naprawić nieobjęty gwarancją port Thunderbolt


11

Port Thunderbolt w moim zaufanym kilkuletnim MacBooku Pro zawodzi. Aby podłączyć zewnętrzny wyświetlacz, muszę teraz kręcić kablem, a następnie wyciągnąć go o kilka milimetrów, aż styki zostaną ustawione dokładnie w jednej linii. To tylko kwestia czasu, zanim port całkowicie się zepsuje.

Wszystko inne w maszynie jest w świetnej formie. Czy jest to problem „wymień całą płytę główną”, czy jest lepsze / szybsze / tańsze rozwiązanie?

Odpowiedzi:


6

Chociaż jestem pewien, że można po prostu wymienić port piorunów, byłoby to pracochłonne i wymagałoby specjalistycznej procedury.

Tak, to jest zastąpienie całej procedury płytki logicznej.

Apple DOES oferuje jednak zryczałtowaną usługę naprawy komputerów Mac nieobjętych gwarancją. Mówią o tym trochę w swoim artykule KB - AppleCare Direct Mail-In Repair Serivce . Możesz uzyskać bezpłatną wycenę od Apple w sprawie naprawy na stronie https://support.apple.com/mac-notebooks/repair/service, a prawdopodobnie będzie to 300 USD na części, robociznę, wysyłkę.

Zasadniczo oferują naprawę według stawki zryczałtowanej. Zakładając, że komputer Mac jest wolny od uszkodzeń (bez poważnych wgnieceń, uszkodzeń spowodowanych przez ciecz itp.), Wyślemy go pocztą do magazynu napraw, w którym zostaną rozwiązane problemy, a części zostaną wymienione za zryczałtowaną opłatą. Opłata różni się w zależności od modelu / rozmiaru, ale najprawdopodobniej będzie niższa niż koszt wymiany płyty logicznej w sklepie Apple lub AASP.

Jeśli nie podoba ci się opcja usługi internetowej, możesz to załatwić, dzwoniąc do AppleCare (1-800-APLCARE) lub odwiedzając Genius Bar w sklepie Apple lub AASP. Możesz znaleźć pobliskie sklepy Apple i AASP za pomocą poręcznego narzędzia Apple do lokalizowania , po prostu wyszukaj usługę w swojej okolicy.


8

W przypadku tego komputera Mac port Thunderbolt jest częścią płyty głównej (po lewej, 3 od góry): wprowadź opis zdjęcia tutaj

Więc jeśli nie jesteś w stanie zdobyć części, wykonać wymiany pakietu, która wyraźnie jest lutem maszynowym, a następnie przetestować rzeczy, najbardziej ekonomiczną naprawą byłaby wymiana całej płyty głównej. Dopóki nie ma fizycznych obrażeń w środku, byłaby to naprawa zryczałtowana (280 USD) dla Apple i prawdopodobnie tańsza niż zakup używanej karty logicznej. Naprawa ryczałtowa naprawiłaby wszystko, co nie tak z komputerem Mac. Ale jeśli masz zamiar zalać tę część i wykonać zaawansowane lutowanie - jest wiele osób, które mogą podjąć próbę naprawy, chociaż nie jest to trywialne.


1

Jeśli znajdziesz dokładną część zamienną, technik elektroniczny może ją wymienić. Znalezienie dokładnego komponentu nie jest jednak trywialne. Zlecenie naprawy przez Apple jest prawdopodobnie najlepszym wyborem. Następna najlepsza byłaby wymiana płyty głównej.

W międzyczasie możesz znaleźć przyzwoite karty wideo USB dla komputerów Mac, które powinny zaspokoić Twoje potrzeby za mniej niż koszt naprawy i nie trzeba czekać na naprawę. Nie spodziewaj się grania w gry 3D na takim adapterze, ale wszystko inne powinno być prawie tak dobre, jak ekran podłączony do pioruna.


Nie polecam używania adapterów USB 3.0. Miałem 3 z nich, a każda z nich miała ponad 120 USD. Były to najwyżej ocenione, jakie udało mi się znaleźć. Jednym z nich była marka Startech. Ten miły kiedyś w końcu się zepsuł, a tani ciągle powodował awarię komputera w ciągu kilku sekund od jego podłączenia. Zdecydowanie odradzam to robić!
jungledev

2
@ jungledev Napisałem sterownik wideo jądra dla adaptera wideo USB 3 na HDMI. Apple nie zapewnia wystarczającego wsparcia producentom sprzętu, testowanie wszystkich wydań OS X przeznaczonych dla adaptera było uciążliwe, a każda nowa główna wersja OS X zmienia rzeczy w niekiedy dziwny sposób. Nie dziwię się, że te adaptery miały takie trudności.
Adam Davis,

1

Do monitora używam portu USB (konfiguracja z dwoma monitorami), żadnych problemów.

Poza tym zaktualizowałem do dysku SSD (Samsung) i 16 GB RAM (komputerbay). Wszystkie działały bezbłędnie od pierwszego dnia. Używam MacBooka Pro 2013 15 ".


1

Z tego komentarza:

Aby podłączyć zewnętrzny wyświetlacz, muszę teraz kręcić kablem, a następnie wyciągnąć go o kilka milimetrów, aż styki zostaną ustawione dokładnie w jednej linii.

Naprawę / wymianę portu fizycznego można wykonać za rozsądną cenę; przez większość czasu w cenie znacznie tańszej niż wymiana płytki logicznej. W rzeczywistości cena tego komponentu jest wyjątkowo tania ( złącze USB-C do montażu powierzchniowego na płytce drukowanej ). Będziesz płacić za robociznę - zazwyczaj od 100 do 200 USD w serwisie eBay

Chociaż można to zrobić w domu, muszę podkreślić, że nie jest to typowa procedura typu DIY. Potrzebujesz umiejętności przerabiania.

Poniższy rysunek pokazuje typowe złącze USB z uszkodzoną podkładką lutowniczą, jest to łatwa naprawa i wszystko, co należy zrobić, to odsprzedać to połączenie. Zakłada to oczywiście, że samo złącze jest nadal dobre, że złącze lutowane jest wadliwe.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Jeśli samo złącze jest złe (są to urządzenia fizyczne i podlegają zużyciu), nie jest to zbyt trudne do wymiany. Uwielbia usuwanie starego złącza i zastępowanie go nowym złączem

wprowadź opis zdjęcia tutaj

TL; DR

Czy można to zrobić? Absolutnie?

Czy to zrób to sam? Jeśli masz umiejętności lutownicze.

Potrzebujesz nowej karty logicznej? Nie, możesz to zrobić

Czy jest drogie? Nie. Komponent jest super tani, a robocizna dość rozsądna w porównaniu z nową kartą logiczną.


0

Możesz także spróbować całkowicie ominąć ten port i po prostu użyć portu USB z adapterem, takim jak „Cable Matters SuperSpeed ​​USB 3.0 / 2.0 na HDMI / DVI Adapter dla Windows i Mac do 2560x1440 w kolorze białym” https://www.amazon.com / gp / product / B004MS0DIK /


Nie polecam używania adapterów USB 3.0. Zobacz mój dłuższy komentarz powyżej, dlaczego.
Jungledev
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.