Instalowanie ponad 20 systemów operacyjnych na komputerze Mac bez żadnej wirtualizacji


13

W przypadku projektu naukowego muszę zainstalować te systemy operacyjne na komputerze Mac Pro.

Haczyk to ...

Musi działać na rodzimym sprzęcie, wirtualizacja poziomu 1 lub 2 nie jest dozwolona.

Oto lista systemów operacyjnych, do których muszę być zdolna do rozruchu (niektóre mogą nawet zostać dodane później):

1. FreeDOS
2. Windows 95
3. Windows XP
4. Windows 7
5. Windows 10
6. Slackware
7. Debian
8. Ubuntu
9. Arch
10. Gentoo
11. Fedora
12. Xinu
13. Minix
14. FreeBSD
15. NetBSD
16. OpenSolaris
17. OS X v10.0
18. OS X v10.1
19. OS X v10.2
20. OS X v10.3
21. OS X v10.4
22. OS X v10.5
23. OS X v10.6
24. OS X v10.7
25. OS X v10.8
26. OS X v10.9
27. OS X v10.10
28. OS X v10.11

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy jest to możliwe przy użyciu istniejącego programu ładującego dla komputerów Mac, czy nie?

AKTUALIZACJA: Ten system testowy nie musi mieć tylko 1 programu ładującego . Na przykład mogę mieć 2 lub 3 pamięci USB z różnymi modułami ładującymi, a systemy zostaną zainstalowane na partycjach dysku Mac Pro.


7
Prosta odpowiedź brzmiałaby „Nie”. Bardziej skomplikowane byłoby ... nie można zainstalować systemu Mac OS starszego niż sam komputer (i żaden komputer Mac, który mógłby uruchomić 10.1, mógłby uruchomić 10.8, więc Catch 22 tutaj). Możesz zrobić niektóre, jeśli nie wszystkie okna w VM, ale nie w sprzęcie [boot camp] oprócz XP w górę. Rodzina Nix, idk.
Tetsujin,

1
Zapomniałeś Mac OS 7, Mac OS 8 i Mac OS 9, który następnie sumuje do 31 systemów operacyjnych
klanomath

4
@JohnDoerthy Proszę dodać cel projektu naukowego. Odpowiedź na to pytanie sprawia, że ​​już mam ochotę być świnką morską ;-)
klanomath

7
tylko dla ciekawskich: Dlaczego nie możesz uruchamiać maszyn wirtualnych?
WernerCD,

3
OSX 10.0-10.3 nie ma nawet publicznie dostępnych wersji Intel, więc potrzebujesz co najmniej jednej dodatkowej maszyny PowerPC (lub zezwól na maszyny wirtualne).
el.pescado,

Odpowiedzi:


28

W zależności od komputera Mac Pro powinny działać następujące systemy operacyjne (lub nie). Nie uwzględniłem wszystkich sprzedanych komputerów Mac Pro, ale próbowałem wymienić główne etapy rozwoju (np. Różne architektury EFI 32-bitowe> 64-bitowe):

           MacPro1,1  MacPro3,1 MacPro5,1* MacPro6,1 
 1. FreeDOS      +/-     uc     uc     uc
 2. Windows 95     -      -     -     -
 3. Windows XP     ++     ++     ++     -
 4. Windows 7     ++     ++     ++     -
 5. Windows 8      -     (++)    ++     ++
 6. Windows 10     -     (++)    (++)    ++
 7. Slackware      +      +     +     +
 8. Debian       +      +     +     +
 9. Ubuntu       +      +     +     +
10. Arch        +      +     +     +
11. Gentoo       +      +     +     +
12. Fedora       +      +     +     +
13. Xinu        -      -     -     -
14. Minix       uc     uc     uc     uc
15. FreeBSD      +/-     uc     uc     uc
16. NetBSD      +/-     +/-    +/-     uc
17. OpenSolaris     +     +/-    +/-     uc
18. OS X v10.0     -      -     -     -
19. OS X v10.1     -      -     -     -
20. OS X v10.2     -      -     -     -
21. OS X v10.3     -      -     -     -
22. OS X v10.4     ++      -     -     -
23. OS X v10.5     ++     ++     -     -
24. OS X v10.6     ++     ++     ++     -
25. OS X v10.7     ++     ++     ++     -
26. OS X v10.8     -     ++     ++     -
27. OS X v10.9     -     ++     ++     ++
28. OS X v10.10     -     ++     ++     ++
29. OS X v10.11     -     ++     ++     ++

-: doesn't run ++: officially supported (++): runs probably +: runs maybe one/two drivers missing
+/-: some drivers missing uc: unclear *Newer MacPro5,1s probably can't run 10.6 

Skompilowałem tę listę z różnych źródeł i prawdopodobnie nie jest kompletna. Sprzeniewierzyłem drobne numery wersji wersji OS X (np. MacPro1,1 wymaga co najmniej 10.4.7). Niektóre wpisy są dobrze finansowane (np. Microsoft i Apple OS), inne pochodzą z moich własnych doświadczeń lub źródeł internetowych. A +lub +/-niekoniecznie oznacza, że ​​instalacja / uruchomienie systemu jest łatwym zadaniem. Z zadowoleniem przyjmuję jednak edytowanie przez osoby bardziej kompetentne.


Uzupełnienie:

Znalazłem dwie podobne do komputera wersje, które prawdopodobnie obsługują wszystkie te systemy, w drugiej brakuje karty graficznej - i oba oczywiście nie są żadnym Mac Pro:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

;-)


Fajnie, zachowuję to na przyszłość. W innym komentarzu powiedział, że Mac Pro ma około roku, więc prawdopodobnie jest to MacPro6,1 (seria z końca 2013 roku).
Gordon Davisson,

@GordonDavisson Też to widziałem, ale za późno.
klanomath

2
Wow, dziękuję, widzę, że potrzebowałbym „kilku” komputerów Mac do tego projektu;)
John Doerthy

1
Chociaż MacPro1,1 nie jest oficjalnie obsługiwany, może uruchomić wszystko do bieżącej wersji 10.11 z programem ładującym Piker-Alpha github.com/Piker-Alpha/macosxbootloader
Lee Joramo

1
@LeeJoramo Nie sądzę, aby Mac Pro1,1 mógł natywnie uruchamiać Panther (10.3) lub niższą, ponieważ były to tylko PPC.
Wowfunhappy

17

Nie można tego zrobić sprzętowo

Mac OS od 10.0 do 10.3 działa tylko na komputerach PowerPC. 10.4 i 10.5 mogą działać na obu (10.4 miał osobne wersje dla dwóch platform, ale 10.5 korzystało z ujednoliconej instalacji). 10.6 i nowsze wersje mogą działać tylko na procesorach Intel. Dlatego nie istnieje komputer, który mógłby obsługiwać zarówno 10,3, jak i 10,6. Ponadto 10.7 obsługuje tylko 64-bitowe procesory Intel (chociaż wiele jego komponentów zawiera zarówno 32-, jak i 64-bitowe pliki binarne), a 10.8 wymaga również 64-bitowego oprogramowania układowego EFI.

Żaden komputer Mac nie może uruchomić systemu operacyjnego starszego niż on sam - nie istniał sprzęt do napisania sterowników dla niego.

Nawet na maszynie wirtualnej żaden system operacyjny nie jest wcześniejszy niż 10.7 [może iirc serwera 10.5 / 10.6, ale nie bez serwera] jest licencjonowany na maszynę wirtualną.

Boot Camp do pracy z systemem Windows - żaden komputer Mac na tyle stary, aby uruchomić Windows XP, nie może uruchomić systemu Windows 10, ponieważ sam Boot Camp ogranicza możliwość zainstalowania systemu operacyjnego.

W przypadku wariantów uniksowych zapraszam do edycji…


No Mac can run an OS older than itself Mam rocznego Maca Pro, który powinien być w porządku. Chociaż masz rację, że wersje wcześniejsze niż 10.6 będą prawdopodobnie niemożliwe do zainstalowania i będę musiał użyć starego komputera Mac z naszej szkoły.
John Doerthy,

1
Nie - 1-letni Mac Pro będzie obsługiwał El Capitan i Yosemite, nic wcześniejszego [Mavericks, jeśli masz szczęście]. Coś wcześniej, nie ma nadziei. „Stary Mac ze szkoły” będzie taki sam, nic przed dniem jego zbudowania. Zamierzam edytować mój post, aby uczynić istotę bardziej widoczną ...
Tetsujin,

2
Jeśli Twój Mac Pro ma rok, to prawdopodobnie jeden z modeli z końca 2013 roku . Zostały wydane, gdy OS X 10.9.1 był aktualny, ale 10.9.1 nie zawierał niezbędnych sterowników, plików pomocniczych itp. Dla nowych modeli, więc Apple wydało specjalną wersję - kompilacja 10.9.1 # 13B4116 - z dodano niezbędne wsparcie. Późniejsze wersje (od 10.9.2) zawierają obsługę tych modeli. Firma Apple nigdy nie dodała niezbędnych plików do żadnej wcześniejszej wersji systemu OS X, więc nie będzie można uruchomić niczego wcześniej na tym komputerze Mac.
Gordon Davisson,

[kontynuacja] Być może będziesz mógł wprowadzić niezbędne sterowniki itp. do wcześniejszej wersji OS X, ale musisz wiedzieć dużo o strukturze systemu operacyjnego, aby dowiedzieć się, jak to zrobić, i nie ma gwarancji, że i tak być kompatybilnym. Na pewno nie byłyby kompatybilne z niczym przed 10.6, ponieważ wszystkie obecne sterowniki jądra są tylko 64-bitowe, a przed 10.6 jądro było tylko 32-bitowe (od 10.6 do 10.8 miały „grube” jądra, które mogły działać w wersji 32- lub Tryb 64-bitowy).
Gordon Davisson,

@Tetsujin Więc jeśli mam dysk instalacyjny / ISO 10,7 lub 10,8, nie mogę zainstalować tej wersji Mac OS na nowym Mac Pro? 64-bitowy procesor może działać w 32-bitowym systemie operacyjnym, to nie jest problem, wystarczy użyć różnych instrukcji, które oferuje układ. jeśli chodzi o sterowniki GPU i kompatybilność, nie muszę mieć najwyższej rozdzielczości, mogę uruchomić system operacyjny w pewnym domyślnym trybie (niskiej rozdzielczości) na 256 kolorach itp., to nie jest problem dla tego projektu.
John Doerthy,

4

Oprócz problemów poruszanych przez innych, we wcześniejszych systemach operacyjnych Microsoft napotkasz problem, że wymagają one dysków twardych w formacie MBR, które obsługują maksymalnie cztery partycje. Możesz być w stanie to obejść za pomocą wielu dysków twardych lub fizycznej wymiany dysków twardych.

Mogą również wystąpić problemy z bardzo starymi wersjami systemu Windows, które mogą wymagać sprzętu, którego nie zawiera już komputer Mac. Nie mogę jednak wymyślić konkretnego przykładu.


Win95 nie obsługuje FAT32, chyba że otrzymasz OSR2. Bez FAT32 będziesz mieć ograniczenie do 2 GB, co nie jest wystarczająco duże dla Win7 lub Win10. 4 partycje można obejść za pomocą partycji rozszerzonej z dyskami logicznymi. Dodatkowo mogą istnieć więcej niż 4 partycje; typowa obsługa MBR ogranicza się tylko do 4 aktywnych partycji. Ale poprzez bezpieczne dostosowanie granic partycji bez niszczenia zawartości, osoba może sprawić, że „partycja 2” wskaże, gdzie inny system operacyjny znajduje się w stanie uśpienia na dysku twardym. Najlepiej z dokumentacją, Ranish Part Mgr, XFDisk i OpenBSD fdisk mogą w tym pomóc.
TOOGAM

@TOOGAM Ciekawe. Nie wiedziałem, że istnieje kilka różnych formatów MBR. Masz rację, niektóre obsługują do 16 podstawowych partycji, ale to dość niestandardowe. Nie sądzę jednak, aby można było uruchamiać rozszerzone partycje, przynajmniej nie bez skomplikowanych manipulacji bootloaderem, co wydaje się być sprzeczne z intencją OP.
Kevin Keane,

Zależy od tego, który moduł ładujący. Program ładujący uruchamia kod w innej lokalizacji. Tym „innym kodem” może być system operacyjny lub inny program ładujący (dlatego GRUB ma opcję o nazwie „chainloader”: jest to łańcuch podobny do reakcji łańcuchowej). Program ładujący zapewniający wybór systemów operacyjnych to „menedżer rozruchu”. Niektóre programy ładujące obsługują tylko partycje podstawowe; Myślę, że niektóre (OS / 2's? Ranish / XFDisk?) Obsługują uruchamianie partycji rozszerzonych. Niektóre mogą być mniej elastyczne. OpenBSD używa 2 programów ładujących; instalator zaszyfruje lokalizację w pierwszym programie ładującym, który właśnie uruchamia bardziej wydajny drugi program ładujący.
TOOGAM

1

W systemie Minix problemem może być obsługa sprzętu. Po pierwsze - czy mówisz o oryginalnym Minixie z książki Andrew Tannenbauma, czy o najnowszej iteracji?

Zgodnie z http://wiki.minix3.org/doku.php?id=usersguide:hardwarerequirements wymaga komputera z systemem BIOS (nie UEFI - chociaż najwyraźniej możesz użyć GRUBA do obejścia tego problemu) z dyskiem w stylu MBR. Myślę, że ostatni może być tym, co może zabić dla ciebie Minix; o ile wiem, wszystkie komputery Mac używają EFI.

Ponadto ilość obsługiwanego sprzętu wydaje się dość ograniczona; wymieniono na przykład tylko 10 różnych kart sieciowych. Połączenie z siecią może nie być możliwe.


0

Obecnie jestem właścicielem podwójnego uruchamiania systemu Mac Pro 1,1 OS X 10.11 (El Capitan) + Windows 10 x64. Nie doświadczyłem żadnego problemu ze zgodnością sterowników. Aby osiągnąć ten cel, musisz wykonać kilka modyfikacji.

 1. Zainstaluj REFInd
 2. Zdobądź GPU kompatybilny z Apple, który można sflashować za pomocą „Apple ROM”, aby uruchomić najnowszą wersję OS X + i jednocześnie mieć ekran rozruchowy. Upewnij się, że karta GPU jest dobrze obsługiwana przez wszystkie dystrybucje Linuksa (PS: Don kupić nową kartę graficzną Nvidia z nową architekturą Maxwell)
 3. Zapasowy dysk SATA (który będzie używany jako „dysk instalacyjny”. Nie używamy dysku CD ani USB do instalacji (OSX, Linux i Windows) z powodu niezgodności rozruchu)
 4. VirtualBox (PS: VirtualBox zostanie użyty do zamontowania rzeczywistego fizycznego dysku twardego na maszynie wirtualnej, na której zostanie zainstalowany system operacyjny Windows w celu utworzenia partycji rozruchowej )
 5. UNetbootin (Aby utworzyć wszystkie płyty CD z instalacją systemu Linux na zapasowym dysku SATA) .

Uwaga: Jeśli chcesz, mogę wykonać 3 samouczki (łatwy i prosty sposób) wyjaśniające, jak to zrobić

 1. Zainstaluj dowolną wersję systemu Linux na MacPro 1,1
 2. Jak zainstalować dowolną wersję systemu Windows na MacPro 1,1

i w końcu

 1. Jak zainstalować dowolną wersję OS X (najnowszą) na MacPro 1,1.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.