Mac budzi się ze snu każdej nocy, a następnie natychmiast wraca do snu


3

Mam swojego Maca Mini od około sześciu miesięcy. Każdej nocy uśpiam go, zamiast go wyłączać. Od około dwóch tygodni temu Mac Mini budzi się ze snu około 1 do 3 rano, raz na noc, a następnie po około 10 sekundach wraca do snu. Dlaczego to robi? Czy pełni funkcję konserwacyjną? Ale to nasuwa pytanie: dlaczego robi to dopiero niedawno, a nie kilka miesięcy temu?

Sprawdziłem konsolę pod kątem wiadomości, a każdej nocy jest mniej więcej to samo. Oto część tego, co pojawia się w dziennikach, w szczególności wszystko, co dotyczy przebudzenia ze snu (daj mi znać, jeśli potrzebujesz mnie, aby opublikować określony fragment kodu):

Sep 14 02:00:30 gary-mac kernel[0]: AppleThunderboltNHIType2::waitForOk2Go2Sx - retries = 6
Sep 14 02:00:30 gary-mac kernel[0]: IOThunderboltSwitch<0xffffff8048e40000>(0x0)::listenerCallback - Thunderbolt HPD packet for route = 0x0 port = 12 unplug = 0
Sep 14 02:00:30 gary-mac kernel[0]: TBT W (2): 0x0100 [x]
Sep 14 02:00:30 gary-mac kernel[0]: Wake reason: EC.SleepTimer (SleepTimer)
Sep 14 02:00:30 gary-mac kernel[0]: AirPort_Brcm43xx::powerChange: System Wake - Full Wake/ Dark Wake / Maintenance wake
Sep 14 02:00:30 gary-mac kernel[0]: Previous Sleep Cause: 5
Sep 14 02:00:30 gary-mac kernel[0]: The USB device USB 3.0 HUB
Sep 14 02:00:30 gary-mac kernel[0]: (Port 1 of Hub at 0x15000000) may have caused a wake by issuing a remote wakeup (1)

Jestem pewien, że jest tam coś użytecznego (np. Odniesienia do portów USB), ale nie mogę ich dokładnie zrozumieć. Dla twojej informacji, mój Mac Mini ma cztery porty USB i wszystkie cztery są używane. Port USB 1 jest dyskiem zewnętrznym, port USB 2 jest dyskiem zewnętrznym, port USB 3 jest podłączony do KVM, który zapewnia dostęp do mojej myszy i klawiatury, a port USB 4 jest podłączony do koncentratora USB 3, który dzieli port na cztery inne porty.

Kiedy idę do aplikacji Informacje o systemie, aby ustalić, które urządzenie znajduje się w lokalizacji USB 0x15000000, otrzymuję następujące informacje:

USB 3.0 HUB:

Product ID: 0x0812
Vendor ID:  0x2109  (VIA Labs, Inc.)
Version:    85.71
Speed:  Up to 5 Gb/sec
Manufacturer:   VLI Labs, Inc. 
Location ID:    0x15100000 / 3
Current Available (mA): 900
Current Required (mA):  0

To po prostu wygląda na jakieś ogólne urządzenie. Tuż nad tym urządzeniem w aplikacji Informacje o systemie znajduje się pierwsze urządzenie USB, które podłączyłem, czyli mój zewnętrzny dysk dla Time Machine. Czy to może w jakiś sposób stanowić problem, mimo że jego lokalizacja urządzenia to 0x15400000 / 4?

Czy ten problem może być spowodowany niedawno wydanym systemem Mac OS X 10.8.5? Wygląda na to, że problem zaczął występować kilka dni po wydaniu aktualizacji. Przeprowadziłem już podstawową konserwację resetowania SMC i PRAM oraz naprawy uprawnień do dysku, ale to nie rozwiązało problemu. Ponadto na stronie Preferencje systemowe -> Oszczędzanie energii mam zaznaczone wszystkie pola wyboru (w tym „Obudź w celu uzyskania dostępu do sieci”). Nie miałem żadnych innych problemów z pobudką, odkąd to się zaczęło. Ponadto fakt, że Mac Mini wraca do trybu uśpienia po kilku sekundach, nie wydaje się wskazywać, że może to być problem z dostępem do sieci lub przypadkowo poruszająca się mysz, prawda?


Czy próbowałeś wyłączyć tryb Power Nap lub tryb gotowości ?
Lri

Zgodnie z tymi linkami Mac Mini nie używa Power Nap, a tryb gotowości jest wprowadzany tylko wtedy, gdy nie są podłączone żadne urządzenia USB. Mam podłączone cztery urządzenia oraz urządzenie Thunderbolt (do mojego monitora).
Gary

Odpowiedzi:


1

Najpierw wyeliminowałbym wszystkie urządzenia zewnętrzne jako przyczynę przebudzenia. Możesz ustawić MacMini tak, aby automatycznie przechodziło w tryb uśpienia, a następnie wysuwać / odłączać wszystkie urządzenia zewnętrzne. KVM i myszy są zwykłymi podejrzanymi ...

(Port 1 w koncentratorze o numerze 0x15000000) mógł spowodować wznowienie przez wydanie zdalnego wznowienia (1)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, być może możesz zidentyfikować urządzenie USB podejrzane o wydanie zdalnego połączenia WakeUp.

O tym komputerze Mac> Raport systemu> Sprzęt> USB> Drzewo urządzeń USB

lub użyj polecenia powłoki system_profiler SPUSBDataType


Zredagowałem swój oryginalny post, aby dodać informacje o tym, jakie urządzenie znajduje się w tej lokalizacji USB. Wygląda jednak na ogólne urządzenie, więc nie wydaje się pomocne.
Gary

1

Ten problem przypomina mi zachowanie Wake on Demand i proxy Sleep Bonjour. Zobacz Apple HT3774 , który obejmuje:

... Twój komputer Mac czasami budzi się na krótki czas, bez podświetlania ekranu, aby zachować aktywne rejestracje usług wspólnych w usłudze proxy Bonjour. Na niektórych komputerach Mac podczas krótkich okresów mogą być słyszalne dźwięki z napędu optycznego, dysku twardego lub wentylatorów.

Jednak ... mówisz, że „Wake for network access” nie jest zaznaczone, więc myślę, że nie widzisz oczekiwanego zachowania.

Spróbuję wyłączyć Wi-Fi przed uśpieniem komputera Mac mini i sprawdzić, czy to go nie budzi. (To prawdopodobnie nie jest świetne rozwiązanie, ale może być pierwszym krokiem do znalezienia jednego ...)


1

W rzeczywistości nie udało mi się jeszcze przetestować tego problemu. Jednak zaktualizowałem komputer Mac do wersji 10.8.5 za pomocą wydanej wczoraj (lub kilka dni temu) aktualizacji uzupełniającej OS X 10.8.5 , a problem przestał występować dziś rano. Oczywiście poczekam tydzień, aby ustalić, czy to naprawiono, czy nie, ale wygląda na to, że ta aktualizacja rozwiązała problem. Co oznaczałoby, że przez cały czas był to błąd w systemie OS X.

W szczególności wygląda na to, że naprawiono problem, który mógł powodować wysuwanie dysków zewnętrznych po przejściu komputera w tryb uśpienia .

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.