Czy odinstalowanie aplikacji pozostawia jakieś ślady?


25

Pochodzę z tła systemu Windows, w którym wszystko, co instalujesz-odinstalowujesz, zwykle pozostawia ślady, które czasami są trudne do wykrycia i usunięcia.

Czy to samo dzieje się po usunięciu aplikacji na Androida? Wiem, że w systemie Linux / Android nie ma rejestru, ale czy jest jeszcze miejsce, w którym mogą pozostać ślady?

Widziałem niektóre aplikacje tworzące foldery na karcie SD, ale łatwo to zauważyć i usunąć.

Dziękuję Ci.


3
Widziałem tylko przypadki, w których gry / aplikacje pobierają / przechowują dodatkową zawartość na karcie SD. Rynek przechowuje historię psuedo tego, co ostatnio pobrałeś / zainstalowałeś w zakładce pobierania.
Bryan Denny

Odpowiedzi:


17

Na nieukorzenionym telefonie aplikacje działają jako odrębni użytkownicy i nie mają dostępu do żadnych plików utworzonych przez innych użytkowników ani plików systemowych, tj. Są „piaskownicami”. Ponieważ nie mogą dokonać takich zmian, powiedziałbym, że jedyną rzeczą, którą mogą pozostawić, jest mały szczegół na twojej karcie SD.

Na zrootowanym telefonie aplikacja, która uzyskała dostęp do konta root, może zrobić prawie wszystko, co jest możliwe w sprzęcie. Aplikacje z uprawnieniami administratora mogą zapisywać na nośnikach pamięci innych niż tylko do odczytu (w tym modyfikować program ładujący), modyfikować prywatne dane innych programów, modyfikować ustawienia systemowe, modyfikować pliki systemowe itp. Zrootowana aplikacja może również ukrywać się przed systemem, i udawaj, że został odinstalowany, będąc doskonale zdrowym i żywym.

Zasadniczo zrootowane aplikacje mogą robić wszystko, na co pozwala sprzęt

Zaktualizowano, aby zawierał informacje Lie Ryana na temat rootowanych aplikacji.


4
Hmm, dzięki Matt. Czy mógłbyś podać kilka przykładów tego, jakie rodzaje aplikacji z dostępem do roota mogą pozostawić? Jak powiedziałem, jestem nowy w środowisku innym niż Windows.
Francisc

6
@Francisc: aplikacje z dostępem do roota mogą robić prawie wszystko, co jest możliwe w sprzęcie. Aplikacje z uprawnieniami administratora mogą zapisywać na nośnikach pamięci innych niż tylko do odczytu (w tym modyfikować program ładujący), modyfikować prywatne dane innego programu, modyfikować ustawienia systemowe, modyfikować pliki systemowe itp. Zrootowane aplikacje mogą również ukrywać się przed systemem i udawać do odinstalowania, będąc doskonale zdrowym i żywym. Zasadniczo zrootowane aplikacje mogą robić wszystko, na co pozwala sprzęt.
Lie Ryan

1
@ Lie - czy powinienem edytować moją odpowiedź, aby uwzględnić (bardzo pomocne) dodatkowe informacje na temat aplikacji root? (Nie chcę kraść przedstawiciela itp.)
Matt H

1
jasne, byłbym szczęśliwy, gdybyś to zrobił
Lie Ryan

Aplikacje niezrootowane mogą również nadużywać swoich uprawnień. Karta SD jest łatwa, ale masz inne przykłady, takie jak nadużywanie kontaktów, aby umieścić tam rzeczy. Mam wrażenie, że istnieją sposoby, aby aplikacje pozostawiły ślady.
Didier A.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.