Jaki jest związek między ROM Managerem, ClockworkMod i Nandroidem? Których potrzebuję?


29

Rozumiem więc, że pierwszą rzeczą, którą muszę zrobić z telefonem po zrootowaniu, jest wykonanie kopii zapasowej wszystkiego. Miałem jednak wątpliwości co do 3 z pozornie popularnych narzędzi używanych do tego celu.

Na przykład, czy Nandroid to aplikacja, którą uruchamiam na komputerze podłączonym do urządzenia z Androidem, czy na samym urządzeniu?

Rozumiem, że ClockworkMod to „niestandardowe odzyskiwanie”. Co to znaczy? Po co mi to? Co to znaczy „flashować”?

Oprócz przeglądania i instalowania nowych pamięci ROM, w jaki sposób menedżer pamięci ROM współdziała z pozostałymi dwoma? Czy obejmuje je oba, więc muszę tylko pobrać go z rynku i skończyć z nim?

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź, która może wyjaśnić różnice, z naciskiem na to, co ja, jako użytkownik końcowy, tak naprawdę muszę zrobić i czy istnieje ryzyko związane z tymi działaniami.

Odpowiedzi:


20

„Odzyskiwanie” to specjalne miejsce w pamięci wewnętrznej telefonu, zarezerwowane przez producenta do przeprowadzania diagnostyki i aktualizacji systemu operacyjnego. W kategoriach Windows jest to przybliżony odpowiednik Menu rozruchu (zwykle dostępne po naciśnięciu F8 podczas uruchamiania). Jest niewidoczny dla telefonu podczas normalnej pracy i jest dostępny w specjalny sposób (zwykle poprzez włączenie telefonu podczas przytrzymywania więcej przycisków).

Problem polega na tym, że odzyskiwanie dostarczane z urządzeniami standardowymi nie pozwala na instalację niestandardowych pamięci ROM, a jedynie obrazy oprogramowania układowego „podpisane” przez producenta. Aby zainstalować niestandardowe ROMy (np. CyanogenMod), będziesz musiał zastąpić zapasowy obraz odzyskiwania niestandardowym obrazem wykonanym przez programistów społeczności. Na Androidzie istnieje kilka niestandardowych odzyskiwania, z których najbardziej znane są Clockworkmod (CWM) i Amon-Ra. Te niestandardowe odzyskiwanie pozwalają robić o wiele więcej rzeczy za pomocą telefonu. Największą zaletą jest możliwość flashowania niepodpisanych niestandardowych pamięci ROM. Inne korzyści obejmują różne narzędzia i narzędzia do dalszego zarządzania telefonami.

Jedno z takich narzędzi nosi nazwę „NANDroid”. Jest to narzędzie do tworzenia kopii zapasowych i przywracania, które pozwala zrobić pełny obraz całej wewnętrznej pamięci NAND telefonu (stąd nazwa) i zapisać ją na karcie SD. Jeśli coś pójdzie nie tak z oprogramowaniem telefonu, możesz użyć wcześniej zapisanej kopii zapasowej, aby przywrócić telefon do stanu roboczego.

Twórca ClockworkMod Recovery stworzył również aplikację na Androida o nazwie „ROM Manager”. Ta aplikacja pozwala w łatwy sposób zaktualizować odzyskiwanie CWM do nowej wersji, gdy będzie dostępna dla Twojego urządzenia. Pozwala także zarządzać kopiami zapasowymi NANDroid przechowywanymi na karcie SD, a także wykonywać szereg innych przydatnych zaawansowanych zadań. Obejmują one ustalanie uprawnień do aplikacji / danych, ponowne partycjonowanie karty SD bezpośrednio w telefonie, pobieranie różnych niestandardowych pamięci ROM i flashowanie ich bezpośrednio z aplikacji. Płatna wersja „Premium” aplikacji ma bardziej zaawansowane funkcje, takie jak powiadomienia o aktualizacji OTA dla niestandardowych ROM-ów, które ją obsługują itp.


Dziękuję, właśnie tego szukałem. Tylko jedno pytanie - czy do tworzenia kopii zapasowych wystarczy ROM Manager? Czy obejmuje zarówno narzędzia ClockworkMod, jak i Nandroid?
Dąb

4
@Oak: CWM można zainstalować z poziomu ROM Managera, a sam CWM wykonuje kopię zapasową NAND, więc tak. Pierwszą pozycją menu w interfejsie ROM Managera jest po prostu „Flash ClockworkMod Recovery”, po której możesz ustawić inne funkcje (takie jak tworzenie i przywracanie z kopii zapasowych NAND).
eldarerathis

+1 za wszystkie informacje. Bardzo użyteczne i wyjaśniające dla początkujących. Po wybraniu „Flash ClockworkMod Recovery” powinienem wybrać model mojego urządzenia. Używam Samsunga Galaxy i551, co powinienem zrobić, jeśli nie ma go na liście?
Diego,

Nie wierzę, że istnieje odzyskiwanie CWM dla i551.
Chahk,

6

Nandroid to nazwa pełnej kopii zapasowej lub obrazu urządzenia. Można to wykonać w trybie pracy zegara (cmw).

Clockwork mod to niestandardowe odzyskiwanie, ponieważ jest sekundą narzędzi, których można używać bez uruchamiania systemu operacyjnego. Pomyśl o tym, ma dodatkowy BIOS. Podczas rootowania i jailbreakingu będziesz chciał zainstalować mod w zegarku. Jest to koń roboczy, który ma narzędzia do tworzenia kopii zapasowych / przywracania / czyszczenia i instalowania niepodpisanych aktualizacji zip.

Rom manager to aplikacja dostępna w systemie operacyjnym, która umożliwia szybki dostęp i integrację z modem clockwork. Menedżer Rom może aktualizować i instalować wersje modów pracy zegara, a także automatycznie uruchamiać się w trybie pracy zegara, aby uzyskać szybszy dostęp do tych funkcji. Menedżer Cwm i Rom został założony przez tę samą osobę. Menadżer Romów pobierzmy Romów, a następnie uruchomimy cwm, aby wykonać ich kopię zapasową i zainstalować.

Będziesz potrzebował niestandardowego odzyskiwania ... (Znam dwa) cwm lub armon ra. Pozwalają wykonać kopię zapasową. Menedżer Romów niekoniecznie jest potrzebny, ale jest użyteczny i jest dobrze zintegrowany z cwm.


1
pomyśl o ClockworkMod Recovery jako partycji odzyskiwania powszechnie występującej w większości laptopów / netbooków wyprodukowanych w ciągu ostatnich 5 lat, partycja odzyskiwania to podstawowy system operacyjny, który ma podstawowy zestaw narzędzi do diagnozowania, odzyskiwania, naprawy i ponownej instalacji podstawowego systemu operacyjnego w przypadku podstawowy system operacyjny jest uszkodzony.
Lie Ryan

6

To wszystko całkiem dobrze ujęte, ale należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy

  1. Jedna funkcja ROM Managera - „Utwórz kopię zapasową bieżącej pamięci ROM” - jest przydatna, ponieważ integruje wszystkie aplikacje (w tym płatne), wszystkie dane (takie jak kontakty, wiadomości tekstowe, zapisane zdjęcia, zakładki przeglądarki) oraz stan systemu (układ pulpitu, preferencje, ustawienia domyślne aplikacji) i roluje je za pomocą pamięci ROM w kompletny obraz systemu - „bieżącą pamięć ROM”. To świetnie, jeśli coś pójdzie nie tak z nową pamięcią ROM, ale nie jest to sposób na przywrócenie aplikacji i preferencji po aktualizacji oprogramowania układowego - chyba że chcesz wrócić do starego oprogramowania. Titanium Backup utworzy kopię zapasową lub przywróci cały zestaw aplikacji w jednym procesie wsadowym; lub możesz poczekać, aż Android Market przywróci aplikacje; podobnie jak w przypadku aplikacji nierynkowych, możesz użyć Android Mate do indywidualnego zapisania każdej aplikacji na karcie SD jako instalowalnej aplikacji

  2. Pierwszą rzeczą, jaką robi długoletni użytkownik Androida w przypadku FC, jest otwarcie ROM Managera i uruchomienie uprawnień Fix. Nie mogę przecenić, jak cenna jest ta funkcja.


Uwaga do 1. jest taka, że Titanium Backup przynajmniej w wersji Pro może odzyskiwać pojedyncze elementy z kopii zapasowych NANDroid.
Izzy

1
Co to jest „FC”?
matt wilkie

@mattwilkie: Myślę, że to oznacza „Force Close”, ale nie jestem pewien. Jeśli chcesz się upewnić, zadaj nowe pytanie, zacytuj zdanie, o którym się zastanawiasz, i zapytaj, co oznacza skrót „FC”.
niezapomniany
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.