Dlaczego mam 2 adresy IPv6?


15

Jeśli przejdę do System Preferences > Network > Advancedniego, zostanie wyświetlone, że mam 2 różne adresy IPv6 (oba z 64-bitowym prefiksem). Dlaczego tak jest

Jeśli piszę ifconfig | grep inetna terminalu, pokazuje mi także te 2 adresy IPv6 (spośród innych adresów). Na końcu jednego z tych 2 adresów IPv6 znajduje się słowo, dynamica na końcu drugiego autoconf temporary. Po co się zastanawiać, dlaczego potrzebujemy dwóch adresów IPv6 i jaka jest różnica między dynamici autoconf temporary.


2
Jedna jest prawdopodobnie do adaptera pętli zwrotnej (lo0), a druga do aktywnego połączenia sieciowego, niezależnie od tego, czy używasz Wi-Fi, Ethernet itp.
3439894

@ user3439894 Nie wiedziałem o tym adapterze sprzężenia zwrotnego ...
nbro

Możesz przeczytać więcej o Loopback i Localhost . W IPv4 pętla zwrotna to 127.0.0.1. W IPv6 , ::1( 0000:0000:0000:0000:0000:0000:0000:0001).
Basil Bourque,

Odpowiedzi:


15

IPv6 był uzyskiwany z adresu MAC twojego urządzenia. To jest zmodyfikowany format EUI-64 . Takie adresy są rozpoznawalne po spojrzeniu na środek ostatnich 64 bitów. Jeśli zawierają ..ff:fe.., to prawdopodobnie jest to adres oparty na EUI-64.

Ponieważ algorytm wytwarza te same 64 bity za każdym razem, gdy niektórzy bali się, że łatwo będzie śledzić urządzenia mobilne, takie jak laptopy i smartfony. Każda sieć miałaby inny prefiks, ale ostatnie 64 bity byłyby zawsze takie same.

Dlatego wymyślono rozszerzenia prywatności . Urządzenie generuje nowe 64 bity co jakiś czas i wykorzystuje je w adresie IPv6. Ponieważ nowe adresy są generowane regularnie, adresy są oznaczone jako temporary. Urządzenie może mieć wiele adresów rozszerzenia prywatności, jeśli system nadal używa starego adresu podczas generowania nowego adresu. System zachowa stary adres tak długo, jak to konieczne. W przypadku nowych połączeń wychodzących system zwykle używa ostatnio wygenerowanego adresu tymczasowego, aby zachować maksymalny poziom prywatności.


4
Możesz także mieć dowolną liczbę adresów statycznych, które sam wybierzesz.
Max Ried

1
Również popraw mnie, jeśli się mylę, ale czy większość urządzeń i tak nie ma dwóch adresów IP (wersja „link local” i publiczna wersja internetowa)? Myślę, że spodziewałbym się zobaczyć co najmniej dwa adresy IP na każdym urządzeniu podłączonym do sieci.
phyrfox,

6
@phyrfox Tak, w rzeczywistości normalne jest wyświetlanie 3 adresów IPv6 na tym samym interfejsie: numer oparty na EUI-64 (zwykle o zasięgu globalnym), adres prywatności (ten sam zakres, tymczasowy) i adres lokalny dla łącza ( zaczynając od fe80 :).
Gordon Davisson

2
@GordonDavisson To prawda, mówiłem tylko o adresach globalnych. Uwzględniając link lokalny, co najmniej trzy adresy na interfejs są rzeczywiście najczęstsze.
Sander Steffann,

1

Wydaje się, że istnieją cztery różne typy adresów IPv6:

  1. Główny adres , używając prefiksu dostawcy Internetu + wyprowadzenie adresu MAC interfejsu sieciowego.
  2. Adresy tymczasowe , oparte na twoim głównym adresie, ale z randomizacją, aby zapobiec śledzeniu. (co jakiś czas generowany jest nowy)
  3. Adres lokalny dla łącza , identyfikowany od fe80:. (niedostępne na całym świecie, powiązane z routingiem)
  4. Unikalny adres lokalny , identyfikowany od fd00:. (nie nadaje się do użytku globalnego, nie jest związany z routingiem)

W moim przypadku właśnie włączyłem IPv6 w mojej sieci domowej i stwierdziłem, że mam jeden z tych czterech typów adresów dla mojego komputera z systemem Windows. (pokazuje się, gdy biegnę ipconfig)

Nie pomylił mnie adres tymczasowy i adres lokalny Link, ponieważ były one oznaczone jako takie, ale na początku byłem zdezorientowany drugim adresem, który był oznaczony tak samo jak mój główny. Zauważyłem, że był on krótszy i zacząłem od niego fd00, a po googlowaniu odkryłem, że jest to unikalny adres lokalny dla mojego urządzenia.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.