Przeprowadzanie czystej instalacji Androida na telefonie lub tablecie Nexus


23

Ostatnio miałem problem z tym, że mój telefon Nexus S nie zaktualizował się do wersji Jelly Bean. Podczas procesu aktualizacji pojawił się komunikat o błędzie informujący, że jeden z plików w moim bieżącym systemie jest uszkodzony, więc aktualizacji nie można zastosować.

Wiedziałem, że czysta instalacja (zamiast uaktualnienia) naprawi problem, ale naprawdę ciężko mi było znaleźć jasne informacje, jak to zrobić. Większość samouczków wymaga pobrania nowego systemu operacyjnego z niezaufanych źródeł (podejrzane strony pobierania) i założenia, że ​​telefon jest zrootowany.

Na szczęście, jak się okazało, możesz to zrobić tylko przy użyciu oficjalnego oprogramowania Google i nie musisz rootować swojego telefonu (możesz - nie ma to znaczenia).

Zamieszczam instrukcje dotyczące metody, której użyłem, jako odpowiedź poniżej. Jest to również przydatne, gdy konieczne jest przywrócenie ustawień fabrycznych . Funkcja „resetowania do ustawień fabrycznych” w Androidzie usuwa tylko dane użytkownika, pozostawiając system operacyjny bez zmian - bezużyteczny, jeśli system operacyjny jest uszkodzony lub został zmodyfikowany, a chcesz przywrócić go do stanu fabrycznego. To rozwiązuje problem.

Te instrukcje powinny działać na każdym telefonie lub tablecie Nexus.

Odpowiedzi:


13

Uwaga: instrukcje dotyczą czystej instalacji systemu operacyjnego. Oznacza to, że WSZYSTKIE TWOJE DANE zostaną trwale UTRACONE. Jeśli Twój telefon był wcześniej zrootowany, zostanie przywrócony do stanu bezruchu (czy tego chcesz, czy nie).

Pamiętaj, aby wykonać kopie zapasowe ważnych danych w telefonie. To zostanie utracone.


1. Włączanie debugowania USB

Włącz debugowanie USB w swoim urządzeniu:

Przejdź do Ustawienia systemu / Opcje programisty i zaznacz „Debugowanie USB”.

2. Fastboot

Będziesz potrzebował narzędzia Fastboot . Jest to oficjalne narzędzie wiersza polecenia Google przeznaczone dla programistów. Możesz postępować zgodnie z oficjalnymi instrukcjami instalacji narzędzia , ale są one dość skomplikowane. Jeśli korzystasz z systemu Mac OS X lub Linux, powinieneś prawdopodobnie zrobić to, co zrobiłem i użyć narzędzia open source adb-fastboot-install .

Wystarczy go pobrać , rozpakować i użyć jednej z następujących instrukcji wiersza polecenia (w zależności od systemu operacyjnego):

sh ADB-Install-Mac.sh

lub

sh ADB-Install-Linux.sh

Oczywiście, robiąc to, musisz znaleźć się w katalogu zawierającym te pliki.

Istnieje wiele instrukcji, jak zainstalować Fastboot w systemie Windows (na przykład ten ). Zobacz także odpowiedź user17512 na alternatywną metodę dla użytkowników systemu Windows.

3. Przejście do trybu szybkiego uruchamiania urządzenia

Musisz podłączyć urządzenie do komputera za pomocą kabla USB, a następnie uzyskać dostęp do trybu szybkiego uruchamiania urządzenia:

  • W Nexusie S : wyłącz telefon. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zwiększania głośności, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania.

  • W Galaxy Nexus , Nexus 5 i Nexus 10 : wyłącz telefon. Naciśnij i przytrzymaj przyciski zwiększania i zmniejszania głośności, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania.

  • W Nexusie 4 , Nexusie 6 , Nexusie 7 i Nexusie 9 : wyłącz urządzenie. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zmniejszania głośności, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania.

4. Odblokowanie bootloadera

Wykonaj następujące polecenie na swoim komputerze:

fastboot oem unlock

Uwaga: ten krok usunie wszystkie twoje dane z urządzenia.

5. Pobieranie obrazu fabrycznego

Pobierz obraz fabryczny dla konkretnego urządzenia i żądanej wersji Androida bezpośrednio z Google.

6. Instalowanie systemu

Rozpakuj archiwum (jeśli korzystasz z systemu Windows, prawdopodobnie będziesz musiał pobrać dodatkowe oprogramowanie do rozpakowywania plików .tar.gz. 7-zip wykona zadanie. Użytkownicy komputerów Mac i Linux mają już zainstalowane wszystkie wymagane oprogramowanie) .

Przejdź do nowo niezarchiwizowanego katalogu i wykonaj następujące polecenie:

./flash-all.sh

Uwaga: spowoduje to usunięcie wszystkich danych z urządzenia

Po pewnym czasie urządzenie powinno zostać ponownie uruchomione i uruchomione do nowo zainstalowanego systemu operacyjnego :)

7. Ponowne blokowanie bootloadera

Ten krok nie jest absolutnie konieczny, ale jest to dobry pomysł ze względów bezpieczeństwa. Uruchom ponownie w trybie fastboot (patrz krok 2 powyżej) i wykonaj następujące polecenie na komputerze:

fastboot oem lock

Działa to dla mnie świetnie, mam nadzieję, że będzie pomocne innym osobom :)


Bardzo, bardzo pomocny, działa dla mnie na Nexus S. Bardzo dziękuję za dzielenie się, wiedza jest siłą.
bobighorus,

3

Jeśli masz system Windows, doskonały Nexus Root Toolkit zautomatyzuje proces, który został tutaj podany, za pomocą jednego kliknięcia „flashuj w magazynie i wyzeruj” oraz dodatkową opcję blokady OEM. Oczywiście odblokuje się i zrootuje równie łatwo i inne zaawansowane funkcje. Możesz go uzyskać na:

http://www.wugfresh.com/dev/nexus-root-toolkit/

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.