Czy X11 jest nadal używany?


11

Mam X11 zainstalowany na moim komputerze Mac od dłuższego czasu (tak długo, jak długo mam go właścicielem) i nigdy go nie używałem. Czy aplikacje nadal używają X11, czy są obecnie nieaktualne? Czy powinienem „nauczyć się”, jak go używać, ponieważ mogę go używać w przyszłości? Pytam dlatego, że przeczytałem, że możesz uruchomić X przez SSH i pomyślałem, że użyteczne może być uruchomienie menedżera okien, aby uzyskać grafikę ze zdalnego komputera. Potem zdałem sobie sprawę, że nigdy nie korzystałem z X11 i uruchomiłem go tylko po to, by się zdezorientować. Więc powinienem używać X11 i dlaczego?


Należy pamiętać, że wielu intensywnych użytkowników X11 woli aktualizować go za pomocą kompilacji XQuarz typu open source, która jest bardziej kompletna, ale nie w pełni obsługiwana przez Apple.
Tigran Khanzadyan

Odpowiedzi:


8

Tak. X11 jest nadal w użyciu, ponieważ jest to bardzo wydajny system okienkowy i nic, co Apple wydało, nie zastąpiłoby podstawowej funkcjonalności X11.

Nie poświęciłbym czasu na naukę X11 w sposób abstrakcyjny, dopóki nie będziesz musiał tworzyć kodu działającego na X11 lub nie będziesz musiał uruchamiać oprogramowania napisanego dla X11.

W skrócie - jest to bardzo elastyczny system klient / serwer. Serwer działa tam, gdzie są klawiatura, mysz i wyświetlacz. Klient to program działający lokalnie lub zdalnie na innym komputerze. Na przykład mogę uruchamiać silniki do składania białek na dużych serwerach, które znajdują się na uniwersytecie w całym kraju (lub świecie) i współpracować z interfejsem użytkownika w kawiarni na moim MacBooku Pro.

Mam do wyboru szeroką gamę menedżerów okien. Koncepcje wirtualnego i rozszerzonego pulpitu w X11 są bardzo różne niż typowe dla komputerów Mac. Ekran jest wyświetlany tylko wtedy, gdy coś jest fizycznie połączone lub umożliwia spacje.

Istnieje kilka wad tego, że system jest inny i aby z niego korzystać, trzeba się trochę nauczyć. Ponadto - nie mapuje się idealnie w Apple - wycinanie i wklejanie może dezorientować, przyciski myszy mają różne funkcje, mapowanie klawiatury może być trudne, a jednorodność interfejsu Mac jest zakłócona, ponieważ większość programów X11 ma wiele różnych widżetów . Nawet najbardziej zagorzały fan X11 Chrome musi przyznać, że wiele z nich jest „osobliwych”, a niektóre z nich są naprawdę trudne w użyciu dla osób, które oczekują interfejsu użytkownika Macintosha. (Jest to bardziej kwestia kultury - niektóre kraje mają przysmaki, które są odrażające dla innych - to nie jest dobre ani złe - po prostu inne dziedzictwo i długie założenia, jak coś należy „zrobić”).

Pozdrawiam i powodzenia!


10

Poniżej znajduje się lista popularnych programów wymagających X11:

 • Gimp - edycja zdjęć typu open source
 • Inkscape - program do rysowania wektorów open source
 • FreeCiv - otwarta wersja gry Civilization
 • Scribus - oprogramowanie do publikowania na pulpicie typu open source

Zasadniczo, jeśli planujesz używać tylko oprogramowania komercyjnego, nie potrzebujesz X11. Jeśli planujesz używać oprogramowania typu open source, możesz na wszelki wypadek zachować X11. Wiele projektów open source wymagało X11, ale teraz mają natywne wersje dla komputerów Mac ( na przykład OpenOffice ).


Ładna lista programów X11 +1 sourceware.org/xconq to jedyny program X11, którego wciąż używam regularnie na moim komputerze Mac.
bmike

Moją główną potrzebą dla X11 jest uruchomienie Wireshark, sieciowego sniffera / analizatora.
Marnix A. van Ammers,

3

X11 jest nadal szeroko stosowany w bardzo drogich * pakietach oprogramowania CAD / CAE opartych na nix *.

Użyłem go do uruchomienia darmowego edytora Gimp na komputerach Mac, dla których nie mogłem uzasadnić instalacji programu Photoshop.

Ale chyba, że ​​potrzebujesz konkretnego pakietu oprogramowania * nix, który korzysta z X11, jest to bardzo ogólne na Macu.


Czy masz na myśli aplikacje CAD / CAE, które działają natywnie na OSX, czy aplikacje uruchamiane na zdalnym komputerze, a następnie wyświetlane na komputerze Mac za pośrednictwem X11?
Lorin Hochstein,

Uruchom gdzieś na serwerze, wyświetl na czymkolwiek na biurku.
hotpaw2

2

X11 jest używany w większości aplikacji GUI dla systemu Unix. Wszystkie aplikacje GUI dla Linuksa używają X11 i często jest to najłatwiejszy sposób na przeniesienie ich do OSX, aby nadal używać X11. jedynymi aplikacjami GUI dla Linuksa, które nie używają X11 pod prostym portem, są niektóre z aplikacji Qt i Java, w których bazowy GUI został przeniesiony do OSX aqua.

Aplikacje wiersza poleceń, takie jak ssh i inne narzędzia uniksowe, nie używają graficznego interfejsu użytkownika, więc bezpośrednio portują.

Możesz używać Macports, Fink i Homebrew bez użycia aplikacji X11 - zależy to od tego, jakie aplikacje przenosisz.


1
ssh może wykonać tunelowanie X11 - tam, gdzie łączysz się z inną maszyną, uruchamiasz tam oprogramowanie i wyświetlasz je na serwerze X11 działającym na maszynie, na której siedzisz - więc w pewnym sensie używa X11 :)
Quentin

ale większość remisu używam ssh tylko do wiersza poleceń
user151019

Tunelowanie ssh ma KRYTYCZNE znaczenie dla bezpieczeństwa, gdy ruch X11 kieruje poza lokalnie bezpieczną sieć (jeśli kiedykolwiek coś takiego istniało). Jeśli wysyłasz ruch serwera / klienta X11 w sposób jawny, twój komputer Mac jest bardzo podatny na to, że ktoś zobaczy to, co piszesz i / lub piszesz rzeczy w twoim imieniu.
bmike

Tak, ale pytanie brzmi: X11 użytkowania - nie jak korzystać z ssh, tj. Jeśli nie ma X11, to nie ma problemu tutaj
user151019

1

Tak.

Osobiście nie używam go, ponieważ mam zainstalowany system Linux obok Mac OS X. Ale wielu moich współpracowników i kolegów często używa X11 w Mac OS X. Wynika to głównie z tego, że musimy dużo knuć, dlatego często używamy Gnuplot. Gnuplot ma natywny terminal Mac (GUI) (myślę), ale nie pasuje do terminali X11 i wx (wymaga X11).

Również wiele innych fajnych rzeczy (zwykle programów wieloplatformowych) wymaga X11, na przykład Wireshark, Audacity (edytor fal) i Inkscape (niesamowity edytor obrazów wektorowych) itp. Oczywiście zarówno Audacity, jak i Inkscape mają natywny system Mac OS X równoważne, ale większość z nich jest duża i ekspansywna.


1

Hm Interesujące jest zobaczyć, ile użytkowników Linuksa przekonwertowało na świat OS X. Oto moje 0,02 $. (jako ciężki użytkownik Linuksa w przeszłości).

 • Kiedy konwertowałem na OS X (z Linuksa - około 6-7 lat temu) zacząłem używać aplikacji opartych na X11, po prostu dlatego, że znam je znacznie bardziej niż X.

 • dzisiaj mam tylko JEDNĄ aplikację zainstalowaną na X11 i używam jej kiedyś - gimp - ponieważ nie chcę wydawać dużo pieniędzy na photoshop. W każdym razie, ponieważ nie jestem ekspertem od edytowania zdjęć, może znajdę łatwą w użyciu darmową natywną aplikację kakao i też wyrzucę gimp.

 • X11 jest naprawdę bardzo potężny. Jego podstawowa konstrukcja ma 30 lat, co pokazuje, jak stabilny jest. Ale mają też koszt (plusy) - ale ta odpowiedź nie jest właściwym miejscem, aby je omówić.

 • Tak więc, jeśli masz NATIVE warianty swoich aplikacji, prawdopodobnie nie będziesz musiał go używać.

 • Być może będzie trzeba go użyć, gdy:

  • nie masz natywnej wersji jakiejś aplikacji, która istnieje dla X11
  • jesteś w ciężkim środowisku X11, gdzie jest powszechny sposób wykonywania rzeczy takich jak xterm - wyświetlaj somecomp: 0 lub soo ...

0

Zajmuję się tworzeniem stron internetowych i multimediami i osobiście uważam, że X11 na Macu nie ma sensu, o ile nie jesteś administratorem sieci unix ani nic takiego. Nadal nie ma natywnego portu Wireshark, ale poza tym w ogóle nie używam X11. Oprócz Fink i MacPort istnieje również Homebrew , co jest znacznie łatwiejsze niż pozostałe dwa i nie wymaga X11.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.