Nie można ponownie zamontować / systemu w rw


15

Staram się rozpaczliwie wypychać aplikację z adb w folderze / system / app (aby zainstalować PlayStore na moim niedrogim tablecie). Próbowałem więc ponownie zamontować partycję / system z prawami root :

mount -o remount,rw /system 

Ale zawsze daje mi tę samą odpowiedź:

mount: Read-only filesystem

Próbowałem także za pomocą tego polecenia:

mount -o remount,rw -t ext4 /dev/block/actc /system

ale to jest to samo ... I naprawdę nie rozumiem, dlaczego nawet z użytkownikiem root nie mogę tego zmienić ...

Więc jeśli ktoś ma pomysł, może uratować jedną osobę w niebezpieczeństwie: str


1
Mam ten sam problem z Androida 4.4.2, Nexusa 4. Gdy robię to jądro polecenie dodaje folowing post w dmesg: EXT4-fs (mmcblk0p21): re-mounted. Opts: (null). Dlaczego (null)? Wyraźnie poprosiłem rw!
Dmitry

czy kiedykolwiek to rozgryzłeś? Mam ten sam problem. Korzystanie z karty Samsung Galaxy.
Jacob Minshall

@JacobMinshall i @Dmitry, jeśli nadal jesteś zainteresowany, spróbuj jawnie uruchomić `/ system / bin / mount, zamiast domyślnie uruchomić xbin. To działało dla mnie.
Jon Coombs

Odpowiedzi:


14

Składnia mountpolecenia zwykle wymaga określenia celu:

mount -o remount,rw /system /system

Ten wynik może być dla nas przydatny, aby lepiej zrozumieć Twój problem:

cat /proc/mounts

W ostateczności, gdy masz root, możesz spróbować zapisać nieprzetworzony obraz systemu, zamontować go na pudełku i wcisnąć tam aplikację, a następnie flashować go z powrotem na urządzeniu. Aby zapisać surowy obraz systemu:

dd if=<block device mounted on /system> of=<output file>

Jeśli pójdziesz tą drogą, upewnij się, że zachowałeś oryginalny obraz systemu na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.


mam nadzieję, że dostałem polecenie dd w magazynie ROM ...
Wang,

@ Wang Nigdy nie widziałem braku dd, ale prawdopodobnie na niektórych urządzeniach są prawdopodobnie niekompletne obrazy systemowe, w takim przypadku możesz użyć cat / block / device> plik-wyjściowy
zeiky.dev

1

Nie jestem pewien, jak ogólnie ma to zastosowanie, ale miałem ten sam problem i stwierdziłem, że ten komentarz reddit rozwiązał go dla mnie (na Androidzie Lollikat, czyli cm11):

http://www.reddit.com/r/cyanogenmod/comments/2m9t61/how_do_i_remount_system_rw_on_cm11_m12/

Zasadniczo musiałem ponownie zainstalować, używając jawnie, /system/bin/mount -o ...a nie tylko mount -o .... Domyślam się, że w pewnym momencie wersja w / system / xbin zaczęła mieć priorytet i z jakiegoś powodu ta wersja zawiesza się po cichu. (Mówię „w pewnym momencie”, ponieważ link2sd do niedawna nie narzekał na RO). Wygląda na to, że powinna być możliwa edycja ŚCIEŻKI, aby to naprawić, aby nie trzeba było używać wiersza polecenia za każdym razem, gdy ja lub aplikacja musi to zrobić. Nie jestem jednak pewien jak.

FWIW, oto aktualny skrypt dla mojego urządzenia (s5360 na cm11 / LolliKat). Działa z dowolnego miejsca, ale ostatecznie zapisałem go w katalogu / system / xbin, dzięki czemu jest globalnie dostępny dla powłok.

#!/system/bin/sh
echo "Remounting /system as RW (read/write)..."
/system/bin/mount -o remount,rw /system
mount | grep yaff

Ta ostatnia linia ma na celu szybkie przekazanie informacji zwrotnej, czy rzeczywiście działała, czy nie (ponieważ moje wewnętrzne partycje to yaff2). Poprzednia linia może być wyraźniejsza niż jakikolwiek z nich, ale na moim urządzeniu nie jest to konieczne:

/system/bin/mount -o remount,rw /system /system
/system/bin/mount -o remount,rw /system /system
/system/bin/mount -o remount,rw /dev/block/mtdblock8 /system
/system/bin/mount -o remount,rw -t yaffs2 /dev/block/mtdblock8 /system

mount -o remount,rw /system pracował dla mnie. Moje urządzenie to Nexus 5 z Androidem 5.1.1 LMY48B
Maksim Dmitriev

1

Dla mnie ... nic nie działało, a na koniec zadziałało:

adb root
adb remount

1
„adbd nie może działać jako root w kompilacjach produkcyjnych”
Vadzim

0

Czy masz niebezpieczne jądro (boot.img)? Dostęp do zapisu na partycji systemowej jest zwykle blokowany przez jądro podczas uruchamiania. Może być konieczne flashowanie zmodyfikowanego jądra, aby uzyskać dostęp do zapisu do / systemu za pomocą adb.

Czy możesz zamontować / system jako r / w w systemie operacyjnym? Następnie możesz wypchnąć plik na kartę SD za pomocą adb lub po prostu normalnego USB (MTP lub Mass Storage w zależności od urządzenia), a następnie skopiować go do właściwej lokalizacji i ustawić uprawnienia za pomocą terminala na urządzeniu lub menedżera plików z włączonym rootem. Następnie uruchom ponownie i powinien być tam i zainstalowany.


Myślę, że kiedy próbujemy uzyskać dostęp / system, oznacza to, że nie jest jeszcze zrootowany. Chodzi o to, aby używać root adb shell to wypychanie czegoś takiego jak su do / system w celu zrootowania.
Wang,

@Wang OP wyraźnie stwierdził, że ma już root
zeiky.dev,

0

Zauważyłem, że mogę zamontować system w rw przy użyciu trybu odzyskiwania TWRP, naciskając „Zamontuj” i wybierając „System”, upewniając się, że „Zamontuj jako tylko do odczytu” nie jest zaznaczone. Następnie mogłem skopiować system/apppliki APK do folderu za pomocą wbudowanego menedżera plików TWRP.

Wszystkie inne próby montowania jako rw przy użyciu ADB lub emulatora terminala nie powiodły się. Nie próbowałem użyć BusyBox.

Z pamięci to działało dla mnie w przeszłości.


0

Miałem podobny problem. Miałem sukces, kiedy korzystałem z Busybox (nie mylić z aplikacją systemową Toybox):

busybox mount -o remount,rw /system 
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.