Jak mogę uzyskać dostęp do sklepu Play, aby przestać prosić o automatyczną aktualizację przez Wi-Fi?


9

Mam Acer Iconia A200 z systemem Android 4.0.3. Ostatnio za każdym razem, gdy aktualizuję aplikację, Sklep Play pyta mnie (za pomocą wyskakującego okna dialogowego), czy chcę automatycznie aktualizować aplikacje przez Wi-Fi. Jedyne odpowiedzi, które mogę udzielić, to „tak” i „nie teraz”.

To, czego naprawdę chcę, to „Nie i nie pytaj ponownie”, ponieważ lubię brać udział w aktualizacjach.

W Sklepie Play-> ustawienia-> automatyczna aktualizacja automatyczna aktualizacja jest wyłączona i nie ma ustawienia „Tylko Wi-Fi”.

Czy jest jakiś sposób, aby wyłączyć tę irytującą wiadomość? Bardzo się boję, że pewnego dnia przypadkowo odpowiem tak i stracę kontrolę nad moimi aktualizacjami.

Zaktualizowano: Sklep Play mówi kompilację 4.0.27 w „Wersji kompilacji” w ustawieniach sklepu Play.

Zaktualizowany ponownie: wrócił. Dokładny komunikat brzmi: „Czy aktualizować aplikacje automatycznie podczas korzystania z Wi-Fi?” a dwie opcje okna dialogowego to „Nie teraz” i „OK”. Co ciekawe, stało się tak, gdy zaktualizowałem „GOdroid” bezpośrednio ze strony, ale NIE stało się to, gdy zaktualizowałem 5 innych aplikacji jednocześnie tego samego dnia. Zastanawiam się, czy pyta tylko raz na aplikację czy coś?


Jaką masz wersję Sklepu Play? Korzystam z wersji 3.10.14 i nie wydaje mi się, aby pojawiał się ten problem „wyskakującego okienka”. W Ustawieniach jest opcja „Aktualizuj tylko przez Wi-Fi”, ale ta opcja nie jest zaznaczona, a przełączanie tej opcji nie powoduje wyskakującego okienka.
MrWhite

@ w3d - dodano do pytania.
Michael Kohne

Czy możesz dokładnie sprawdzić komunikat wyskakujący i poinformować nas, czy naprawdę pyta o aktualizację aplikacji, czy raczej sprawdza dostępność aktualizacji w sieci Wi-Fi? Istnieje możliwość ograniczenia czeku itp. Tylko do Wi-Fi, więc przynajmniej by to odpowiadało. Być może po prostu źle zinterpretowałeś wiadomość, co może się zdarzyć łatwo.
Izzy

Odpowiedzi:


3

Od tego czasu zaktualizowałem się do 4.0.27 i chociaż po mojej pierwszej aktualizacji aplikacji zostałem zapytany, czy następnym razem chcę przeprowadzić automatyczną aktualizację (choć nie ma wzmianki o Wi-Fi, chociaż podejrzewam, że zależy to od twoich ustawień) na które odpowiedziałem „Nie teraz”, nie otrzymałem monitu od czasu kolejnych aktualizacji innych aplikacji.

W Sklepie Play-> ustawienia-> automatyczna aktualizacja automatyczna aktualizacja jest wyłączona i nie ma ustawienia „tylko Wi-Fi”.

W wersji 4.0.27 nadal powinno być ustawienie „Tylko Wi-Fi”, chociaż jest teraz (ukryte) w podmenu „Automatycznie aktualizuj aplikacje”. W Ustawieniach stuknij opcję „Automatycznie aktualizuj aplikacje”:

Play Store Settings

Ustawienia Sklepu Play - aplikacje do automatycznej aktualizacji

Aktualizacja 2013-05-11: W ciągu ostatniego tygodnia miałem sporo aktualizacji dla różnych aplikacji i nie otrzymałem ponownie monitu o automatyczną aktualizację następnym razem - to znaczy do dzisiaj. Dzisiaj otrzymałem monit, do którego ponownie stuknąłem „Nie teraz”. Od tego czasu nie otrzymałem ponownego monitu. Być może monituje raz w tygodniu lub co tyle aktualizacji?

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Zeszłej nocy miałem kilka aktualizacji i nie miałem ponownego wystąpienia problemu. A200 jest tylko Wi-Fi (co, jak zakładam, dlaczego nie mam ustawienia Wi-Fi) i podejrzewam, że stan automatycznej aktualizacji w jakiś sposób się zepsuł. Następnie, kiedy wszedłem do menu, szukając sposobu wyłączenia go przed opublikowaniem, skończyłem na zmuszaniu go do prawdziwego stanu „nie aktualizuj automatycznie”.
Michael Kohne
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.