Czy usunięcie aplikacji różni się od wyłączenia aplikacji?


13

Jedną z głównych zalet rootowania jest usuwanie oprogramowania typu bloatware [tak myślę]. Czy usuwanie niechcianych aplikacji opartych marki lub przez operatora na podstawie dowolnego innego od wyłączenia go od All Applicationw Settings? Nie znajduję też żadnej poprawy w pamięci, ponieważ te aplikacje zostały wstępnie załadowane do systemu operacyjnego i nie można w żaden sposób wykorzystać tej przestrzeni.

Odpowiedzi:


15

Jak już powiedziano: główna różnica polega na tym, że wyłączenie aplikacji po prostu oznacza, że ​​jest ona niedostępna (co można łatwo cofnąć), a usunięcie fizycznie usuwa aplikację i wszystkie podłączone dane z urządzenia.

Pozostało jeszcze otwarte: co zyskujesz usuwając aplikację, której nie dostałeś wyłączając ją - więc warto ryzykować, że nie będzie można jej łatwo przywrócić?

  • Space: prawdopodobnie mówisz tutaj o aplikacjach systemowych. Są one zazwyczaj instalowane na /systempartycji, która jest zamontowana tylko do odczytu i nie mogą być używane przez „normalne (użytkownika) aplikacje”. Dlatego usunięcie samej aplikacji nie daje miejsca na „instalację innych aplikacji”. Ale nadal:
    • Prawie wszystkie aplikacje mają dane , które są przechowywane w /data/data/<app_package_name>1 . Naciśnięcie „wyczyść pamięć podręczną” i „usuń dane” w Ustawieniach → Aplikacje resetuje je, ale nie usuwa wszystkiego całkowicie. Usuwa aplikację. Więc zyskujesz przynajmniej trochę miejsca.
    • Wszystkie aplikacje są „optymalizowane”, co powoduje, że dane w pamięci podręcznej Dalvik / ART znajdują się na partycji użytkownika (wewnątrz /data/dalvik-cache). Jeśli usuniesz aplikację, ta pamięć podręczna zostanie usunięta - jeśli ją wyłączysz, pozostanie (patrz komentarz sprzedawcy Death Mask poniżej).
  • Wydajność i bateria: jeśli wyłączysz aplikację, stanie się ona niewidoczna dla użytkownika - ale pliki nadal tam są. Ponadto menedżer pakietów nadal wie, że istnieje. Ponadto „zamiary” aplikacji są nadal dostępne: jeśli inne aplikacje bezpośrednio do nich dzwonią, wyłączona aplikacja nadal reaguje na połączenie. Wydaje się również, że słucha niektórych transmisji, na których wcześniej zarejestrował słuchaczy (na przykład: mój LG Optimus 4X ma te rozdęte rzeczy LG, które wyłączyłem. Niemniej jednak po każdym uruchomieniu otrzymuję monity z aplikacji „usługi zdalnej” do zatwierdzenia).
    Oznacza to, że wyłączona aplikacja może nadal działać w tle, jeśli zostanie wywołana z innego miejsca - i zużywa baterię plus procesor, a nawet przepustowość i inne zasoby. Usunięta aplikacja oczywiście nie może.

1 Niektóre aplikacje przechowują również (zwykle „fragmenty”) danych na karcie SD, ale prawie wszystkie aplikacje mają przynajmniej swoje dane centralne poniżej /data/data.


czy można wykorzystać / data / data space?
Sameer

Tak. Jak napisałem, jest to partycja dostępna dla wszystkich aplikacji. Każda aplikacja ma przypisany tam katalog podczas install ( /data/data/<package_name>), w którym mogą przechowywać swoje dane. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zobacz Hierarchia folderów Androida i Gdzie aplikacje Android przechowują dane? . Ponadto .apkpliki są instalowane na tej partycji, patrz Gdzie w systemie plików są instalowane aplikacje?
Izzy

@Izzy Odkąd to odkryliśmy, możesz edytować swoją odpowiedź, aby wspomnieć, że odinstalowanie aplikacji systemowej zapewnia dostępną przestrzeń, która była wcześniej zajmowana przez pamięć podręczną Dalvik / ART. Z kolei pamięć podręczna utrzymuje miejsce, jeśli aplikacja jest po prostu wyłączona.
Grimoire

1
@Izyzy zachowuję domyślną galerię LineageOS, Gallery2, wyłączoną. Mogłem ustalić istnienie /data/dalvik-cache/arm/system@priv-app@Gallery2@Gallery2.apk@classes dexi /data/dalvik-cache/arm/system@priv-app@Gallery2@Gallery2.apk@classes.artpoprzez zarówno menedżer plików i SD Maid. Z dwóch pierwszych plik waży 3,8 MB, a drugi 32,0 kB.
Grimoire

1
Dzięki @DeathMaskSalesman - zintegrowałem to z odpowiedzią!
Izzy

1

Naprawdę odpowiedziałeś na swoje pytanie:

Czy usunięcie niechcianej aplikacji opartej na marce lub operatorze ma jakąkolwiek różnicę niż wyłączenie tej aplikacji ze wszystkich aplikacji w Ustawieniach?

Do którego napisałeś:

Nie znajduję też żadnej poprawy w pamięci, ponieważ te aplikacje były wstępnie zainstalowane w systemie operacyjnym i nie możesz w żaden sposób z nich korzystać.

Wyłączenie aplikacji jedynie „ukrywa” aplikację z list aplikacji i zapobiega jej uruchomieniu w tle. Ale wciąż zajmuje miejsce w pamięci telefonu. Natomiast usunięcie aplikacji usuwa wszystkie ślady aplikacji z telefonu i uwalnia całe powiązane miejsce.


zwalnianie powiązanej przestrzeni, ale przestrzeń ta nie może być wykorzystana przez rytuał użytkownika?
Sameer

To może być. Jeśli aplikacja zostanie usunięta, a miejsce zostanie zwolnione, użytkownik może z niej skorzystać, co nie ma miejsca po wyłączeniu aplikacji (miejsce jest nadal zajęte).
Karan Raj Baruah

System operacyjny został załadowany do pamięci telefonu, której nie mogę użyć. Napraw mnie, jeśli się mylę
Sameer

^^ Nie usuwasz systemu operacyjnego. Jeśli flashowanie niestandardowej pamięci ROM zwalnia miejsce (powiedzmy, że nowa pamięć ROM zajmuje 200 MB miejsca zamiast 300 MB oryginalnej pamięci ROM, możesz użyć dodatkowych 100 MB uwolnionej pamięci).
Karan Raj Baruah

1
Nie sądzę, ponieważ pamięć telefonu wymieniona w Ustawieniu> Aplikacja nie jest podłączona do pamięci, w której przynajmniej Android OS jest zainstalowany, nigdy nie znalazłem różnicy w pamięci telefonu po zainstalowaniu niestandardowej pamięci ROM 500 MB i niestandardowej ROM 300 MB.
Sameer

0

W obu przypadkach (usunięcie lub wyłączenie) aplikacja nie będzie działać w pamięci. Gdyby była to usługa, która działała, podobnie jak aplikacje Samsunga, mniejsze aplikacje korzystające z procesora mogłyby poprawić żywotność baterii.

Jeśli usuniesz / odinstalujesz aplikację, na pewno zwolnisz trochę pamięci / pamięci. Ale jeśli aplikacja jest bardzo mała, zwolnione miejsce prawdopodobnie będzie znikome.

Wyłączenie aplikacji ma tę zaletę, że można ją włączyć, gdy jest potrzebna. Nie ma potrzeby pobierania i instalowania go ponownie.


0

Inną różnicą, o której nie wspomniałem tutaj, jest to, że usunięcie aplikacji może powodować problemy z aktualizacjami oprogramowania układowego, dlatego sugerowałbym usunięcie ustawień domyślnych aplikacji, wymuszenie zatrzymania, wyczyszczenie danych, a następnie wyłączenie aplikacji, chyba że jest to absolutnie konieczne lub Twój telefon nie odbiera i tak aktualizuje

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.