Czy można porzucić OS X i zainstalować BSD na moim Macbooku 3. generacji


12

Chciałbym uruchomić BSD na sprzęcie Mac. Nie mogę znaleźć wersji BSD, która działa na dowolnym MacBooku Pro.

Chciałbym instalacji natywnej , całkowicie zastępującej OS X i nie przeprowadzającej konfiguracji Boot Camp ani wirtualizacji w innym systemie operacyjnym.


3
Bardziej właściwe pytanie, które należy zadać w pierwszej kolejności, ponieważ nawiązujesz do niego, brzmi: czy BSD w większym stopniu skorzysta z twojego sprzętu. Na SO jest już pytanie. stackoverflow.com/questions/3446231/…
Bart Silverstrim

Zredagowałem z tego plotki i historie. Jeśli MDMoore313 mógłby dodać model MacBooka Pro, który byłby przydatny na stronie. Ponadto, ponieważ bsd.org/index.html wymienia Mac OS X jako główny smak BSD, możesz wyjaśnić, czy którykolwiek lub wszystkie pod-smaki są dla Ciebie akceptowalne z wyjątkiem Mac OS X.
bmike

@bike Wykonane, chociaż historia czasami pomaga przyszłym użytkownikom odpowiadać na problem.
MDMoore313,

Odpowiedzi:


19

Oczywiście, że jest to możliwe: Twój komputer Mac jest zwykłą maszyną Intela (aczkolwiek z uruchomionym EFI zamiast tradycyjnego BIOS-u, chyba że skonfigurujesz BootCamp). Weź swoją ulubioną płytę instalacyjną BSD, włóż ją do napędu i baw się dobrze. 1
1 - Ponieważ Apple wycofuje dysk optyczny, może być konieczne wykonanie dysku instalacyjnego USB lub podłączenie zewnętrznego napędu CD / DVD.

Większość sprzętu powinna działać „od razu po wyjęciu z pudełka”, ale prawdopodobnie będziesz musiał trochę dostroić. Ludzie FreeBSD mają nieco przestarzałą stronę Wiki z informacjami na temat uruchamiania FeeBSD na MacBooku, zarówno pod BootCamp, jak i jako jedynym systemem operacyjnym na komputerze.


Muszę jednak sprzeciwić się nazywaniu OS X „Nic więcej niż rozwodnioną wersją BSD”. Po pierwsze, to Mach pod maską (jądro) - właśnie pożyczyli narzędzia użytkowe z FreeBSD i rozeszli się dość daleko od OS X 10.0.0; Po drugie, celem nie jest bycie platformą programistyczną dla Uniksa - to stacja robocza.

Osobiście uważam, że robienie (unix) programowania na komputerze Mac jest bolesne i nie poleciłbym tego na poważnie, na samym początku programowania w muck unix , ale jako stacja robocza jest dość adekwatna (i nie dostaniesz takiego GUI z dowolnego systemu nix typu open source * bez poświęcania znacznej ilości czasu na pracę nad nim).
Ilość pracy wymaganej do uzyskania użytecznego pulpitu / stacji roboczej z dowolnym systemem * nix typu open source jest znaczna w porównaniu z systemem OS X. Jeśli potrzebujesz środowiska BSD (lub Linux, Windows itp.), Dowolnej wirtualizacji pulpitu programy mogą być używane do uruchamiania go na komputerze Mac, zachowując OS X jako podstawowy system operacyjny.

Należy również pamiętać, że pomimo tego, co niektórzy z nas rozważają wątpliwe wybory projektowe (chcę rozwalić ludzi, którzy wymyślili kiepskie planowanie operacji we / wy dysku w OS X), Apple buduje OS X na swoim sprzęcie. Jest tak zoptymalizowany, jak to tylko możliwe, i podobnie jak seria Star Trek, parzyste numery OS X (10.2, 10.4, 10.6, 10.8) są całkiem dobre.


Więc dolna linia?

Tak, możesz to zrobić. Nie, nie poleciłbym tego osobiście.
Korzyści nie są wystarczające i tracisz wiele funkcji (lub musisz spędzać czas na pracy, zamiast produktywności).


Uwielbiam twoją literówkę, aby FreeBSD kosztował teraz pieniądze :-)
Bart Silverstrim

@BartSilverstrim eh? Jedyne koszty finansowe, o których wspominam, to utrata produktywności, ponieważ kręcisz się wokół, starając się uczynić swój interfejs raczej ładnym niż - wiesz - działaniem :-)
voretaq7

Spójrz na swój link.
Bart Silverstrim,

3
Zasadniczo zmodyfikowałem OP, aby usunąć plotki. Czy powrócisz do chęci zabicia ludzi z twojego stanowiska?
bmike

1
@bike Jeśli osobiście nie odczuwałeś chęci rzezi kogoś lub grupy w celu wyboru jego / jej / ich projektu / implementacji w pewnym momencie korzystania ze sprzętu lub oprogramowania, to jesteś lepszą osobą niż voretaq7 lub I.
Agi Hammerthief,

2

Jednym z głównych smaków BSD, który wyróżnia się i obsługuje maksymalną liczbę MacBooków Pro, jest OS X.

Brak wariantu BSD Mam świadomość, że działa na dowolnym MacBooku Pro z doskonałym wsparciem sprzętowym (lub nawet dobrym wsparciem w całej linii). Domyślam się, że żadna konkretna kompilacja BSD nie będzie działać na wszystkich MacBookach Pro, ponieważ linia ta obejmuje mikroukład Intel Core Duo (Yonah 65nm) i płytkę logiczną wyprodukowane pod koniec 2005 roku, ale próba użycia dowolnego BSD, na którym chcesz wypróbować, nie szkodzi niezależnie od sprzętu, z którym trzeba eksperymentować.

Żaden z wariantów BSD nie ma nawet ułamka prac inżynieryjnych i budżetu, które Apple wydaje na swój wariant BSD, więc poświęcisz tę polskość, wsparcie i obsługę sterowników, jeśli zdecydujesz się na OS X na sprzęcie Mac - szczególnie na najnowszy sprzęt.


-1 dla niepotwierdzonych, nadzwyczajnych oświadczeń.

w OpenBSD, FreeBSD, .. nie ma DRM i iCloud
Iwanow

1

FreeBSD (jeśli jest to wariant, który chcesz uruchomić) wygląda na to, że powinien działać na Macu, o czym świadczy tutaj: AppleMacBookWikiEntry

NetBSD to tak naprawdę wariant BSD, który jest znany z działania na prawie wszystkim z procesorem. Wydaje się również, że mogą nieco obsługiwać sprzęt Mac. Zobacz: Informacje NetBSD


-1

Tak, to dla mnie prosty proces. Iun ubuntu studio i chcę uruchomić na nim bsd. Zasilacz wykorzystujący akumulator rozładowuje się szybciej niż os X

Używam REEI, a następnie mój wybór. Zostawiłem Maca włączony, ale nigdy go nie używam.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.