W jaki sposób system operacyjny Ubuntu Phone odnosi się do systemu operacyjnego Android?


24

Czytałem, że nowy ogłoszony system operacyjny Ubuntu Phone był mocno zainspirowany Androidem, ale nie używa Java i Dalvik VM do swoich aplikacji.

Jednak nie było również jasne, czy jest to rozwidlenie AOSP, czy niestandardowa pamięć ROM (wątpię), czy tylko to, czy jest zainspirowane koncepcyjnie przez Androida, czy też jakaś jego część została zaczerpnięta z Androida (tj. Jądro itp.).

Byłoby Android może być w stanie pracować na Ubuntu Phone OS?

Odpowiedzi:


29

Zarówno telefon Ubuntu (oparty na tej samej dystrybucji Linuksa co wersja Ubuntu), jak i system Android działają na jądrze systemu Linux . Różnią się one jednak od poziomu jądra, podczas gdy Ubuntu obsługuje pełny system operacyjny GNU / Linux z większością standardowych bibliotek systemu Linux, a GUI oparty na Qt, Android zamiast tego obsługuje niestandardową platformę Android i Dalvik .

Wygląda na to, że jedną z wielkich zalet ich obu opartych na tym samym jądrze Linuksa jest obsługa sterowników. Oznacza to, że dla każdego telefonu z Androidem, który ma otwarte sterowniki (oficjalnie ze źródła producenta lub w którym napisał je zewnętrzny programista ROM), zadanie Ubuntu Phone powinno być znacznie łatwiejsze do wykonania. (zwłaszcza prawie każde zdjęcie na stronie Ubuntu Phone w tej chwili wygląda jak Galaxy Nexus z systemem Ubuntu Phone).

Ubuntu zostało już przystosowane do działania na chipsetach przy użyciu architektur ARM i Intel x86 odpowiednich dla urządzeń mobilnych, przy czym podstawowy system oparty jest na typowym pakiecie wsparcia Android Board (BSP). Dlatego dostawcy chipsetów i producenci sprzętu nie muszą inwestować ani utrzymywać nowych pakietów obsługi sprzętu dla Ubuntu na smartfonach. Krótko mówiąc, jeśli już tworzysz telefony z systemem Android, praca wymagana do wdrożenia Ubuntu będzie banalna .

(z http://www.ubuntu.com/devices/phone/operators-and-oems - mój nacisk)

Oznacza to, że początkowo przynajmniej producenci telefonów i entuzjaści Ubuntu zobaczą największą korzyść - że Ubuntu Phone powinno być dość łatwe do pracy z telefonem zaprojektowanym dla Androida (i dość łatwo sprzedać to samo sprzęt z wyborem systemu operacyjnego).

Ponieważ zdecydowana większość aplikacji na Androida jest napisana przy użyciu Javy dla Dalvik VM, żadna z nich nie jest gwarantowana na telefonie Ubuntu (choć entuzjaści mogą je później przenieść), większość z tych aplikacji nie będzie działać bez dużego wysiłku związanego z przenoszeniem . Sami Ubuntu raczej nie spieszą się z przeniesieniem Java i Dalvik do Ubuntu Phone po problemach prawnych, jakie Google miało z Oracle .

Również telefon Ubuntu ma własny zestaw narzędzi QML i zestaw Ubuntu SDK, z których żaden nie jest taki sam (ani zgodny z) zestawem Android SDK lub interfejsami API NDK, więc znowu będzie to duży wysiłek związany z przenoszeniem, który uniemożliwi aplikacjom na Androida uruchamiany na Ubuntu od razu.

Z drugiej strony, jeśli twoja aplikacja jest przede wszystkim aplikacją internetową z otoczką Android, portowanie powinno być znacznie łatwiejsze, ponieważ zarówno mocno obsługują HTML5, jak i Javascript.

Aplikacje sieciowe są pierwszorzędnymi obywatelami Ubuntu, a interfejsy API zapewniają głęboką integrację z interfejsem. Aplikacje HTML5 napisane dla innych platform można z łatwością dostosować do Ubuntu, a my celujemy w standardowe platformy programistyczne dla wielu platform, takie jak PhoneGap, aby Ubuntu „działało” dla aplikacji, które ich używają.

(z http://www.ubuntu.com/devices/phone/app-ecosystem )

Pomimo tych wszystkich różnic, historia w przestrzeni mobilnej pokazała nam, że jeśli platforma mobilna wystartuje w wielkim stylu, to bez względu na czas i wysiłek potrzebny do przeniesienia aplikacji między platformami, wszystkie duże aplikacje i gry sprawią ostatecznie docierają na nową platformę, a firmy wyjdą z zestawami narzędzi i oprogramowaniem, które ułatwiają napisanie aplikacji, którą można następnie skompilować w celu uruchomienia na dowolnej z głównych platform (na to zezwalających).

Wygląda na to, że większość przenośności aplikacji Ubuntu koncentruje się na ułatwieniu konwersji aplikacji internetowych na aplikacje Ubuntu Phone oraz na łatwym uruchomieniu dokładnie tej samej aplikacji na dowolnym urządzeniu Ubuntu - komputerze stacjonarnym, laptopie lub telefonie:

Wraz z pojawieniem się pakietu Ubuntu SDK aplikacje mogą być pisane do działania we wszystkich formatach Ubuntu: jest to ten sam system operacyjny Ubuntu na komputerze stacjonarnym i telefonie, więc jedna natywna aplikacja może działać na obu. Co oznacza, że ​​ponownie używasz większości aplikacji po dodaniu obsługi nowego formatu.

(z http://www.ubuntu.com/devices/phone/app-ecosystem )


tl; dr

Zarówno Ubuntu Phone, jak i Android są oparte na jądrze Linuksa, ale różnią się od nich wyżej - mogą udostępniać sterowniki (jest to dobre dla producentów i hobbystów), ale nie mogą udostępniać aplikacji. Ubuntu Phone udostępnia aplikacje z komputerowym Ubuntu, a nie z Androidem. Oba mają dobre przeglądarki internetowe i mogą wyświetlać te same strony internetowe.


Dziękuję za odpowiedź :) Wygląda więc na to, że aplikacje internetowe pozostaną najlepszym wyborem dla kompatybilności, włączając wszystkie platformy. Ale dobrze, że przynajmniej sterowniki są kompatybilne!
jadkik94

1
Świetna odpowiedź. Koncepcja „aplikacji internetowej” była podstawową częścią Palm WebOS i wczesnego IOS, i żadna platforma tak naprawdę nie wystartowała bez natywnych aplikacji.
DRZEWO

W rzeczywistości OpenJDK działa na Ubuntu Phone, ale nie w Dalvik / ART: twitter.com/xranby/status/585763496396267520/photo/1
gouessej
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.