Emacs na Androida


27

Chciałbym uruchomić emacsa na moim telefonie z Androidem. Czy ktoś to zrobił? Jeśli tak, jak mogę?

Szukałem i nie byłem w stanie znaleźć ani pliku wykonywalnego, ani instrukcji do kompilacji emacsa dla Androida.

Wiem, że cyanogenmod ma kilka poleceń unixowych, ale nie znalazłem listy ani tego, czy zawiera emacs. Nie chcę flashować telefonu bez wiedzy.

Widziałem wiele stron na temat uruchamiania emacsa na „Androidzie” poprzez instalację Ubuntu. Nie mam na myśli uruchamiania emacsa na sprzęcie „android”, mam na myśli uruchamianie emacsa w systemie operacyjnym Android.

Wiem też, że mogę używać aplikacji do SSH na unixowym pudełku i że dostępne są emulatory emaców online. Znowu nie to, czego szukam.

Szukam standardowego emacsa GNU z wiersza poleceń i jestem świadomy, że muszę uruchomić aplikację emulatora terminali, aby go uruchomić, a także klawiaturę Bluetooth, aby zrobić coś pożytecznego. Nie szukam aplikacji GUI, choć byłoby to lepsze niż nic.

Zaakceptuję albo link do pliku binarnego, albo instrukcje jego skompilowania.


1
Nie sądzę, żeby ktokolwiek stworzył macierzysty port dla Androida.
eldarerathis

Czy potrzebujesz emacsa, czy może wystarczyłby edytor z powiązaniami klawiszy w stylu emacsa? Nie wiem o żadnym z nich, ale możesz mieć więcej szczęścia z tym drugim.
Szansa

@Chance Need to mocne słowo. Bardzo chciałbym emacsa. Moim celem jest możliwość rozwoju na urządzeniu z Androidem. Emacs jest o wiele bardziej pożądany dla takich niż prosty edytor z powiązaniami (choć znowu byłoby to lepsze niż nic, co przypuszczam).
rob05c

Odpowiedzi:


12

Przeniesiłem Emacsa na Androida. ( Google Play , Github )

Nie rysuje interfejsu użytkownika jak wersja Linux X11, ale używa zmodyfikowanego emulatora terminali Androida.


Tak się cieszę, że to widzę! (Na moim tablecie Asus jest to błąd na starcie. Widziałem twoją notatkę o zmianie rozmiaru czcionki, która była obejściem, ale to nie pomogło mi. Nie mogę się doczekać aktualizacji!)
Monica Cellio

Dostaję „emacs.zielm.com zabronione - naciśnij enter, aby kontynuować”.
Adobe

4

Z tego, co rozumiem, nie jest możliwe (w chwili pisania tego), ponieważ prawie wszystkie zależności wymagane do uruchomienia emacsa nie istnieją w systemie Android. wtedy nawet jeśli masz wszystkie zależności do skompilowania dla jądra ARM i Androida, uruchomienie emacsa zajęłoby więcej czasu, niż ssh na innym komputerze, który ma dostępne emacs.

Jeśli chcesz spróbować, możesz zajrzeć na tę stronę, która wyjaśnia, co musisz zrobić, aby skompilować pliki binarne systemu Linux dla urządzeń z systemem Android. A oto jak budujesz emacsa .


2
„uruchomienie emacsa zajęłoby więcej czasu niż ssh” - prawdopodobnie ssh do skrzynki, kiedy będę mógł, niezależnie od tego. Ale chciałbym móc się rozwijać bez internetu. Często podróżuję bez połączenia.
rob05c

4

Jeśli masz Lollipop lub nowszy, Termux to emulator terminala i środowisko linux, w którym możesz zainstalować Emacsa apt update; apt install emacs. Lub sprawdź ten fajny post, jak go uruchomić.

Mam Emacsa działającego na moim tablecie CyanogenMod przy użyciu tej metody.


3

Postępowanie zgodnie z instrukcjami dla aplikacji Android Ubuntu Installer Free powoduje powstanie obrazu ARM Ubuntu, który można łatwo zamontować za pomocą emulatora terminala. Zamontowanie tego obrazu powoduje, że wszystkie standardowe aplikacje wiersza poleceń Ubuntu są dostępne, w tym Emacs.

Ubuntu Installer Free wymaga roota (z czym jestem w porządku).

To nie jest moje idealne rozwiązanie, ale powoduje, że można uruchomić Emacsa na Androidzie.

Zapewnia także dodatkową korzyść innych narzędzi UNIX, takich jak wszystkie narzędzia BASH i GCC.

Teoretycznie moje idealne rozwiązanie można osiągnąć, śledząc zależności Emacsa, wyciągając plik wykonywalny Emacsa i wszystkie zależności z obrazu i upuszczając je do folderu bin bezpośrednio w systemie plików Android.


Myślę, że naprawdę ważną częścią tej odpowiedzi jest to, że powinna dać ci wyobrażenie, czy wynik (z klawiaturą bluetooth i wszystkim) byłby czymś, co uznasz za wystarczająco użyteczne, aby utworzyć portowanie dla Androida (tj. Bionic-libc) wysiłek opłacalny projekt.
Chris Stratton

2

Nie emacs, ale IDE terminala ma vim i sporo poleceń unixowych.


7
Czy właśnie zasugerowałeś viużytkownikowi Emacsa ?!
Martin Tapankov,

Wiem ... Nie chciałem rozpoczynać świętej wojny ... ale to jest lepsze niż nic.
Dylan Yaga,

Choć źle wprowadzony, może być przydatny przy kompilowaniu emacsa, ponieważ vim i emacs mają te same zależności (w szczególności ncurses).
rob05c

@ rob05c: nie wiem jednak, dlaczego nalegasz na używanie Emacsa na Anroidie; większość klawiatur Androida nie ma klawiszy Ctrl, Super i Alt, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Emacsa. Ktokolwiek przeniósł Emacsa, musiałby również napisać niestandardową klawiaturę, aby była użyteczna. Wiązania klawiszy Vima są znacznie bardziej odpowiednie dla Androida, ponieważ nie są tak bardzo zależne od tych specjalnych klawiszy. Oba edytory są również dostosowane do maszynopisu dotykowego, ale nie można pisać na ekranie dotykowym (gra słów nie jest przeznaczona).
Lie Ryan

@Lie Ryan użyłbym klawiatury bluetooth. Stacja dokująca Transformer Prime ma również klawisze Ctrl i Alt. Użyłem obu, wolę emacsa. Proszę nie świętych wojen . Moim ostatecznym celem jest zastąpienie mojego laptopa tabletem z Androidem, co oznacza środowisko programistyczne, co oznacza emacsa.
rob05c,

-1

Od 7 sierpnia 2012 r. Na rynku Google Play znajduje się teraz port Emacsa dla Androida. Nazywa się to po prostu „Emacs”. Został wydany 7 sierpnia (5 dni temu od tej odpowiedzi) i nadal jest trochę błędny. Ale rzeczywiście jest to w pełni funkcjonalny port ulubieńca wielu „Emacsa”. Z pewnością zadowoli każdego użytkownika, który uwielbia Emacsa.

Mamy nadzieję, że deweloper wyda kod źródłowy i wielu może pomóc w jego tworzeniu.

Myślę, że to cudowne.

Link do Android Market dla emacsa można znaleźć tutaj: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zielm.emacs&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImNvbS56aWVsbS5lbWFjcyJd

Mam nadzieję, że do tej pory nie zrezygnowałeś z zainteresowania. ;)

Nie jestem pewien, czy powinienem uczynić ten post „Wiki społeczności”, czy nie, ponieważ nigdy wcześniej nie korzystałem z tej funkcji. Ale jeśli użytkownik uważa, że ​​jest to właściwe działanie, możesz to zrobić. Pomimo tego wieku postów, natknąłem się na to podczas mojego wyszukiwania portu emacs na Androidzie, więc te informacje mogą być przydatne również dla innych w ich wyszukiwaniu. Dlatego czułem, że właściwym działaniem było wykazanie, że Emacs rzeczywiście został przeniesiony niedawno.


1
Deweloper opublikował to już wraz z linkiem GitHub.
RR

1
@RichardBorcsik tak, zdałem sobie sprawę, nacisnąłem delete, ale nie wiem co się stało.
bezsenność,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.