Jak działa GPS na telefonach z Androidem?


11

Dzisiaj po raz pierwszy użyłem GPS na moim Androidzie i zastanawiałem się, jak to właściwie działa.

Wiem, że telefony z Androidem mają chip GPS, ale czy telefon nawiązuje bezpośrednie połączenie z serwerem GPS, czy dzieje się coś innego? Jeśli istnieje bezpośrednie połączenie z serwerem, czy to oznacza, że ​​każdy użytkownik Androida może nawiązać bezpośrednie połączenie z serwerem?

Odpowiedzi:


16

Sam GPS nie potrzebuje połączenia sieciowego z żadnym serwerem do pracy. Potrzebuje tylko sygnału z co najmniej 4 satelitów GPS, aby obliczyć dobrą pozycję.

Istnieje również GPS Almanac , który zasadniczo zapewnia przyszłe dane o tym, gdzie satelity mają się znaleźć w danym czasie w przyszłości, zwykle do 7 dni. Można to wykorzystać do przyspieszenia obliczania pozycji. Almanach jest nadawany przez satelity GPS i pobranie całego Almanachu za pośrednictwem systemu GPS zajmuje do 15 minut. Dlatego istnieją również serwery w Internecie, które dostarczają dane Almanachu w wygodniejszy i szybszy sposób. Może to właśnie masz na myśli „Serwer GPS”. Android też z tego korzysta.


Czy ktoś może korzystać z tych satelitów GPS? Właśnie to chciałem wiedzieć ...
c0da,

1
Czy naprawdę spodziewałeś się, że Twój telefon wyśle ​​sygnały do ​​satelity? ^^
neurino,

1
@ c0da Cóż, to zależy. Jeśli masz odbiornik GPS, możesz korzystać z systemu GPS bezpłatnie. Producentem tego urządzenia jest ten, który płaci za korzystanie z systemu GPS i uwzględnia ten koszt w koszcie urządzenia GPS. W ten sposób nie musisz płacić miesięcznej ani rocznej opłaty za korzystanie z GPS.
Doliveras,

1
@Doliveras, mogę się mylić, ale nie trzeba płacić abonamentu po stronie projektowej, aby korzystać z satelitów GPS. Pracowałem wcześniej z GPS, a nawet pracowałem nad własnymi odbiornikami i nie było takich kosztów.
Kortuk

1
@Doliveras jest niepoprawny. GPS jest zapewniany przez podatników z USA dla każdego, z którego można korzystać bezpłatnie. Producenci też nic nie płacą.
robguinness

6

GPS - wszystkie systemy GPS odbierają sygnały z satelitów. Nigdy nie wysyłają danych do satelitów GPS. Twój telefon potrzebuje znacznie większej anteny, aby wysłać do nich sygnał.

Systemy takie jak OnStar wysyłają Twoją pozycję z powrotem na swoje serwery. Serwery Google otrzymują informacje o Twojej pozycji, dzięki czemu mogą obliczyć wskazówki i pobrać kafelki mapy.

Rząd USA nie pobiera opłat za korzystanie z GPS. To jest globalne.


3

GPS to system pasywny. Na orbicie znajduje się konstelacja satelitów z zegarami atomowymi na pokładzie, które w zasadzie wykrzykują ich dane identyfikacyjne i czas dla każdego, kto będzie słuchał. Odbiornik GPS nasłuchuje sygnałów i wykorzystuje różnice w czasie, gdy słyszy z różnych satelitów - z powodu opóźnień prędkości światła i efektów relatywistycznych (!) - oraz znajomości orbit satelitów (również transmitowanych przez satelity), aby triangulować swoją pozycję na ziemi.

Sygnały z satelitów są po prostu radiem. Nie jest wymagana „sieć”, połączenie telefoniczne ani żadna dwustronna komunikacja.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.