszystkich stron podręcznika po lewej stronie. Możesz wybrać jedną i wyświetlać stronę podręcznika w oknie komputera Mac. Działa na Sierra i jest całkiem niezły. Może przewijać stronę podręcznika w górę lub w dół.


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.