Mac zamrażanie, możliwy wirus?


1

Używam Yosemite i mam bardzo nieprzyjemne problemy z zamrażaniem. Kiedyś udało mi się odzyskać po ponownej instalacji systemu OSX i po raz drugi (kilka miesięcy później) ponowna instalacja sama nie pomogła, ale pomogła również obniżenie uprawnień administratora.

Oto objawy:

  • zamrażanie aplikacji, ikona kółka myszy, występująca co około 30 sekund i trwająca mniej więcej w tym samym czasie.
  • Zużycie procesora jest bliskie zeru. Bezczynność ~ 97%
  • uruchomiłem opensnoop, ale nie korelowało to z zamrożeniem
  • gdy nastąpi zamrożenie, „góra” dowolnego Monotora Aktywności nie pokazuje żadnej aktywności - również zamarza. Ale po zakończeniu zamrażania widzę wzrost aktywności procesora. Monitor aktywności odtwarza przeszłe zdarzenia w sposób przewijający do przodu, z prędkością 10x. Ale nie ma sposobu, aby powiedzieć, jaka aktywność miała miejsce. System został zamrożony.
  • wydaje się, że 1/4 samego rdzenia procesora jest faktycznie używane w samym systemie operacyjnym.
  • w AHT nie wykryto żadnych problemów sprzętowych.
  • Tryb awaryjny nie miał wpływu.

Na poniższym zrzucie ekranu widać użycie kontrolera. To jest zamrożenie. Czasami zdarzają się dłużej, czasem krócej.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Wiem, że to stosunkowo niejasny opis problemu, ale chciałbym usłyszeć kilka teorii na temat tego, co to może być. A jeśli to się powtórzy, w jaki sposób wskazać proces, który go powoduje.


czy występuje to z połączeniem sieciowym / internetowym i bez niego?
n1000

tak. Wyłączyłem Wi-Fi raz, aby to sprawdzić - nie miało to wpływu na zamrażanie.
Eliasz

Odpowiedzi:


1

Możesz sprawdzić, które procesy wykorzystują najwięcej czasu w wywołaniach systemowych:

sudo fs_usage | grep -v 0.0000

Zobacz: Jak debugować niekontrolowany proces „kernel_task”?

W przypadku wystąpienia scenariusza braku miejsca w systemie macOS niektóre usługi mogą nadal znajdować się w trybie zatrzymania (powodując pewne przekroczenia limitu czasu) i wymagają ręcznego anulowania przez następujące polecenie:

kill -CONT -1

W przeciwnym razie sprawdź, czy czysty restart pomaga w czymkolwiek.

Jeśli miałeś nieoczekiwane zamknięcie po zamrożeniu, dobrze jest sprawdzić kod zamknięcia .

Jeśli to nie pomoże, jeśli wystąpi kolejne zawieszenie, naciśnięcie - - Control- Shift- ,( Cmd-Opt-Ctrl-Shift-Period ), uruchomi to sysdiagnoseproces, który szybko zgromadzi ogólnosystemowe informacje diagnostyczne pomocne w badaniu problemów z pamięcią / wydajnością systemu (pojawi się w /var/tmp). Jeśli jesteś osobą techniczną, możesz rozważyć dekompresję wygenerowanego pliku i przeanalizować dzienniki lub skontaktować się z pomocą techniczną Apple, jeśli mogą ci pomóc.

Jeśli uważasz, że masz wirusa, po prostu zainstaluj program antywirusowy (taki jak Sophos Home ), aby go wykluczyć. Ale posiadanie programu antywirusowego może powodować kolejne dodatkowe zawieszenia , więc to zależy od Ciebie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.