Zamiana OS X na Windows / Linux na starzejącym się komputerze Mac


9

Mam stary 13-calowy model Macbook4,1 (nie pro) z systemem Snow Leopard z 4 GB pamięci RAM i 160 GB dysku twardego. W tej chwili jest on odpowiedni dla moich potrzeb, ale system operacyjny nie jest już obsługiwany przez Apple (błąd NTP dla przykład).

Myśląc o przyszłości, zastanawiam się nad wyczyszczeniem OS X i poświęceniem całego dysku na system Windows 7 lub Linux. Przekonałem się , że Windows 7 działa na nim dobrze i Linux wydawał się być w porządku, gdy użyłem niedawnego LiveCD do przetestowania go.

Moje pytanie brzmi: czy są jakieś problemy z całkowitym usunięciem OS X z systemu? Czy to coś zepsuje? Czy to jest potrzebne do czegokolwiek?

EDYCJA: Upgrade do Lion również się skończył, według wsparcia wikipedii właśnie skończyło się - październik '14.

EDIT2: Najwyraźniej OS X jest potrzebny do aktualizacji oprogramowania . Ale ponieważ jest to MacBook z 2008 roku, jest bardzo mało prawdopodobne, że wydadzą dla niego nowe oprogramowanie.


1
Czy zastanawiałeś się nad zrobieniem podwójnego rozruchu z MacOS i jakimś smakiem Linuksa, takim jak Mint lub Ubuntu? Czy masz jakieś iDevices, które obecnie obsługujesz w systemie OS X?
douggro

Mam bankomat Bootcamp z XP, ale zarówno OSX, jak i XP muszą przejść ze względu na wsparcie i zmarnowane miejsce na dysku. Mam tylko 160 GB. Mam iPhone'a 4 i 5, ale obecnie nie potrzebują OSX.
Vic

Boot Camp będzie „łatwiejszą” drogą do uruchomienia z systemem Windows 7. Uruchamianie Linuksa wymaga nieco więcej pracy przy pracy z EFI. Sterowniki urządzeń są zwykle problemem w systemie Linux i wydaje się, że nie pojawiają się, dopóki nie wykonasz rzeczywistej instalacji (zamiast uruchamiania z LiveCD), ale twój model jest wystarczająco stary, aby obsługa sterowników była dość dobra. Jestem częściowo zwolennikiem Linuksa, ale to tylko ja, ponieważ mam kilka maszyn Ubuntu i Debian.
douggro

Nawet czysty OSX o pojemności około 10 GB to zbyt wiele zmarnowanego miejsca na dysk twardy 160 GB. Więc najprawdopodobniej tego nie zatrzymam. Sam jestem facetem * nix, więc skłaniam się do bankomatu Linuksa.
Vic

1
Jeśli masz dysk zewnętrzny, sugeruję, aby wykonać kopię tego systemu MacOS X na tym dysku zewnętrznym. Zobacz: bombich.com . Dzięki temu będziesz mieć możliwość szybkiej zamiany, uruchom test sprzętu Apple i uruchom dowolną aktualizację EFI.
dan

Odpowiedzi:


1

Czy masz oryginalne dyski instalacyjne dla systemu Mac OS X? Jeśli tak, nie powinno być żadnych problemów z całkowitym wyczyszczeniem partycji Mac z dysku twardego.

Jeśli jednak nie masz tych dysków, zdecydowanie zalecam kontynuowanie instalacji systemu Mac OS X i utworzenie nowej partycji (zmniejszanie partycji Mac) dla nowego systemu operacyjnego. Głównie dlatego, że jeśli coś pójdzie nie tak (lub jeśli nie podoba Ci się żadna alternatywa), znacznie łatwiej jest odzyskać MacBooka za pomocą Mac OS. Myślę, że można uzyskać 5-10 GB na partycję Snow Leopard.

Jeśli masz oryginalne dyski instalacyjne, nie powinieneś mieć problemu z ich przywróceniem.

Linux zajmie trochę majsterkowania, aby poprawnie działać. Szczególnie ciężko było mi pracować z Wi-Fi w Ubuntu 12.blah na starszym MacBooku Pro. Plus: z tak starym laptopem powinna być wystarczająca ilość dokumentacji, aby twój sprzęt działał w systemie Linux. Trzymałbym się Ubuntu, jeśli lubisz fantazyjne, lub Linux Mint, jeśli lubisz proste. Windows 7 (jeśli jest zainstalowany przez Bootcamp) działa całkiem dobrze bez większych problemów.


Tak, mam dyski OSX. Jedyny problem, jaki mam z W7, to to, że sam system operacyjny zajmuje zbyt dużo miejsca i ciągle rośnie ... Po stronie Linuksa podoba mi się, że mogę iść z lekką dystrybucją i oszczędzać cykle procesora i miejsce na dysku ...
Vic

Całkowicie ważny. Linux Mint Jest dość lekki i doskonały na starszych komputerach. Wrzuciłem to na dwa stare Dell Inspirony dla moich rodziców i oba działają jak sen.
zomgdavidbowie

1

Przywołując „kopię zapasową”, aby mieć dostępne oryginalne dyski, jeśli kiedykolwiek chcesz wrócić do starego MacOSX, jedyne ostrzeżenia, które dam, to to, że będziesz się dobrze bawić z EFI za pomocą Linuksa, więc być może będziesz musiał sprawdzić wersje który obsługuje to (a wsparcie UEFI powinno wystarczyć).

Jeśli wybierzesz trasę do systemu Windows 7, lepszą radą będzie usunięcie dowolnego i wszystkiego, czego NIE chcesz po stronie komputera Mac, aby mieć największą dostępną przestrzeń, a następnie skorzystaj z funkcji BootCamp, ponieważ pomoże to w środowisku potrzebne do rozruchu systemu Windows 7, ponieważ system Windows 7 nie obsługuje „UEFI / EFI” „łatwo” po wyjęciu z pudełka (chyba że używasz wersji 64-bitowej, a nawet istnieją „gotchas”).

Może być konieczne pobranie potrzebnego BootCamp .ISO / packages / etc. ze strony pobierania support.apple.com, ponieważ znalazłem, że „nie będą dostępne” dla starych MacBooków za pomocą narzędzia boot camp, aby zainstalować wszystkie inne (po instalacji) sterowniki itp. dla Windows 7.

Nie znalazłem „podwójnego uruchamiania” z Linuksem i MacOSX-em na prawdziwym komputerze Mac, ale potem nie potrzebowałem go, więc było to po prostu „szybkie” ćwiczenie, a nie potrzeba.

Inną „opcją” dla kopii zapasowych jest „klonowanie” dysku MacBooka za pomocą CarbonCopyCloner (CCC lub coś takiego), który zapewnia rozruchowy „dysk kopii zapasowej” /


0

Nie powinno być problemów z całkowitym usunięciem OSX.

Musisz ukończyć kilka elementów początkowych.

  1. Utwórz rozruchowy dysk USB systemu Windows. Skorzystaj z tego przewodnika.
  2. Zapisz wszystkie swoje rzeczy osobiste na Macbooku w chmurze (Dropbox itp.) Lub zapisz je na zewnętrznym dysku twardym.
  3. Wyczyść dysk twardy na komputerze Mac za pomocą Narzędzia dyskowego. To świetny przewodnik, jak to zrobić. Będziesz chciał przygotować go tak, aby okna, a nie Mac. Więc nie ustawiaj formatu jako Mac OS Extended (Journaled).

Teraz będziesz mógł użyć napędu rozruchowego, aby zainstalować system Windows na starym komputerze Mac. Powodzenia!


0

Po pewnym czasie pracy z Windows7 x64 doszedłem do jednego problemu, który był dość irytujący, ale nie zatrzymał programu, a był nim występ wideo.

Wygląda na to, że sterowniki karty graficznej dla układu graficznego Intel są słabe, w związku z czym podczas odtwarzania wideo, niezależnie od używanego oprogramowania, występuje niewielkie, ale widoczne rozerwanie.

Podczas gdy odtwarzanie w OSX jest bardzo płynne, to samo oprogramowanie i pliki multimedialne w Windows7 x64 wykazują niewielki stopień rozdarcia, co dla mnie było denerwujące. Nieraz zmuszono mnie do przejścia na OSX, aby zobaczyć, jak mnie to wkurza.

Oto moje powiązane pytanie Superuser ...

https://superuser.com/q/1086295/300548


0

Idź z Dual Boot; OS X i FreeBSD

Zrobiłem to osobiście na XServe G4 (PowerPC), co było trudniejsze niż komputery Mac z procesorami Intel; więc twój przebieg będzie lepszy. Mój XServe miał 2 procesory 1,3 GHz (RISC), 2 GB pamięci RAM i 2 dyski twarde 80 GB. 1 dysk twardy miał 2 partycje, 1 na instalator OS X (więc nie musiałem czekać na powolność SuperDrive), a druga partycja jako kopia zapasowa instalacji TimeMachine. Główny dysk twardy to miejsce, w którym wydarzyła się cała magia.

Opisałem tę instalację na forum Unix / Linux tutaj na StackExchange

  • Utworzyłem dwie partycje: 30 GB partycja Apple i 50 GB wolnej przestrzeni. Partycja Apple musi być pierwsza
  • Zainstalowałem najnowszą wersję OS X, którą serwer może obsługiwać (Snow Leopard)
  • Następnie zainstalowałem FreeBSD na partycji Free Space, umożliwiając instalatorowi „automatyczne partycjonowanie”. FreeBSD (GParted) stworzył /boot, /, /var, i /home.
  • Na dodatek zainstalowałem go przez USB (co powiedziało, że nie można tego zrobić, ale w rzeczywistości jest dość łatwe)

Tak więc mam system FreeBSD, który mogę uruchomić z systemu OS X do zadań „specyficznych dla Apple”, takich jak aktualizacja oprogramowania układowego. Nie miałem wielu od tej instalacji, ale pocieszam się, wiedząc, że mam dostęp do natywnego systemu OS X, gdy go potrzebuję.

Dlaczego FreeBSD

OS X jest oparty na FreeBSD, a miłą zaletą jest to, że instalator (USB img) ma mniej niż 700 MB. Instalowane są tylko najbardziej niezbędne usługi. Nie potrzebuję GUI, więc nigdzie nie można znaleźć GNOME ani KDE. Mój serwer obsługuje stos AMP (Apache, MySQL i PHP), więc poza tym nic innego nie jest ładowane. Ze względów bezpieczeństwa bardzo trudno jest zhakować system, który nie ma usługi do wykorzystania.

Jeszcze przyjemniejsze dzięki FreeBSD jest jego spójność. W Linuksie jest zbyt wiele dystrybucji, a to, co robisz w jednym, nie jest tym samym co inne (tj. Pakiety kontra RPM). FreeBSD na Xserve G4 będzie taki sam jak FreeBSD na Macbooku Pro 2015.

Co do kompatybilności aplikacji? W OS X na moim XServe nie mogłem zaktualizować PHP do 5.6 bez instalacji Homebrew. Korzystam z najnowszego stosu AMP na XServe, ponieważ był on dostępny w ich kolekcji portów.

Sprawdź ten artykuł z ITWire: Uruchamianie FreeBSD na serwerze: mówi sysadmin


-1

Spróbuj zmienić HDD na SSD i zainstaluj OS X 10.9-10.10, będzie w porządku i mniej więcej zgodny z obecnymi funkcjami. MacBook 2009 małżonka (nie Pro) działa dobrze z 10.11 i ręcznie wykonanym napędem fusion (SSD 256 + HDD 750).


MacBooków 2008 nie można zaktualizować do wersji OS X 10.7.5, jak już wspomniano w pytaniu.
nekomatic
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.