Jeden komputer Mac, dwa lub więcej urządzeń pamięci masowej - jak podzielić rzeczy?


17

Jesteśmy na rozdrożu, gdzie większość komputerów Mac ma teraz miejsce i połączenia, aby pomieścić dwa urządzenia pamięci masowej. Dyski SSD są szybkie, mają małą pojemność i są drogie - dyski twarde są w porównaniu do nich powolne, ogromne i tanie.

Zarówno komputery iMac, jak i Mac Mini mogą być skonfigurowane z dwoma napędami, a wszystkie przenośne komputery Mac, które wciąż są dostarczane z napędem optycznym, mają do wyboru kilka profesjonalnych zestawów, które bezpiecznie mocują drugi dysk twardy lub dysk SSD wewnątrz urządzenia. (Widziałem nawet Airsa z lekkim dyskiem USB przymocowanym na stałe do metalowej strony wyświetlacza za pomocą rzepu, ponieważ czasami nawet najcieńszy Mac musi mieć więcej miejsca na przechowywanie).

Jednak Mac OS X tak naprawdę nie ma Asystenta ustawień, który chętnie podzieliłby nasze dane na dwóch dyskach. Oprogramowanie do inteligentnego przenoszenia plików do odpowiedniej pamięci istnieje w korporacyjnej przestrzeni SAN, ale nie sądzę, że zobaczymy to jeszcze na pulpicie. Nie widziałem nawet przewodnika na temat tego, jak i jak skonfigurować komputer Mac z dwoma dyskami, więc Apple pozostawił nam czyste pole do eksperymentowania.

Najlepsze pisanie na ten temat, jakie ostatnio widziałem, napisał Matt Legend Gemmell. Jego artykuł zatytułowany Używanie OS X z konfiguracją SSD plus HDD jest świetny do czytania i wydaje się być trafny, nawet jeśli masz dwa wirujące dyski twarde.

Matt popiera

 • instalowanie systemu operacyjnego, folderów domowych użytkownika i większości danych użytkownika na dysku SSD
 • umieść dane użytkownika, które nie zmieszczą się na dysku SSD zamiast na dysku twardym
 • wdrażając to, przenosząc całe foldery najwyższego poziomu z folderu domowego SSD i umieszczając je na dysku twardym.
 • za pomocą miękkich (sym) łączy do połączenia dwóch lokalizacji.

Czy takie myślenie jest aktualnym stanem wiedzy?

Co dla ciebie działa, a co ważniejsze, dlaczego to działa dla ciebie?

Doceniane są porady dotyczące tego, jak pełny lub pusty, aby utrzymać dysk rozruchowy i wszelkie trudności, których nauczyłeś się na własnej skórze.


Zalecenia Matta mają sens. Zachowaj rzeczy tam, gdzie zauważysz różnicę prędkości (system operacyjny do uruchomienia, dokumenty, z którymi często pracujesz) na dysku SSD i przenieś wszystko inne (pliki multimedialne itp.) Na dysk twardy.
nohillside

2
Myślę, że artykuł Matta jest na miejscu. Jedyną dalszą obawą, której nie poruszałem, była kwestia życia SSD i tego, czy umieścić Cache na SSD. Krótka odpowiedź: w porządku. Zobacz to do dyskusji: apple.stackexchange.com/questions/25224/…
Jess Bowers

@JessBowers Twoje wezwanie do SSD jest trwałe i nie przedwcześnie się zużywa, przetrwało próbę czasu. Naprawdę są dobrze zaprojektowane i powinniśmy ich używać i być szczęśliwym. Koszt / prawdopodobieństwo wymiany jest tak małe w porównaniu z radością z posiadania responsywnego systemu operacyjnego z prostą konfiguracją, który wydaje się właściwym wyborem dla prawie wszystkich.
bmike

@bike tak, czuję to samo. Nie miałem jednego zepsutego, a teraz miałem lub zainstalowałem dla rodziny około 10 z nich.
Jess Bowers,

Odpowiedzi:


6

Moja konfiguracja jest następująca:

 • Macbook pro 2009, 13 "
 • SSD (Intel X25M Postville) zastępujący napęd superdrive, używany jako dysk systemowy + folder folderów domowych
 • Fabryczny dysk twardy używany do przechowywania muzyki i zdjęć

Próbowałem przenieść mój folder domowy na dysk twardy, oto moje wnioski: po przeniesieniu całego folderu domowego na dysk twardy komputer Mac uruchamia się szybko, ale nie uzyskuje się zbyt dużego wzrostu wydajności podczas otwierania aplikacji (nawet aplikacji, które robią nie używaj żadnych dokumentów, takich jak safari). Dzieje się tak, ponieważ gdy aplikacja się uruchamia, ładuje preferencje i buforuje pliki z biblioteki. Jeśli znajduje się na drugim dysku, uruchamianie aplikacji jest prawie tak wolne, jak podczas uruchamiania dysku twardego.

Teraz używam mojego dysku twardego tylko do iTunes / Aperture i obrazów vmware. Te aplikacje są nieco wolniejsze niż inne (ale nadal są tak szybkie, jak nie miałem dysku SSD). Ale nie zrobiłem tego, co zaleca Matt: utworzyłem nowe biblioteki iTunes i bibliotek apertur bezpośrednio na dysku twardym, używając klawisza Alt podczas uruchamiania. Nie lubię dowiązań symbolicznych, które mogą się zepsuć, jeśli odmontujesz dysk twardy, w celu konserwacji lub na przykład przez pomyłkę, pozostawiając folder domowy w niespójnym stanie.

Ostatnie punkty:

 • w tej konfiguracji musisz uważać na pliki, które umieszczasz na dysku twardym, jeśli masz wiele kont na komputerze Mac: pliki te są domyślnie dostępne dla każdego, a filevault ich nie ochroni (chyba że używasz Lion, który pozwala na pełne- szyfrowanie dysku).
 • I musisz skonfigurować maszynę czasu, aby zawierała dysk twardy (w razie potrzeby), który domyślnie obejmuje tylko dysk systemowy.

1
Możesz mieć takie same uprawnienia do plików i ochronę na dysku innym niż rozruchowy, jak na dysku rozruchowym. Upewnij się, że opcja „Ignoruj ​​własność tego woluminu” nie jest zaznaczona w panelu Informacje o dysku.
zzz

Jasne, ale domyślnie tak nie jest: perms to domyślnie 755 folderów, co pozwala każdemu użytkownikowi z tej samej grupy widzieć i czytać twoje pliki. Ale zmienię swoją odpowiedź, aby była bardziej przejrzysta, dzięki!
Benjamin Dubois

1
Czy pozwalasz, aby Twój system operacyjny obracał dysk twardy w stanie bezczynności? Jestem ciekawy, jak działa ta konfiguracja, gdy jest włączona ...
bmike

Nie używam już tego Maca (teraz moja żona), a wirowanie dysku jest wyłączone (nie pamiętam dlaczego). Ale myślę, że będzie działać jak każdy dysk pomocniczy: dysk obraca się w stanie bezczynności i budzi się po uzyskaniu dostępu. A jeśli martwisz się zużyciem energii, to nie jest tak wiele: mac pozostaje w stanie czuwania przez ponad 5H30, co jest dość dobre, biorąc pod uwagę jego wiek i liczbę cykli (508)
Benjamin Dubois

4

Przeniesienie katalogu domowego na dysk SSD

Macintosh Performance Guide ma doskonały opis na ten temat. Być może najważniejsze jest ostrzeżenie, aby utworzyć kolejne konto administratora, które znajduje się na dysku rozruchowym . W przeciwnym razie, jeśli dysk zawierający katalog domowy zniknie, nie będzie można się zalogować.

Doceniane są porady dotyczące tego, jak pełny lub pusty, aby utrzymać dysk rozruchowy i wszelkie trudności, których nauczyłeś się na własnej skórze.

Kolejny artykuł o MPG ; bardzo informujące. Streszczenie: Gdy osiągniesz pełne 2/3 - 3/4, wydajność dysku może spaść o około 40%. I w duchu tego wątku pytania - nie dzieje się tak w przypadku dysku SSD.


Czy mógłbyś rozwinąć treść powiązanego artykułu i wyjaśnić, dlaczego konto administratora jest potrzebne na dysku rozruchowym? Zawsze łatwo jest uruchomić system w trybie pojedynczego użytkownika i utworzyć nowe lokalne konto administratora, usuwając, /var/db/.AppleSetupDonea następnie uruchamiając.
bmike

4

Posiadam krótkoterminową firmę wydawniczą książek botique. Niezależnie od tego, operacje projektowania i drukowania są operacją jednoosobową. Czas spędzony na czekaniu na obracającą się piłkę plażową to zmarnowany i nierentowny czas. Fundusze są ograniczone na zakup najnowszego sprzętu, ale staram się zastosować technologię, która zapewnia najlepszy zwrot pieniędzy. Zajmuję się rekreacją w tworzeniu stron PHP / MySQL.

Moim głównym systemem jest MacPro z początku 2008 r. (3,1). Mam komputer Mac mini średniego poziomu w 2011 r. Jako dodatkową maszynę do projektowania i wewnętrzny serwer WWW / bazy danych. Oba systemy uruchamiają się z dysków SSD 128 GB, które również przechowują foldery użytkowników i pobierają dane projektu publikowania z obracających się dysków twardych. Podczas gdy MaPro jest urządzeniem wyposażonym w procesor, pamiętaj, że Mac mini obsługuje SATA dwa razy szybciej.

Oto jak mam mojego Maca Pro:

128 GB SSD

 • Pliki iCloud
 • Pliki Dropbox
 • Czcionki
 • Foldery użytkownika
 • Poczta
 • Pliki osobiste z wyjątkiem muzyki, filmów i zdjęć
 • Pliki pamięci podręcznej programu Photoshop
 • Zazwyczaj w dowolnym momencie masz od 20 GB do 40 GB wolnego miejsca

Wtórne dyski twarde z systemem ZFS

 • Pliki instalacyjne oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych
 • biblioteka iTunes
 • Biblioteka iPhoto
 • Folder filmów
 • Wszystkie projekty wydawnicze moich klientów

Udało mi się żyć w przestrzeni 128 GB, trzymając duże rzeczy z dala od mojego SSD. Żadnych „wymyślnych” rzeczy, takich jak dowiązania symboliczne. iTunes i iPhoto są jednorazowymi punktami dla ich plików. Ręcznie przenoszę spadki filmów z / users / movies na moje dyski twarde ... Kiedy się do tego zbliżę. Używam Dropbox głównie do synchronizacji 1Password, a iCloud przechowuje większość mojego edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji, aby uzyskać dostęp z MacPro, a także mojego sprzętu iOS.

Zawsze ręcznie zarządzałem lokalizacjami plików dla moich projektów klienckich w programach InDesign, Illustrator i Photoshop. Większość plików klienckich jest wystarczająco mała (zwykle od 5 MB do 50 MB), aby szybko się ładowały, szczególnie dlatego, że programy działają z dysku SSD. Zauważyłem różnicę prędkości dysku twardego, gdy buduję pliki od 100 MB do 500 MB w Photoshopie. Odkryłem, że zapisywanie na PSD jest jednowątkowe i powolne, podczas gdy Photoshop zapisuje na wielowarstwowym TIF jest wielowątkowy i znacznie szybszy.

Ten stosunkowo prosty i głównie ręcznie konfigurowany system działa dla mnie wyjątkowo dobrze ... prawie cały czas. Od strony osobistej moje jedyne główne funkcje w zakresie sprzątania obejmują filmy.

Zastanawiam się nad zbudowaniem napędu Fusion na mini, ale jeszcze tego nie zrobiłem. Gdy zaczynam tworzyć bardziej skomplikowane projekty książek, które wymagają większych plików Photoshopa, chętnie oddałbym całą moją kontrolę zapewnianą przez moją obecną konfigurację do automatycznego przechowywania warstwowego zapewnianego przez Fusion Drive.

Prowadzę samochód z manualną skrzynią biegów, ponieważ jest to bardziej zabawne. Używam komputera Mac, ponieważ OS X działa po prostu lepiej niż Windows. Jeśli znajdę sposób na wykorzystanie integralności danych ZFS z płynnością napędu Fusion Drive, wybrałbym tę trasę w mgnieniu oka.


4

Do instalacji systemu operacyjnego, aplikacji i tym podobnych

Daj jeden dysk JHFS +.

Jeśli jesteś ograniczony do dwóch dysków, a jeden jest twardy, użyj dysku twardego.

Dla integralności danych użytkownika

Daj przynajmniej jeden inny dysk ZFS.

Dlaczego nie HFS Plus?

Mały test HFS - prezentacja @jolly z wiersza poleceń sławy DIY Fusion Drive - pokazuje awarię HFS Plus w jednej sytuacji.

W innych sytuacjach: uszkodzenie danych może pozostać niezauważone i być propagowane przez wszystkie kopie zapasowe, aż do momentu ich odzyskania .

Takie uszkodzenie może być niewykrywalne przez narzędzia takie jak Disk Utility i Alsoft DiskWarrior (taka jest natura HFS Plus). Wpływ na użytkowników końcowych waha się od subtelnego do ekstremalnego; bez pozytywnej identyfikacji uszkodzonych plików ustalenie źródła problemu może być niezwykle trudne.

Dlaczego ZFS?

Zobacz na przykład zaakceptowaną odpowiedź na pytanie w Błąd serwera, Scenariusze utraty danych ZFS  -

…  Nigdy nie straciłem danych w ZFS.

I nie doświadczył wszystkiego innego ...

Jeśli dysk jest twardy (rotacyjny)

Unikaj mieszania systemów plików, które obejmują HFS Plus :

Ponieważ HFS + ma jedną globalną blokadę dla wszystkich aktualizacji metadanych (utrzymywanych w I / O), jest bardzo wrażliwy na opóźnienia dysków. …

(Moje obecne użycie JHFS + i ZFS na hybrydowym dysku półprzewodnikowym Seagate Momentus ® XT ST750LX003-1AC154 - wewnętrzne w MacBookPro5,2 z 8 GB pamięci - jest wystarczająco dobre, ale mogłoby działać lepiej bez tej mieszanki na jednym dysku.)


Z trzema lub więcej dyskami, tylko jednym dyskiem półprzewodnikowym i Mountain Lion

Daj jeden kawałek SSD do CoreStorage LVG, a następnie połącz go z woluminem startowym JHFS +. Cel: Zachowanie przypominające napęd Fusion.

Daj inny kawałek dysku SSD ZFS. Zarówno:

 1. po prostu zpool add poolname cache /dev/disknslicenlub
 2. dodaj plasterek do CoreStorage i dodaj ten CoreStorage do swojej puli ZFS.

Podejście (1) jest dobrze ustalone, jeśli chodzi o wzrost wydajności dzięki adaptacyjnej pamięci podręcznej zastępczej poziomu 2. Blog Brendana »Zrzuty ekranu L2ARC  ( 30.01.2009 ) przypomina nam, że ponowne uruchomienie systemu operacyjnego powoduje, że L2ARC staje się zimny i:

Pracujemy również nad trwałym L2ARC, więc jeśli serwer uruchomi się ponownie, może zacząć się rozgrzewać, co będzie dostępne w przyszłej aktualizacji.

Podejście (2) ma na celu wprowadzenie automatycznego poziomowania do ZFS bez ochłodzenia przy ponownym uruchomieniu. Rutynowa kontrola integralności danych ( scrub) może obniżyć dane z poziomu wysokiej wydajności… jeśli tak, zastanawiam się, czy inna procedura może złagodzić skutki degradacji - przyrostowe zfs send… (tworzenie kopii zapasowych) powinno czytać, z puli ZFS, ostatnio napisane bloki ; i dlatego CoreStorage powinien promować rzeczy do preferowanej warstwy.

Wiele pul współużytkujących jeden dysk SSD

Akceptowane odpowiedź na pytanie w Server Fault zauważa:

Udostępnianie dysku SSD między pulami nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na integralność danych i wydajność. …

Jednak tematem tego pytania był ZFS - jak podzielić SSD na partycje dla ZIL lub L2ARC?  (2011-02-22) - wcześniej niż ZEVO, Fusion Drive itp. W ramach odporności ZEVO na przedwczesną utratę L2ARC  (2012-11-04) początkowo sądzę, że przy wielu pulach współużytkujących jeden dysk SSD, część L2ARC tego dysku SSD nie muszą stanowić zagrożenia dla integralności danych.

(Nie mam doświadczenia z ZIL.)


Osobiście : przez ostatnie kilka miesięcy korzystałem z ZEVO ZFS do mojego katalogu domowego, z CoreStorage do szyfrowania zestawu danych ZFS i woluminu startowego. Różne hasła, więc (lepiej niż FileVault 2) żaden inny administrator urządzenia nie może uzyskać dostępu do moich danych.

Narzędzie dyskowe Apple jest obecnie zbyt uszkodzone, aby prezentować prawdziwy przegląd, więc oto alternatywne widoki.

Hybrydowy dysk SSD w laptopie:

Widok ExtFSManager pojedynczego dysku fizycznego

Plus zewnętrzny dysk twardy (StoreJet) i jego pamięć podręczna vdev (Verbatim, pamięć flash USB) do adaptacyjnej zastępczej pamięci podręcznej poziomu 2:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Wskazówka: urządzenie pamięci podręcznej można fizycznie usunąć podczas aktywnego korzystania z dysku twardego. Żadna szkoda nie powinna skutkować; to jedna z piękności ZFS.

Ogólnie : jeśli pomysł zmieszania dwóch technologii puli (Apple CoreStorage plus ZFS) stawia twoją głowę tutaj, bądź smokami! terytorium wtedy:

 • odłóż na bok myśli o mieszaninach
 • dla ZFS, czy przynajmniej przyjrzeć MacZFS lub pełniejsze funkcjonalny ZEVO .

@bike prawdopodobnie będzie chciał dodać tl; dr do tej odpowiedzi… schemat może ułatwić strawienie całego caboodle.


Nie daj +1 ode mnie takim, jakie jest. Ogromne dzięki za reprezentowanie ZFS za duży obraz. To nie jest filiżanka herbaty dla wszystkich, ale ma ona poważne zalety, nawet jeśli Apple zmierza w kierunku przechowywania.
bmike

1
Twoja rozmowa na ZFS również wytrzymuje próbę czasu. Zgnilizna bitów to największy ból, jaki mieliśmy w ciągu ostatnich 5 lat, zarządzając naszą flotą komputerów Mac. Mamy nadzieję, że APFS doprowadzi nas tam wszystkich wcześniej niż później.
bmike

3

W Mountain Lion można replikować napęd Apple Fusion ze standardowymi dyskami SSD i HDD w Mountain Lion. To automatyzuje podział sata na dysk SSD i dysk twardy.

Pozwala to zachować często używane pliki na dysku SSD i rzadziej używane dane na dysku twardym. Kiedy czytasz lub zapisujesz plik, system operacyjny przeprowadzi migrację bloków używanych na dysk SSD, aby kolejne dostępy były na dysku SSD, a jeśli zwykle używane będą na dysku SSD, nieużywane pliki będą po prostu na dysku Gard.

proces jest szczegółowo opisany na tym blogu lub w odpowiedzi na to pytanie

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.