Dlaczego każda aplikacja ma / potrzebuje uprawnień „Wyślij MMS” i „Wyślij e-mail”?


10

Niedawno kupiłem Elephone P8000 z zainstalowanym Androidem 5.1. Jedną z pierwszych rzeczy, które zauważyłem, były nowe „Uprawnienia aplikacji”. Po zainstalowaniu kilku moich standardowych aplikacji byłem ciekawy i sprawdziłem uprawnienia aplikacji i byłem zaskoczony, gdy zobaczyłem, że każda aplikacja ma uprawnienia „Wyślij MMS” i „Wyślij e-mail”.

Zrozumiałbym, że gdyby była to tylko WhatsApp, oczywiście aplikacja do czatu mogłaby potrzebować tego pozwolenia. Ale nawet moja emulator GBA lub aplikacja Fallout Pip-Boy miała to pozwolenie, mimo że nie mają żadnej funkcji komunikacyjnej.

Jaki jest sens tych 2 uprawnień? Dlaczego każda aplikacja ich potrzebuje?

Zrzut ekranu uprawnienia aplikacji


1
Szczerze, sprawdziłem pozwolenie Fallouta Pip-Boya w Play Store (zainstalowałem go nawet, by sprawdzić) i nie ma ani „Wyślij MMS”, ani „Wyślij e-mail”. Skąd to zainstalowałeś? Prawdopodobnie został zmodyfikowany przez hakera i bardzo mnie to martwiło ...
Andrew T.

@AndrewT. Zainstalowałem go z oficjalnego sklepu Google Play, wydanego przez Bethesda Softworks LLC. Dodałem zrzut ekranu z uprawnień aplikacji, aby pokazać, co miałem na myśli.
YU NO WORK

Hmm, nie pojawiło się to na moim Nexusie 5, Marshmallow 6.0. Jaki jest twój model urządzenia, a może używasz niestandardowej pamięci ROM (sprawdź Ustawienia - Informacje)?
Andrew T.

2
Czy może to być jakaś niewłaściwa alokacja uprawnień (nawet tak błędna, jak się wydaje)?
Tamoghna Chowdhury,

2
Ponadto, tylko do waszej wiadomości, „Uprawnienia aplikacji” nie są wdrażane do AOSP Android 6.0 Marshmallow, więc sądzę, że działa na niestandardowej pamięci ROM. Niestety nie mam pojęcia, jak się nazywa ROM.
Andrew T.

Odpowiedzi:


8

Zaintrygowany tym pytaniem przeszukałem fora i znalazłem podobne zapytanie, które prawdopodobnie przynajmniej częściowo wyjaśnia to, czego szukasz.

Zapobieganie nawiązywaniu lub wysyłaniu SMS-ów przez zainstalowane aplikacje

Prawie dosłownie z odpowiedzi @ Steven Roose (wszystkie podziękowania dla niego)

Programiści czasami przyznają swoim aplikacjom uprawnienia, których w rzeczywistości ich aplikacje nie potrzebują. Jeśli masz świadomość i nie zgadzasz się z tym trendem, jedyne, co możesz zrobić, to nie pobierać takich aplikacji. Lub jeszcze lepiej, możesz skontaktować się z twórcą aplikacji i zapytać go, dlaczego to zezwolenie jest wymagane. Być może nie są świadomi tego faktu i bardzo chętnie usuwają pozwolenie, jeśli mogą zadowolić swoich użytkowników.

Lista rzeczy do zrobienia nie powinna mieć uprawnień do wysyłania wiadomości SMS, jeśli widzę aplikację do zrobienia, która sama wymaga tego uprawnienia, po prostu szukałbym innej aplikacji do użycia.

„Zgaduję”, że twórcy aplikacji proszą o nie na wypadek, gdyby było to wymagane w przyszłości, chociaż aplikacja może ich nie potrzebować lub z nich obecnie korzystać. Możliwe, że nawet deweloper poprosił o zezwolenie włączające (na przykład android.permission.WRITE_EXTERNAL_STORAGEimplikuje to , że android.permission.READ_EXTERNAL_STORAGEzostało również udzielone, a oba uprawnienia pojawią się w aplikacji); chociaż może to nie być prawda w twoim przypadku.

Ponadto, jeden punkt: może to być problem związany z urządzeniem lub przypadkiem (jednorazowy). Spróbuj odinstalować i ponownie zainstalować wszystkie odpowiednie aplikacje, aby to sprawdzić.

EDYTOWAĆ

ELEPONE 8000 uruchamia niestandardową pamięć ROM zgodnie z Android Authority .

„Elephone P8000 uruchamia system Android 5.1 Lollipop po wyjęciu z pudełka, z niestandardowym interfejsem użytkownika Elephone na górze”

ROM wydaje się być Flyme jak na tym forum (szukaj Flyme)

Czy to wyjaśnia rozbieżność aplikacji wyświetlających różne uprawnienia, jak omówiono w komentarzach do pytania?

EDYCJA 2

Jak przetestował Andrew T, powtórzyłem to, pobierając ze sklepu Play, a aplikacja nie ma przyznanych uprawnień do wysyłania wiadomości MMS ani wysyłania wiadomości e-mail. Prowadzi to do wniosku, że obserwacje poczynione przez OP są specyficzne dla ROM / UI.

Przyczyny powodujące to ROM / UI mogą być tematem osobnego pytania


1
@beeshyams Dzięki za odpowiedź. Tak też początkowo zgadywałem, ale potem próbowałem sobie wyobrazić, dlaczego emulator miałby kiedykolwiek wysyłać wiadomości e-mail lub MMS. I KAŻDA aplikacja ma to. Naprawdę nie mogę uwierzyć, że każdy programista chce, aby ich aplikacje wysyłały e-maile w przyszłości.
YU NO PRORK

1
@TamoghnaChowdhury Jestem zmęczony, tak, chciałem, przepraszam. xD
YU NO WORK

1
@TamoghnaChowdhury Chociaż jest to dobra odpowiedź, nie odpowiedziała całkowicie na moje pytanie. Nadal nie mogę uwierzyć, że każdy programista chce, aby ich aplikacje wysyłały e-maile w przyszłości, jak napisałem w komentarzu, który przypadkowo wysłałem do ciebie.
YU NO PRORK

W porządku, nawet nie wiedziałem, że istnieje niestandardowy interfejs użytkownika. Myślę, że to jest powód, dla którego aplikacja Evers dostała tę Perkussion, myślę, że muszę szukać tych informacji. Dziękuję za pomoc!
YU NO PRORK

1
Chciałbym, ale nie mam pojęcia, jak to zrobić w aplikacji. Jutro będę w domu, wtedy zaakceptuję twoją odpowiedź.
YU NO WORK
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.