Dlaczego bateria mojego telefonu ma cztery terminale? jaki jest pożytek z czwartego?


20

Mam LG Optimus One (P500). Od jakiegoś czasu zastanawiam się, dlaczego bateria mojego telefonu ma cztery terminale. Wiem, że dwa zaciski służą do podłączania dodatniego i ujemnego punktu, a trzeci podłączany jest do wewnętrznego termistora akumulatora w celu monitorowania jego temperatury. Nadal zastanawia mnie to, do czego może służyć czwarty terminal?

Co ciekawe, mój telefon ma tylko trzy terminale, a bateria ma cztery. Szukałem odpowiedzi w Google, ale nie pojawiły się żadne przydatne wyniki poza opisem monitorowania temperatury.

Ponieważ kolejna wątpliwość dotyczy również tego samego obrazu, co oznacza port oznaczony jako „A” na poniższym obrazie? Wydaje mi się, że jest to jakiś rodzaj złącza i domyślam się, że jest to złącze kabla, za pomocą którego producenci mogą uzyskać dostęp do czegoś głęboko w sprzęcie. Telefony Nokia, które również miałem tę funkcję, i chyba powinny być wspólne dla wszystkich telefonów.

Złącza

Aktualizacja: Bardziej zależy mi na tym, co robi czwarty terminal na baterii niż na tym, że są trzy w telefonie i cztery w baterii. Jak powiedział @Axeman, ta bateria może być również używana w innych telefonach (LG).


Nie sądzę, aby to pytanie dotyczyło Androida.
roxan,

4
Domyślam się, że dotyczy to NFC, mój Galaxy Nexus ma 4 piny i wszystkie 4 piny istnieją zarówno w baterii, jak i telefonie. Nawet jeśli sama bateria nie ma NFC, myślę, że nadal będzie taniej, pod względem produkcyjnym, aby mieć tylko jeden współczynnik kształtu zarówno dla baterii obsługującej NFC, jak i baterii innej niż NFC.
Lie Ryan,

Ahaa, po nakłonieniu Google tą wskazówką, wylądowałem na AndroidForums.com i „wizje binarne” powiedziały: obwody NFC na płycie głównej będą miały masywną baterię między nią a czytnikami NFC, a zatem antena RFID jest przechowywana w baterii i połączenie z obwodami przechodzi przez ten czwarty zacisk.
Narayanan,

1
Model baterii to LGIP-400N, który jest stosowany w Optimus (GT540), Optimus One (P500), GM750, GW620. GAlaxy Nexus ma również 4 zaciski, czwarty i drugi służy do anteny NFC (zobacz Dlaczego NFC jest w baterii Galaxy Nexus? ). Możliwe, że jeden z modeli zawiera dodatkową funkcjonalność, taką jak GN, i po prostu bateria została ponownie użyta w twoim modelu (bez zmiany czwartego złącza). EDYCJA: wszystkie pozostałe modele używają tylko 3 z 4 terminali (być może pozbyli się 4 z powodów cenowych, ale nie zmienili baterii)
ce4

4
Nie mam nic przeciwko, czy trzeba je zamknąć, czy usunąć. ale aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, dowiedziałem się, że bateria odgrywa ważną rolę w Nfc. Wybór baterii zastępczej bez tej myśli może spowodować utratę możliwości NFC.
Narayanan

Odpowiedzi:


13

Złącze A wydaje się być U.FL-R-SMT-10 i prawdopodobnie służy do anteny zewnętrznej / dodatkowej.

U.FL, to miniaturowe koncentryczne złącze RF do sygnałów wysokiej częstotliwości do 6 GHz wyprodukowane przez Hirose Electric Group w Japonii. 1 złącza U.FL są powszechnie stosowane w laptopach i systemach wbudowanych w celu podłączenia anteny Wi-Fi do karty Mini PCI. Żeńskie złącza U.FL nie zostały zaprojektowane z myślą o ponownym podłączeniu i są oceniane tylko na kilka ponownych połączeń, zanim konieczna będzie wymiana. Żeńskie złącza U.FL na ogół nie są sprzedawane osobno, ale raczej jako część pigtailu z wysokiej jakości podwójnie ekranowanym kablem 1,32 mm, co pozwala na połączenie bez strat.

(z Wikipedii )


+1 Dzięki za informację o złączu. Nie można zaakceptować odpowiedzi, ponieważ pytanie o zacisk akumulatora nadal nie zostało rozwiązane.
Narayanan,

3
Prawdopodobnie nigdy nie będziesz miał odpowiedzi na to pytanie. Bateria może być używana w więcej niż jednym modelu telefonu, z różnymi połączeniami mechanicznymi, a ten pin można po prostu podłączyć do jednego z pozostałych pinów baterii. Nie jestem pewien, ale postawię na to dwa centy :-)
Axeman

10

Jak powiedział @Axeman, złącze to złącze koncentryczne Ultra Small Surface Mount (dość kęsowe i wciąż nie może zrozumieć, w skrócie U.FL), które jest rodzajem portu rozszerzeń, który można wykorzystać do dowolnej komunikacji radiowej, w tym GSM, WiFi, GPS.

I jak powiedziała @Lie Ryan, czwarty zacisk w akumulatorze służy do połączenia anten w akumulatorze z obwodami NFC na płycie głównej. Kilka wyszukiwań w Google potwierdziło to i daje podstawy do następujących informacji:

Ci, którzy mają NFC w swoich telefonach, mogą stracić możliwości NFC, jeśli spróbują wymienić tanie i zduplikowane baterie, które mogą nie mieć anten NFC, jak powiedziano tutaj .

Podsumowuję wszystkie punkty, aby odpowiedzieć na to pytanie. Nie byłem w stanie zaakceptować odpowiedzi @ Axeman jako kompletnej, ponieważ nie odpowiedziała na część NFC, a @Lie Ryan dodała tylko jako komentarz.

Uznanie dla nich obu!

Aktualizacja: akurat dostaję instrukcję serwisową LG P500, która potwierdza złącze RF z następującym obrazem oznaczonym jako SW1001. wprowadź opis zdjęcia tutaj


2

Mówiąc o LG, prawdopodobnie nie jest to żaden rodzaj NFC. Mam telefon LG z 4-pinowym portem w telefonie i 4-pinową baterią. Kiedy zakrywam 4. pin taśmą maskującą, telefon skarży się, że bateria nie jest oryginalna i odmawia uruchomienia obrazu .

Szybkie naciągnięcie analizatorem logicznym pokazało mi, że istnieje komunikacja między telefonem a baterią . Wniosek - to „DRM baterii”, używany przynajmniej w niektórych telefonach LG (mój to LG Tribute). Jeśli twój telefon LG ma 4-pinowy port baterii, ma ten „DRM”. Jeśli nie, to po prostu to nie obchodzi.


Ładna odpowiedź - niezależnie od tego, czy mogę to zweryfikować, czy nie.
Narayanan,

0

Dodatkowe połączenia na akumulatorze dotyczą termistora NTC w akumulatorze, aby telefon mógł monitorować temperaturę akumulatora. Jak myślisz, w jaki inny sposób telefon może wyświetlać temperaturę baterii? Standardowo na iPhone'ach niektóre Androidy mogą również wyświetlać je z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem, ale monitoruje je podczas ładowania itp., Aby chronić telefon i baterię przed ryzykiem pożaru.


„W jaki inny sposób telefon może wyświetlać temperaturę baterii?” Ludzie niekoniecznie wiedzą, jak te rzeczy działają, dlatego zadaje się pytania. Monitorowanie temperatury akumulatora nie chroni go przed niczym, chyba że istnieje jakaś wbudowana ochrona, która wyłącza zasilanie, jeśli robi się zbyt gorąco. Nie wszystkie telefony tak robią, a większość tego typu zabezpieczeń jest wbudowana w ładowarkę, a nie w telefon.
Mark Hetherington
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.