Jak Android uzyskuje temperaturę baterii?


20

Jestem ciekawy sposobu, w jaki telefony z Androidem uzyskują temperaturę baterii. Android ma interfejs API o nazwie BatteryManager, który zapewnia wartość chwilowej temperatury akumulatora, ale czy w akumulatorze jest czujnik rzeczywistej temperatury? Czy też wartość ta jest obliczana wyłącznie na podstawie pewnego równania, przy użyciu wartości prądu, napięcia i upływu czasu? Jeśli to obliczenie nie jest zmierzone, to czy w ogóle możemy wiedzieć, jak gorący jest telefon?

Odpowiedzi:


21

Każdy akumulator mobilny ma wbudowany termistor (który jest przetwornikiem, który zmienia swoją rezystancję w zależności od temperatury), za pomocą którego obwód ładowania stale mierzy temperaturę akumulatora. Może nawet zapobiec ładowaniu akumulatora, jeśli temperatura osiągnie niebezpieczny poziom, a kontrolując jego temperaturę, wydłuża się żywotność akumulatora .

Bateria mobilna ma więcej niż dwa zaciski, z których jeden jest przeznaczony dla tego termistora. Zobacz obraz z mojego pytania zadanego na tej stronie.


Wielkie dzięki, Narayanan! Twoja odpowiedź pomogła mi usunąć zamieszanie. Czy zdarza ci się wiedzieć, czy inne elementy (takie jak procesor) w telefonie mają termistory? Czy uważasz, że temperatura baterii może być oznaką pokazywania temperatury telefonu (jako całości)?
spica

Według mojej najlepszej wiedzy żadne inne elementy telefonu z Androidem nie mają innego urządzenia do pomiaru temperatury niż bateria. Oczywiście w niektórych wysokiej klasy telefonach z Androidem dostępny jest czujnik temperatury otoczenia do pomiaru temperatury w pomieszczeniu (jak wskazuje słowo otoczenia)
Narayanan

@spica: Niektóre urządzenia z Androidem wydają się mieć czujnik temperatury procesora . Wydaje mi się jednak, że ze względu na konstrukcję SOC oraz ze względu na to, że rozmiar telefonu jest znacznie mniejszy niż komputer stacjonarny, każde ciepło rozprzestrzenia się szybko i sprawia, że ​​monitorowanie poszczególnych elementów jest mniej przydatne.
Lie Ryan,

Dzięki @LieRyan! Rozumiem, że wszystkie elementy nie mają czujnika temperatury. Mam tylko nadzieję, że istnieje sposób, aby stwierdzić, skąd pochodzi ciepło. Czasami wykonujemy długą rozmowę telefoniczną i telefon się nagrzewa, ale bateria nie jest tak gorąca (chociaż temperatura baterii również rośnie). Chyba w tym przypadku ciepło pochodzi głównie z modułu radiowego (ponieważ zużywa dużo energii).
spica,

Dodając to, co powiedział @LieRyan, szybki rozkład ciepła jest zamierzonym aspektem, uzyskanym za pomocą pirolitycznego arkusza grafitu.
Narayanan
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.