Używanie MBP jako serwera sieciowego dla wielu użytkowników


2

Uczę lekcji nowych mediów na małym uniwersytecie nauk humanistycznych i humanistycznych. Przez kilka ostatnich lat w moim biurze działał serwer Ubuntu na starym komputerze stacjonarnym. Na początku każdego semestru tworzę konto na serwerze dla każdego ucznia. Uczą się, jak używać FTP do przesyłania swoich projektów cyfrowych, a niektórzy studenci eksperymentują z podstawowymi opcjami wiersza poleceń UNIX. Serwer niedawno zmarł i chciałbym wymienić starego Macbooka na nowy serwer.

Spędziłem większą część dnia, próbując zainstalować Ubuntu 14.04 na MBP z końca 2011 roku. Niestety konfiguracja podwójnej karty graficznej powoduje prawdziwe problemy dla instalatora Ubuntu. Przeszedłem przez wiele przewodników instalacji i nie jestem w stanie uruchomić systemu operacyjnego Ubuntu bez ręcznej edycji grub za każdym razem.

Czy jest możliwe osiągnięcie moich celów przy jednoczesnym trzymaniu się Yosemite na MBP? W szczególności muszę to zrobić:

  • SSH na serwer MBP z mojego drugiego komputera w celu utworzenia nowych kont użytkowników.

  • Pozwól uczniom łączyć się z folderami FTP przez SFTP. W ciągu typowego roku utworzonych zostanie prawdopodobnie około 30 nowych kont użytkowników.

Naprawdę ... To wszystko, co muszę zrobić. Nie potrzebuję fantazyjnego interfejsu graficznego. Chcę tylko telnet / FTP na serwer i od czasu do czasu łatać go, aby otrzymywać najnowsze aktualizacje zabezpieczeń.

Wiem, że komputery Mac mają pod powłoką terminal UNIX. Byłoby tak fajnie, gdybym mógł po prostu telnet / SSH, aby dotrzeć do maszyny z mojego komputera stacjonarnego. Następnie mógłbym użyć podstawowych poleceń UNIX do utworzenia kont użytkowników.


Uwaga: laptopy zwykle nie są przystosowane do pracy w trybie 7x24, więc prędzej czy później możesz napotkać problemy ze sprzętem.
nohillside

Dzięki, Patrix. To dobry punkt, którego nie wziąłem pod uwagę.
Aaron Delwiche,

Odpowiedzi:


0

Jestem pewien, że możesz ręcznie tworzyć użytkowników z wiersza poleceń w OS X i chociaż mam duże * tło nix, jestem w stanie podejść do tego z punktu widzenia GUI w OS X (chociaż, jak powiedziałem, absolutnie nie robi tego to znaczy, że nie da się tego zrobić.)

Wystarczy wejść na konsolę lub włączyć zdalną administrację dla użytkownika OS X i VNC na komputerze Mac z pulpitu. Lub zainstaluj xRDP na komputerze Mac, co jest moją osobistą preferencją dla dostępu GUI z systemu Windows na komputer Mac.

Stamtąd przejdź do Preferencji systemowych i stwórz z tego konta użytkowników. Możesz dostosować dostęp do administracji zdalnej, aby zezwolić tym użytkownikom lub dodać ich do konkretnej grupy i dać dostęp do tej grupy SSH stamtąd.

Osiągnie to, co chcesz osiągnąć. Jeśli podstawowe polecenia są takie same, jak te, które znasz, po prostu włącz Administrację zdalną, SSH na Macu i rób swoje rzeczy z wiersza poleceń.


Dzięki, rubynorails. To ma sens. Z jakiegoś powodu wyobrażałem sobie, że OS X nie jest tak zaprojektowany, aby pomieścić 50 użytkowników, którzy używają systemu tylko do przesyłania plików na udostępniony serwer WWW. Po dalszym zastanowieniu dokładnie to robiłem z komputerową wersją oprogramowania Ubuntu.
Aaron Delwiche,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.