Jak monitorować i kontrolować dławienie termiczne procesora w OS X?


20

Ostatnio natknąłem się na narzędzie Intel Extreme Tuning Utility dla systemu Windows. Wypróbowałem to w systemie Windows Bootcamp i bardzo ciekawe było dowiedzieć się, w jakich sytuacjach procesor mojego MacBooka Pro (połowa 2012 r.) Ogranicza dławienie termiczne. Narzędzie zaprojektowano również do zmiany napięcia procesora, aby zmniejszyć dławienie termiczne. Jednak ta opcja nie była dostępna.

Więc moje pytania to:

  1. Czy istnieje podobne narzędzie do monitorowania dławienia procesora (termicznego) w systemie OS X (Yosemite)? Odpowiedź na tę część kwalifikuje się do zaakceptowania odpowiedzi ;-)
  2. Dlaczego opcja zmiany napięcia procesora nie była dostępna w Bootcamp? Czy ta funkcja nie jest obsługiwana przez mój procesor (i7 2.6 GHz Ivy Bridge 3720QM)?
  3. Jeśli mój procesor jest zdolny do zmiany napięcia, czy istnieje sposób na zmniejszenie napięcia procesora w OS X?

Oświadczenie: Tak, wiem, że może to potencjalnie uszkodzić mój sprzęt. Nie są wymagane żadne ostrzeżenia ;-)

Odpowiedzi:


10

Aby monitorować dławienie, możesz uruchomić:

pmset -g thermlog

w terminalu i obserwować wyjście: wprowadź opis zdjęcia tutaj

Jeśli CPU_Speed_Limitw niektórych momentach jest mniej niż 100, oznacza to, że procesor jest dławiony.


Ładny. Zastanawiam się, czy to powinna być zaakceptowana odpowiedź. Na moim komputerze Mac nie aktualizuje się, jak widać na zrzucie ekranu. Pokazuje tylko jeden pomiar i zatrzymuje się.
n1000

@ n1000 zmieni się tylko, jeśli, no cóż, zmieni się stan dławienia termicznego. Mój macbook jest niestety łatwy do dławienia, więc właśnie wykonałem zadanie wymagające dużej mocy procesora i w tej chwili zrobiłem zrzut ekranu.
ivanzoid

Zaakceptowanie tej odpowiedzi, mimo że inna ma więcej głosów. Jednak odpowiedź ta nie wyjaśnia, w jaki sposób można wykryć ograniczenie przy użyciu gadżetu Intel Power Gadget. Ta odpowiedź tutaj jest bardzo jasna, ponieważ CPU_Speed_Limitdaje wskazówki liczbowe.
n1000,

W rzeczywistości możesz teraz nieco wykryć dławienie w gadżecie Intel Power. Najnowsze wersje pokazują MAX / AVG / MIN / REQ (wymagane) częstotliwość procesora. Jeśli rozpoczniesz jakieś intensywne zadanie i zobaczysz, że na początku wykres REQ osiąga maksimum, ale po pewnym czasie, gdy temperatura zbliża się do 100 ℃ spada wykres REQ, możesz powiedzieć, że procesor jest dławiony.
ivanzoid

19

Oficjalny gadżet Intel Power ma wersję na komputery Mac.

Gadżet Intel Power


Nadal nie jest jasne, w jaki sposób można tak naprawdę dostosować ustawienia. Wchodzę teraz, ale wygląda na to, że jest tylko do odczytu. Czy istnieje sposób na poprawienie ustawień? Jeśli to możliwe, chciałbym utrzymać moją tempę poniżej 75 Celsjusza.
niedz.

1
Wygląda na to, że łącze do pobierania zostało zmienione: software.intel.com/en-us/articles/intel-power-gadget
psmith

1
Moim zdaniem odpowiedź ta jest bezstronna. To tylko link i zrzut ekranu. Skąd mam wiedzieć, czy występuje dławienie? Może mógłbyś opracować, skąd można wiedzieć na podstawie tych wykresów, czy procesor jest dławiony?
n1000

0

Chciałbym również narzędzie do wykonywania tej funkcji.

Nie wiem, jak to monitorować w OSX, ale istnieje sposób, aby to zmniejszyć: Kontrola wentylatora SMC . To narzędzie pozwala ręcznie ustawić prędkości wentylatorów, co ochłodzi maszynę, nieco zmniejszając dławienie.


pomoże to jedynie uniknąć pików. jeśli procesor jest przez chwilę obciążony, wentylatory i tak będą działać na 100%.
n1000

Tak, macOS ma najwyższą kontrolę nad prędkością wentylatora. Możesz zwiększyć prędkość wentylatora powyżej rekomendacji systemu, ale nie obniżać go poniżej tej wartości. System ma ostatnie słowo.
SoItBegins
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.