Jak praktyczne jest korzystanie z telefonu z Androidem, całkowicie omijając Google?


12

Jedną z pierwszych rzeczy, które zauważyłem na moim Nexusie One, gdy go włączyłem po raz pierwszy, były Gmail, Talk, Voice, Mapy, Kalendarz Google i wiele innych usług opartych na Google.

Wiem, że nawet na komputerze z systemem Windows lub Linux bardzo trudno jest uniknąć korzystania z Google ... ale jest to możliwe, ponieważ istnieją alternatywy dla każdej usługi oferowanej przez Google.

Jednak na Androidzie wszystko wydaje się bardzo ciasne. Możesz przypomnieć sobie czas, w którym Internet Explorer posiadał ponad 95% udziału w rynku, po prostu dlatego, że był ściśle zintegrowany z systemem Windows. Wtedy Netscape był dostępny, ale nawet jeśli działał tak szybko jak Internet Explorer, jego uruchomienie potrwałoby znacznie dłużej.

Tak więc moje pytania to:

(1) Jakie są alternatywy inne niż Google do Gmaila, Talk, Voice, Map, Kalendarza Google w Nexus One?

(2) Czy naprawdę działają tak szybko, jak „rodzime” aplikacje / usługi Google?


1
Jedną z rzeczy, których nie będziesz w stanie zastąpić, jest wyszukiwarka.
ale

5
Polecam zmianę tytułu z Nexusa One na Androida. To nie jest specjalnie związane z tym telefonem.
Earlz

@Ellz Zmieniłem to.
Mateusz

1
Żyję (prawie) bez Google na moim telefonie. Mam skonfigurowane konto śmieciowe tylko do pobierania aplikacji z rynku i korzystania z Map Google. Nic więcej.
Denis Nikolaenko

2
@Al Everett Naprawdę? Aplikacja wyszukująca (widget i ten, który reaguje na przycisk sprzętowy) to tylko aplikacja. Można napisać na to zamiennik.
Denis Nikolaenko

Odpowiedzi:


4

(1) Jakie są alternatywy inne niż Google do Gmaila, Talk, Voice, Map, Kalendarza Google w Nexus One?

Nie można powiedzieć konkretnie o Nexusie One, ale standardowa platforma Android nie jest dostarczana z aplikacjami marki Google; więc tak, możliwe jest, że telefon będzie działał bez Google. Jednak IMO, jeśli używasz Androida i unikasz usług Google, bardzo brakuje.

Podstawowa aplikacja e-mail może być synchronizowana z Gmailem lub innymi usługami pocztowymi za pośrednictwem IMAP i POP. Jednak podobnie jak synchronizowanie Gmaila z komputera za pomocą Thunderbirda / Outlooka, nie będziesz mógł korzystać z unikalnych funkcji Gmaila, takich jak Priorytetowa skrzynka odbiorcza, Archiwizacja, Etykietowanie itp.

Aplikacje korzystające z przesyłania wiadomości z chmury do urządzenia (inaczej Push-to-Device) wymagają konta Google. Bez C2DM aplikacje musiałyby okresowo odpytywać swoje serwery, co powodowałoby wyczerpanie baterii. Istnieją alternatywne implementacje C2DM, które nie łączą się z serwerami Google, jednak większość programów nie jest przeznaczona dla tych alternatywnych implementacji i mogą mieć problemy.

Google Android Market jest największym rynkiem z Androidem. Nie trzeba dodawać, że nie będzie można pobrać tylu aplikacji tak łatwo, jeśli unikniesz Google Market.

Mapy Google i Nawigacje można zastąpić np. Waze, Navdroyd, NDrive, RMaps itp. Nie sądzę jednak, aby istniał dobry zamiennik StreetView.

Z pewnością istnieją zamienniki Kalendarza Google, jednak nie korzystałem z żadnego z nich, więc nie mogę komentować, jak są one dobre.

(2) Czy naprawdę działają tak szybko, jak „rodzime” aplikacje / usługi Google?

Tak, jeśli wierzymy słowom Google, żadna z aplikacji Google nie używa żadnych „ukrytych” interfejsów API Androida, które mogłyby magicznie sprawić, że ich oprogramowanie przewyższy inne aplikacje. Ponieważ jednak Google to Google, własne aplikacje Google mają zwykle najlepszą integrację z platformą Android, a programy innych firm zazwyczaj wolą integrować własne aplikacje z aplikacjami Google.

Ponadto, ponieważ Nexus One to telefon „Pure Google Experience”, oznacza to, że rootowanie i instalowanie niestandardowych pamięci ROM na Nexus One jest jednym z najłatwiejszych ze wszystkich urządzeń z Androidem.


Doskonałe odpowiedzi zarówno Matthew Read, jak i Lie Ryan. Chciałbym móc zaakceptować oba, ale SE dopuszcza tylko jedno. :)
Android Eve

W rzeczywistości używają ukrytego API. Na urządzeniach ze standardowymi aplikacjami Google jest specjalny plik .jar, który implementuje podstawową funkcjonalność, która jest przechowywana na partycji / system, na której użytkownicy inni niż root nie mają dostępu. Dlatego trudno jest zainstalować Android Market jako samodzielny .apk
Denis Nikolaenko

4
  • Android jest wyposażony w aplikację e-mail, która umożliwia korzystanie z dowolnego konta POP3, IMAP lub Exchange.
  • Talk może zastąpić Meebo, eBuddy Messenger i wiele innych.
  • Głos jest dość wyjątkową usługą, ale niektóre funkcje można w pewnym stopniu zastąpić - możesz używać numeru telefonu SIP i aplikacji, takiej jak Sipdroid, do połączeń lub czegoś takiego jak Kik Messenger do wiadomości tekstowych (pomyśl o BlackBerry Messenger).
  • Wyszukiwanie w „Mapach” w usłudze Market pokazuje kilka wyników, które wyglądają obiecująco, podobnie jak w przypadku Kalendarza.

 1. Aplikacja Email jest bardzo wadliwa i ma mało funkcji. Jestem pewien, że istnieją inne aplikacje poczty, które są lepsze. Z drugiej strony Dyskusja jest również dość buggowa; Uważam, że eBuddy jest znacznie lepszy. Wiele osób ma problemy z Kalendarzem.

  Jeśli naprawdę chodzi o to, aplikacja jakości jest aplikacją wysokiej jakości, niezależnie od tego, czy Google ją napisała, czy nie. Android nie wydaje się być tak tendencyjny w stosunku do aplikacji Google, jak Windows był w stosunku do aplikacji Microsoftu. Moja kombinacja aplikacji Google i innych niż Google działa dobrze dla mnie i jestem pewien, że możesz uzyskać zestaw aplikacji, które będą działały co najmniej tak ogólnie, jak aplikacje Google.


Istnieją oczywiście alternatywne rynki aplikacji.
Mateusz przeczytał

Co z listą kontaktów połączoną z kontem Gmail?
liori

Dobre pytanie. Na niektórych urządzeniach można ominąć konfigurację konta Google, więc prawdopodobnie można bez niego korzystać z Kontaktów. W przeciwnym razie nadal tak naprawdę nie „używałbyś” konta Google, chyba że chciałbyś - musiałbyś je mieć, ale gdybyś nie miał kontaktów Google, nic nie byłoby inne niż samodzielna aplikacja do kontaktów.
Mateusz
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.