2 GB RAM lub 3 GB RAM, czy to naprawdę ma znaczenie?


10

Zastanawiam się, czy nie kupić nowych telefonów Xiaomi Redmi 3S, które niedawno pojawiły się w Indiach. To będzie mój pierwszy telefon z Androidem. Teraz telefon ma dwa warianty: Redmi 3S z 2 GB RAM i Redmi 3 S prime z 3 GB RAM, oba z 64-bitowym Qualcomm® Snapdragon 430, ośmiordzeniowy procesor i inne specyfikacje są identyczne, z wyjątkiem wersji podstawowej z czujnik odcisków palców.

Jestem lekkim użytkownikiem, to znaczy nie zamierzam grać w gry ani oglądać filmów ani używać wielu aplikacji. Chcę telefon do codziennego użytku.

Czy naprawdę ważne jest, aby mieć 3 GB pamięci RAM ponad 2 GB pamięci RAM, co daje warunki użytkowania? Czy z 2 GB będzie w porządku, pod warunkiem, że jestem lekkim użytkownikiem? Czy to naprawdę ważne, aby mieć więcej pamięci RAM? Czy spowoduje problemy z nowszymi wersjami Androida?


@AndyYan tak Chcę korzystać z niego przez 2-3 lata, więc jakie są problemy w przypadku długotrwałego użytkowania?
Harry Potter

Sprawdź moją osobną odpowiedź.
Andy Yan,

Po prostu dlatego, że następujące fakty: zaczniesz używać większej liczby aplikacji, które mogą zużywać więcej pamięci, Trendy pokazują, że nowe urządzenia są uruchamiane z pamięcią RAM powyżej 3 koncertów; dlatego Twoje urządzenie może stać trochę nisko między innymi.
Abhishek K

Mam Samsung Galaxy Alpha, ma 2 GB pamięci RAM. Większość czasu jest idealna bez opóźnień, ale od czasu do czasu korzystam z map Google, nawigacja po zakręcie i słuchanie spotify w tym samym czasie, nieco się opóźnia, ale po pewnym czasie będzie OK. Chociaż przy obecnych trendach w aplikacjach nie sądzę, że po 2 latach mój telefon pozostanie taki sam. Każda aktualizacja aplikacji powoduje, że zużywa więcej zasobów.
Farid Nouri Neshat

@FaridNouriNeshat Fakt, że w tym stanie się nieco opóźniony, nie oznacza, że ​​nie masz wystarczającej ilości pamięci RAM. Pamięć RAM nie jest jedynym parametrem w grze. Czy sprawdziłeś, że w tej konkretnej sytuacji Twoje urządzenie faktycznie korzysta z całej pamięci RAM? Opóźnienia mogą wynikać z innych problemów.
Bakuriu

Odpowiedzi:


10

Kluczowym aspektem jest tutaj lekki użytkownik, który

  • Nie gra w gry

  • Nie ogląda filmów

  • Nie używa wielu aplikacji

  • Używa tylko na co dzień

Jeśli wzorzec użytkowania pozostanie taki sam przez następne kilka lat. odpowiedź brzmi nie, to nie robi różnicy

Podczas gdy druga odpowiedź wskazywała na prawidłowe przypadki niektórych aplikacji zajmujących więcej pamięci RAM w miarę upływu czasu, IMO nie jest zbyt istotne, biorąc pod uwagę, że nie jesteś wielozadaniowy, ale jeśli używasz programów typu RAM, takich jak Facebook, który zajmuje prawie 0,5 GB Pamięć RAM może spowodować spowolnienie działania, jeśli zostanie otwarta inna głodna aplikacja

Ile pamięci RAM potrzebuje telefon? ciekawie prezentuje aktualny trend telefonów z wysoką pamięcią RAM, a także wspomina, że oficjalna minimalna specyfikacja Google dla telefonu 64-bitowego (obecnie jest to prawie każdy telefon) wynosi 832 MB pamięci RAM , więc pozostało ci 1 GB pamięci RAM dla aplikacje, nawet jeśli system operacyjny Android jest zaktualizowany do wersji 64-bitowej) i zachujesz urządzenie RAM o pojemności 2 GB - prawie na przyszłość!

Edycja: wybrany system operacyjny urządzenia to 32-bit i zajmuje 512 MB pamięci RAM, a jeśli jest 64-bitowy, wymagałby 832 MB pamięci RAM (zgodnie z tabelą zależy to od rozmiaru ekranu i gęstości pikseli - duża w twoim przypadku i gęstość pikseli jest mniejsza niż 300 dpi). Ten rozmiar jest tylko dla systemu operacyjnego, radio (modem) jest dodatkowe, co i tak niewiele. Źródło: strona 56 definicji kompatybilności Androida

Podsumowując, do użytku nie powinno to mieć znaczenia, ponieważ EMUI 7.0 zajmuje 0,5 GB, a Ty wciąż masz 1,5 GB, co jest wystarczające. Nawet jeśli EMUI zostanie zaktualizowane, wątpię, czy zrobiłoby to znaczącą różnicę


1
Mam nadzieję, że jego „światło” jest wystarczająco lekkie. Ludzie wokół mnie postrzegają mnie jako „lekkiego” użytkownika, ale używam wielu aplikacji z pamięcią RAM, z których ludzie korzystają, po prostu oszczędnie i zamykając je, gdy nie są potrzebne.
Andy Yan,

Również nacisk na „Google”: ich wizja nie obejmuje, o ile idzie MIUI, niestety. Nawet gdy nie jest używany, MIUI zajmuje również ogromną pamięć RAM, czasami pozostawiając ~ 1,3 GB na urządzeniu 4 GB RAM.
Andy Yan,

prawda - odpowiedzią jest jego użycie
beeshyams,

2
@beeshyams Dlaczego zakładasz, że minimalna specyfikacja Google zakłada, że ​​uruchamiasz zero aplikacji? Podejrzewam, że specyfikacja dotyczy minimalnego użytecznego sprzętu , który obejmowałby uruchamianie niezerowej liczby aplikacji.
Cofnij

2
Czy możesz rozwinąć tę kwestię, ponieważ gęstość pikseli wynosi 300 dpi ? Dla mnie wygląda to na kompletny non sequitur ... na pewno więcej pikseli oznacza, że ​​aplikacje będą prawdopodobnie musiały potrzebować więcej pamięci RAM, aby rysować na ekranie, i to samo dotyczy jądra, ale nie sądzę, że istnieje jakikolwiek łatwy sposób porównać, ile zmian w zużyciu pamięci RAM zmienia się w oparciu o dpi w systemie operacyjnym, ponieważ zależy to również od tego, co robi użytkownik itp.
Bakuriu

7

Nie teraz, ale jeśli planujesz używać go przez> 1 rok, musisz poświęcić mu nieco więcej uwagi.

Historycznie, aktualizacje systemu operacyjnego Android nie zwiększają znacznie użycia pamięci RAM, o ile moja obserwacja. Na dzień dzisiejszy wolna pamięć RAM w czasie uruchamiania wynosi 1 ~ 1,3 GB dla urządzenia 720p z 2 GB pamięci RAM, lekką pamięcią ROM i bez Google Apps.

Problem dotyczy aplikacji innych firm. Gdy ich funkcje rosną, zwykle zużywają więcej pamięci RAM niż w momencie wydania. Na przykład WeChat zwykle zajmuje teraz 100 ~ 200 MB. Nawet jeśli użyjesz kilku, z czasem zwiększą zużycie i zjedzą to, co pozostanie.

Cofnij się do 2013 roku: Moto G było wtedy naprawdę przyzwoitym midrangerem, a wtedy 1 GB jest wystarczające, ale wielozadaniowość okazuje się teraz dla niego ciężarem, ponieważ przy starcie pozostało tylko <500 MB, a każda aplikacja bierze udział. Przy nie więcej niż 10 aplikacjach innych firm uruchomi się mechanizm automatycznego zabijania, eliminując aplikacje działające w tle, dając złe wrażenia.

Dodaj MIUI (notorycznie RAM Hog) do miksu, a masz moją opinię.


Ok, z większą pamięcią RAM mój telefon poradzi sobie dobrze po 2-3 latach użytkowania, prawda?
Harry Potter

Myślę, że 2 lata tak, 3 lata - nie tyle, Snapdragon 430 i MIUI (bez względu na to, w jakiej wersji będą się znajdowały) będą wtedy wąskim gardłem, chyba że użyjesz telefonu tylko do lekkich zadań, takich jak przeglądanie i muzyka. Bateria również będzie dość zużyta.
Andy Yan,

Więc chyba potrzebuję zmiany telefonu co 2 lata. : p Dzięki za odpowiedź.
Harry Potter

Lub po prostu zainwestuj w bardziej zaawansowany telefon (OnePlus 3 wydaje się teraz rozsądnym wyborem), aby działał nieco dłużej. Cokolwiek wybierzesz, nie oczekuj, że smartfony będą działać tak długo, jak telefony z funkcjami :)
Andy Yan

Wiem, że smartfony nie wytrzymują tak długo jak telefony funkcyjne.
Harry Potter,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.