Czy mogę zrobić DIY Fusion Drive?


52

Mam komputer Mac Mini z dwoma dyskami: dyskiem SSD 256 GB i dyskiem twardym 500 GB. Z tego, co przeczytałem , nowy Fusion Drive robi całą magię w oprogramowaniu, używając interfejsów API Core Storage.

Czy mogę sprawić, aby moja konfiguracja zachowywała się jak napęd Fusion? Oznacza to, że chcę, aby dwa dyski były wyświetlane jako pojedynczy wolumin logiczny, a system automatycznie przenosi często używane pliki na dysk SSD. Rozumiem, że możemy łatwo rozłożyć lub rozszerzyć dyski RAID, ale świetnie zarządzane funkcje przechowywania warstwowego dysku Fusion byłyby świetne bez inwestowania w nowy sprzęt.


1
Kilka miesięcy temu @JessBowers skomentował żywotność pamięci SSD . Jestem przekonany, że implementacja Fusion Drive obsługiwana przez Apple będzie rozważana na dyskach SSD zainstalowanych przez Apple w komputerach Mac marki Fusion Drive. Wydaje mi się, że okaże się, czy w innych komputerach Mac oprogramowanie i oprogramowanie wewnętrzne będą równie ważne dla dysków SSD wybranych przez użytkowników końcowych.
Graham Perrin

Od 2009 r. Inne zorientowane na wydajność wykorzystanie dysków SSD przez Apple: Mac OS X Server 10.6: Przenoszenie dziennika HFS + na inny wolumin . Wskazówka: funkcja nie jest ograniczona do wersji serwerowych systemu operacyjnego. Aby uzyskać więcej informacji o Apple_Journalplasterkach, zobacz moveJournalczasownik diskutil.
Graham Perrin,

Udało mi się dodać dysk SSD do mojego MacBooka Pro 2010, aby utworzyć wolumin CoreStorage i ponownie zainstalować na nim OS X 10.8.2. Wszystko działa dobrze, a wzrost prędkości jest naprawdę niezły.
Davide Gualano

Odpowiedzi:


42

Tak, można utworzyć dysk fuzji na starszych komputerach, opisanych w pełnej długości tutaj :

  • Oczywiście potrzebujesz zarówno dysku SSD, jak i HD. Załóżmy, że są one znane systemowi operacyjnemu jako dysk1 i dysk7. Możesz sprawdzić identyfikator dysku za pomocą diskutil list.
  • diskutil cs create bla disk1 disk7aby go utworzyć, gdzie blajest nazwa, którą nadajesz napędowi syntezy jądrowej.
  • diskutil cs list i zanotuj identyfikator logicznej grupy woluminów
  • diskutil cs createVolume <ID from above> jhfs+ blub 100%, gdzie blubjest nazwa nadana woluminowi.

Link do instrukcji Apple: Kliknij tutaj

Uwaga: są to instrukcje naprawiania podzielonego napędu fuzji, ale działają również przy jego tworzeniu.


2
Niesamowite dochodzenie! Warto zauważyć, że z powodzeniem eksperymentowałeś z tą samą techniką także w systemach plików innych niż HFS + ...
Dan J

@Jolly Widziałem to na twoim blogu i to niesamowite, jak szybko to wypracowałeś! +1!
duci9y

Czy istnieje dokument referencyjny dla poleceń diskutil?
George

1
Użyj man diskutilw wierszu polecenia.
jtbandes

ktoś wie, jak zachować partycję odzyskiwania podczas korzystania z tej techniki?
Jess Bowers

14

Tak i nie.

Fusion Drive wykorzystuje pamięć rdzeniową, aby działać jako jeden wolumin logiczny , który widzisz jako pojedynczy wolumin, ale w rzeczywistości może składać się z wielu woluminów fizycznych (w tym przypadku dysku SSD i dysku twardego).

Możesz tworzyć woluminy pamięci podstawowej i zarządzać nimi za pomocą diskutilpolecenia w terminalu. (Narzędzie dyskowe nie ma jeszcze obszernej obsługi Core Storage za pośrednictwem graficznego interfejsu użytkownika.) W szczególności możesz tworzyć własne grupy woluminów logicznych i woluminy logiczne za pomocą diskutil coreStorage createLVGi diskutil coreStorage createVolume, między innymi, poleceń (szczegóły na stronie man).

Sądzę jednak, że specjalne zachowanie Fusion Drive, automatycznie przenoszące dane między woluminami fizycznymi, jest zakodowane w specjalnej rodzinie woluminów logicznych i prawdopodobnie nie jest to coś, co można łatwo naśladować. (Byłbym szczęśliwy, gdyby ktoś mógł udowodnić, że się mylę!)


3
Warto również zauważyć, że dopóki ludzie nie będą mieli tych maszyn w gorących, małych dłoniach, nie będziemy wiedzieć, co zrobił Apple, i jak łatwo może być podobne ustawienia innych konfiguracji.
Paul Wagland,

2
Apple opublikowało interesujący artykuł (KB HT5446) dotyczący napędu Fusion. Wszelkie „operacje” na Fusion Drive wymagają zaktualizowanego „Disk Utility.app”
Francis Ouellet,

Bez wspomnianego „zaktualizowanego narzędzia Disk Utility.app” nie byłoby bezsilne diagnozowanie problemów z dyskami w DIY Fusion Drive przy użyciu tylko „podstawowego” narzędzia dyskowego?
Gorb

1
@Damian Przypuszczalnie funkcje takie jak Uprawnienia do naprawy nadal będą działać. Domyślam się, że Verify / Repair Disk może również działać, ale powinieneś potwierdzić z kimś, kto próbował.
jtbandes

1
Czy teraz, gdy „ludzie faktycznie mają te maszyny w swoich gorących, małych dłoniach”, czy wiadomo, czy utworzenie logicznego woluminu, jak opisano w całej sieci, faktycznie tworzy „Fusion Drive” z całą zaletą automatycznego przenoszenia plików, czy nie?
tml

10

Właśnie skończyłem tworzenie DIY Fusion Drive na moim MacBooku Pro na początku 2009 roku. Działa świetnie, a ja wymyśliłem, jak zachować partycje odzyskiwania i Boot Camp w tym samym czasie.

Zacząłem od tworzenia kopii zapasowych: kopii zapasowej Time Machine i Carbon Copy Cloner mojej partycji Mountain Lion oraz kopii zapasowej WinClone mojej partycji Boot Camp. Wszystkie kopie zapasowe zostały zapisane na zewnętrznym dysku twardym, który nie był zaangażowany w aktualizację Fusion Drive.

W przypadku sprzętu kupiłem dysk twardy Samsung 830 SSD o pojemności 128 GB i tackę na dyski twarde, które pozwoliły mi wymienić Apple Superdrive na dysk twardy. (Instrukcje dostarczone z caddy są całkowicie błędne, ale caddy jest na tyle proste, że i tak wymyśliłem, jak zainstalować dysk w caddy.) Instalacja była trudna i wymagała niewielkiego śrubokręta Torx i kilku sztyftów, ale instrukcje na ifixit.com były jasne i pomocne.

Po instalacji odkryłem, korzystając z Informacji o systemie, że dysk SSD we wnęce CD ma wynegocjowaną prędkość łącza 1,5 Gigabit zamiast 3 Gigabit. Więc ponownie otworzyłem MacBooka Pro i zamieniłem dysk twardy i dysk SSD. Przy następnym uruchomieniu oba dyski pracowały z prędkością 3 Gigabit. Jako tymczasowy środek do testowania sformatowałem dysk SSD za pomocą Narzędzia dyskowego jako pojedynczej kronikowanej partycji HFS +.

Aby utworzyć Fusion Drive, uruchomiłem partycję odzyskiwania, przytrzymując Command-R podczas uruchamiania. Użyłem terminala w trybie odzyskiwania do utworzenia napędu Fusion.

Pierwszym krokiem było użycie diskutil listpolecenia, aby uzyskać pełną listę partycji na obu dyskach. W moim przypadku dysk0s2 był partycją na dysku SSD, a dysk1s2 był moją zwykłą partycją Mountain Lion na dysku twardym.

Następnie użyłem polecenia, diskutil cs create Fusion disk0s2 disk1s2aby utworzyć logiczną grupę woluminów z dwóch partycji. To był wyjątkowy krok. Określając partycje zamiast całych dysków podczas tworzenia logicznej grupy woluminów. Mogłem pozostawić nienaruszone partycje odzyskiwania i Boot Camp. Większość instrukcji, które widziałem, używały nazw dysków zamiast nazw partycji, co powoduje wyczyszczenie całego dysku. Użycie nazw partycji jest udokumentowane na stronie man diskutil.

Następnie użyłem diskutil cs createVolume <ID from above> jhfs+ Reliance '100%'polecenia, aby utworzyć wolumin logiczny przy użyciu 100% grupy woluminów logicznych. Ponieważ nadal miałem partycje odzyskiwania i Boot Camp, nie było potrzeby zostawiać dla nich miejsca w logicznej grupie woluminów, więc mogłem swobodnie wykorzystać całe miejsce na moją nową partycję Fusion Drive.

W tym momencie trudna część została wykonana. Uruchomiłem się ze sklonowanej kopii zapasowej i użyłem aplikacji Zainstaluj OS X Mountain Lion, aby ponownie zainstalować Mountain Lion na dysku Fusion. (Zamiast tego mogłem sklonować go z powrotem, ale spodobał mi się pomysł ponownego zainstalowania Mountain Lion.) Po zakończeniu instalacji użyłem Asystenta migracji, aby skopiować moje pliki i konta z klonu z powrotem na dysk Fusion.

Jak zwykle po utworzeniu kopii zapasowej / przywróceniu, mój komputer Mac był zajęty przez wiele godzin, ponownie indeksując Spotlight, a następna kopia zapasowa Time Machine była bardzo wolna. Ale kiedy te rzeczy zniknęły, wszystko przyspieszyło i zacząłem czerpać korzyści z nowego napędu Fusion! Cały czas robi się coraz szybszy, ponieważ uczy się najczęściej używanych aplikacji.

Pod koniec tego procesu jest kilka usterek, ale uważam je wszystkie za bardzo niewielkie:

  1. Jeśli uruchomię komputer przy wciśniętym klawiszu opcji, moje oprogramowanie układowe Maca wyświetli dwukrotnie napęd Fusion. Wybór obu napędów rozruchowych jest w porządku.
  2. Narzędzie dyskowe pokazuje moją partycję Boot Camp jako część napędu Fusion, nawet jeśli znajduje się ona tylko na dysku twardym. To wydaje się nieszkodliwe.
  3. Panel sterowania Boot Camp w Windows 7 wyświetla również dwukrotnie listę Fusion Drive. Ponownie oba wybory działają dobrze.
  4. Przy pierwszym uruchomieniu systemu Windows 7 pojawił się ekran modułu ładującego Windows, prawdopodobnie dlatego, że przeniosłem dysk twardy z partycją Boot Camp do wnęki CD. Windows 7 dostosował adres napędu i od tego czasu uruchamia się normalnie.

Podsumowując, jest to świetna aktualizacja i cieszę się, że to zrobiłem!


1
Stuart, jak minęło już kilka miesięcy, jak ci idzie?
Dan Pritts

Jak odkryłeś wynegocjowaną prędkość łącza swoich dysków?
Jim McKeeth,

8

Oprócz tego, że @jtbandes ma rację, możesz tworzyć woluminy logiczne i zarządzać nimi za pomocą CoreStorage, ale zgodnie z artykułem KB HT5446 istnieją pewne „ograniczenia” napędu Fusion.

Alternatywą dla napędu Fusion (który jest w zasadzie dyskiem SSD ORAZ dyskiem twardym zgrupowanym jako wolumin logiczny) jest przeniesienie folderu „/ Users” na dysk twardy i pozostawienie wszystkich plików OS X i aplikacji na dysku SSD, można uzyskać dysk SSD wydajność aplikacji i systemu operacyjnego oraz całe miejsce potrzebne na pliki na dysku twardym. Przywracanie z Time Machine na innym komputerze lub ponownie skonfigurowanym dysku nie będzie działać z przeniesionym / home dla tego konta użytkownika.


3
Aby zwolnić jeszcze więcej miejsca, dodałbym również / HDD / Library / Application Support / Library / Developer / Library / iTunes.
dhempler

2
@ dennis.hempler Zgadzam się całkowicie! Moja „/ Library / Application Support” jest ogromna! Głównie z powodu samouczków, pętli i instrumentów Garageband. Jak mogę przenieść te foldery na inny dysk twardy i połączyć go z dyskiem SSD? Używasz dowiązań symbolicznych? Aplikacja Migration Assistant?
dijeferson

1
Dobre komentarze - z jednej strony jestem najbardziej zainteresowany tym, jak działa automatyczne zarządzanie warstwową pamięcią masową, więc nie muszę wybierać plików, które będą zapisywane na danym dysku .
bmike

1
To byłaby dobra odpowiedź na inne pytanie, ale nie na to pytanie. Plakat otwierający chce jednego logicznego woluminu, a system automatycznie przenosi często używane dane.
Graham Perrin

dowiązania symboliczne zrobią, co chcesz. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest folder itunes w katalogu domowym. Jest to potencjalnie ogromne, nawet jeśli nie masz wielu piosenek lub filmów - kopie zapasowe iPhone'a tutaj.
Dan Pritts

3

Skonfigurowałem napęd Fusion za pomocą narzędzia Terminal w instalatorze OS X 10.8.2 załadowanego do napędu USB, po zainstalowaniu napędu SSD jako drugiego napędu w moim komputerze Mac Mini 2011.

Wymazało to dane z obu dysków, ale tego właśnie chciałem: świeżego systemu z nowym dyskiem Fusion.

Jeśli nie chcesz zapisać istniejącej instalacji, po prostu użyj instalatora OS X 10.8.2, aby utworzyć dysk (upewnij się jednak, że jest to wersja 10.8.2 i wyższa, ponieważ Fusion nie był obsługiwany w wersji 10.8.1 i wcześniejszych) .

Po załadowaniu instalatora możesz otworzyć okno Terminal i wpisać tam polecenia diskutil. Wydawało mi się to łatwiejsze niż klonowanie oryginalnego napędu na dysk zewnętrzny, uruchamianie z niego i łączenie dwóch napędów.

Najbardziej kompletny i najłatwiejszy przewodnik, jaki kiedykolwiek napisałem na temat tworzenia napędu Fusion (i ten, którego z powodzeniem używałem), znajduje się na stronie http://blog.macsales.com/15617-creating-your-own-fusion-drive .

Nawiasem mówiąc, jeśli masz komputer Mac mini 2011 i jeszcze nie kupiłeś kabla, musisz podłączyć drugi dysk, OWC ma świetny zestaw do majsterkowania. Jest tani, zawiera zestaw narzędzi i błyszczące, profesjonalnie napisane instrukcje krok po kroku. Byłem pod wrażeniem. Dostępne na stronie http://eshop.macsales.com/item/OWC/DIYIMM11D2 .


1

Tutaj zrobiliśmy film, który opisuje proces dla Ciebie: http://www.youtube.com/watch?v=I_odnNpv-FQ

Polecenia potrzebne w celu:

diskutil list

diskutil cs create Fusion diskx diskx

UWAGA: Możesz zamienić na Fusiondowolną nazwę logicznej grupy woluminów

diskutil cs list

diskutil coreStorage createVolume YOUR_DEVICE_ID_HERE jhfs+ "Macintosh Fusion" 100%

UWAGA: Możesz zamienić na "Macintosh Fusion"dowolną nazwę swojego dysku. Pamiętaj, aby użyć ""s, jeśli chcesz na swoje miejsce, tak jak my, inaczej nie będziesz ich potrzebować.

Po zakończeniu instalacji otwórz terminal i wyłącz indeksowanie:

sudo mdutil -i off

Jeśli chcesz przywrócić z powrotem 2 oddzielne dyski, uruchom ponownie instalator, otwórz Terminal i wpisz:

diskutil cs delete YOUR_DEVICE_ID

Będziesz wtedy mógł je sformatować w dowolny sposób, używając narzędzia Terminal lub Disk Utility.


Czy zgaszenie światła reflektorów jest obowiązkowe, czy mieszasz się ze złością? Jeśli wyjaśnisz, w jaki sposób twoja odpowiedź odbiega od wcześniejszych odpowiedzi (nawet jeśli próbujesz tylko dokładniej udokumentować), pomaga to innym osobom korzystać z tej zawartości.
bmike

Chociaż dodanie innej odpowiedzi jest całkowicie do przyjęcia, zaleca się również dodanie dodatkowej treści / informacji.
nohillside
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.