Systemowy root


11

Chainfire (twórca SuperSU) opracował nowy styl rootowania urządzeń na Androidzie 6.0 Marshmallow i nowszych. Jest to „ systemowy ” korzeń i jest teraz wściekłość. Tak więc, na wypadek, gdyby ktoś czuł się zaciekawiony, pomyślałem, że powinna tu być informacja o „bezsystemowym” katalogu głównym na przyszłość.

Główne pytanie:

Czym dokładnie jest „ systemowy ” root?

To pytanie ma 2 pytania pomocnicze, którymi są:

 1. Gdzie to bardziej dotyczy tradycyjnego „ systemowego ” roota i czym się od niego różni?

 2. Czy to jest lepsze niż tradycyjny root? Jeśli tak to jak?

Preferowana będzie kompleksowa odpowiedź na główne pytanie wraz z pytaniami dodatkowymi.

Odpowiedzi:


13

Główna odpowiedź:

Systemless root to metoda / procedura rootowania opracowana przez Chainfire (twórcę popularnej aplikacji do zarządzania rootami SuperSU), która obejmuje zmodyfikowany obraz ramdysku rozruchowego. Plik subinarny superużytkownika staje się włączeniem jądra zamiast istniejącym poniżej /system/xbin/, jak w normalnym systemie root.

Odpowiedzi pomocnicze:

 1. Preferencja rootowania systemowego zamiast rootowania tradycyjnego:

  Chainfire początkowo zasugerował, że jest przydatny dla urządzeń Nexus od Marshmallow, aby uniemożliwić zrootowanym użytkownikom ponowne zainstalowanie całego systemu podstawowego, partycji rozruchowej i odzyskiwania przed podjęciem nawet niewielkiej aktualizacji OTA, która odtąd stała się ważniejsza po wprowadzeniu Google zasada wypychania comiesięcznych aktualizacji zabezpieczeń za pośrednictwem OTA i flashowania całego urządzenia co miesiąc jest co najmniej nużąca.

  Bezsystemowy katalog główny eliminuje partycję systemową wagi ciężkiej z migającego równania, umożliwiając aktualizację urządzeń z systemowym katalogiem głównym zaraz po ponownym flashowaniu odzyskiwania zapasów i rozruchu.

 2. Zalety systemowego rootowania nad tradycyjnym rootem:

  • Narzędzie przydatne podczas aktualizacji urządzeń OTA, jak wspomniano powyżej.
  • Zmodyfikowany obraz rozruchowy pozbywa się ekranu „Zmiękczony” podczas uruchamiania systemu Android od Marshmallow i później, jeśli urządzenie ma partycję niedostępną, najczęściej odzyskuje.
  • Exploity nie są wymagane. SystemSuperSU można technicznie sflashować jako obraz rozruchowy za pomocą Fastboot, chociaż zwykle odbywa się to poprzez flashowanie zip w niestandardowym odzyskiwaniu, które automatycznie łata obraz rozruchowy na urządzeniu, aby wprowadzić niezbędne modyfikacje w celu wsparcia systemowego rootowania.
  • Działa z SELinux Enforcingwarunkiem bezpieczeństwa, podczas gdy tradycyjne potrzeby roota SELinux Permissivena Androidzie 5.0 i nowszych.
  • To niechcący omija Android Pay i Android ograniczeń korzeniowych pracy, która pracy z tradycyjnym korzenia.
 3. Wady systemowego rootowania nad tradycyjnym rootem:

  • Dość błędny i wciąż jest w fazie BETA, chociaż jest aktywnie rozwijany i jest zdecydowanie użyteczny (z własnego doświadczenia). Edycja: Nie ma już błędów i jest to domyślna metoda rootowania w Androidzie 6.0.1 i nowszych przy korzystaniu z SuperSU.
  • Niektóre niestandardowe jądra, takie jak LeanKernel, odmawiają współpracy z systemowym rootem, ponieważ do jego prawidłowego działania potrzebny jest tradycyjny root. Edycja: Większość niestandardowych jąder poleca teraz systemowy root, znanym takim jądrem jest ElementalX.
  • Niektóre aplikacje root mogą nie działać z rootem bezsystemowym, ponieważ kodują na stałe path-to-suw swoim kodzie, co dotyczy tylko tradycyjnego roota.
  • Nie jestem pewien, czy to rzeczywiście oszustwo, ale systemowy root to jedyna zalecana metoda rootowania, która będzie działać na Androidzie 6.0.1 i nowszych.

Źródła:

 1. XDA-Developers
 2. Wątek Nexus 6P Reddit (nie jestem pewien, czy jest bardzo niezawodny)

5
Downvoter proszę podać powód?
Tamoghna Chowdhury

„Bez systemu” to okropne określenie. Powinni byli użyć „bezdotykowego”, „bezmodyfikacyjnego” lub czegokolwiek innego.
Marc.2377,

1
@ Marc.2377, nie bardzo. Jeśli przeczytasz odpowiedź, zrozumiesz, że nazywa się to „bez systemu”, ponieważ jest bez systemu, tzn. Procedura rootowania nie jest wolna od modyfikacji w odniesieniu do wszystkiego, tylko w odniesieniu do /systempartycji. /bootJest modyfikowany, więc na pewno nie mniej modyfikacje. A co w tym kontekście oznacza „bezdotykowy”? Wyjaśnij, dlaczego powiedziałeś to, co powiedziałeś, ponieważ nie zgadzam się z tobą.
Tamoghna Chowdhury

1
Przeczytałem twoją odpowiedź i po namyśle moje sugestie również były dość złe. Przepraszam. Mówiąc o „bezdotykowym”, miałem na myśli „nietknięty” (tak jak przy pobieraniu identycznej bitowo kopii czegoś, na przykład obrazu ISO systemu operacyjnego), ale proszę również to zignorować. Nadal jednak stoję na stanowisku, że „bez systemu” to okropne imię. Wydaje się sugerować, że procedura rootowania nie zawiera żadnego systemu. Po prostu jestem wybredna, nie bierz mnie zbyt poważnie :)
Marc.2377 21.01.17

5

Systemowy root, opracowany głównie przez Chainfire, jest alternatywną metodą zrootowania telefonu bez zmiany plików w systemie. Wprowadza zmiany w obrazie rozruchowym zamiast w plikach systemowych, takich jak init, itp., A zatem teoretycznie ułatwia rootowanie i odreagowanie. To jest eksperyment, więc nie sądzę, że działa idealnie. Może również obejść ograniczenia root root Android Pay, ale Chainfire się tego nie spodziewał i mówi, że Android Pay zostałby załatany, aby wypchnąć również takich użytkowników root.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zobacz artykuł XDA . Dev ma tutaj także forum .


4
Dodanie odpowiednich wyciągów z postu XDA poprawiłoby wartość odpowiedzi. Proszę rozważyć
beeshyams,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.