Rozbieżność między rozmiarami aplikacji wymienionych w Sklepie Play a faktycznym rozmiarem zainstalowanych aplikacji


10

Sklep Play wyświetla rozmiar wszystkich aplikacji dostępnych w ich sklepie. Gdy użytkownik pobiera i instaluje aplikacje, rzeczywiste rozmiary zgłaszane przez Androida są często większe niż rozmiary wymienione w Sklepie Play.

Co ważne, ta rozbieżność występuje jeszcze przed pierwszym uruchomieniem aplikacji.

Jaki jest powód tej rozbieżności?

Odpowiedzi:


7

Pliki apk i zip są zasadniczo takie same, skompresowane. Zanim system będzie mógł użyć pliku, musi zostać zdekompresowany. Plik ma więc jeden rozmiar po pobraniu i inny rozmiar po zainstalowaniu.

Zauważ też czasami, gdy apk jest zainstalowany, po otwarciu niektóre dane mogą wymagać pobrania. Rozmiar pliku wzrośnie ponownie.

Różnice w wielkości są zauważalne przy porównywaniu rynków Android, jeden pokazuje jeden rozmiar, a sklep Play pokazuje zupełnie inny rozmiar.


Dziękuję bardzo. Głupie Google ... oczywiście ważne jest, aby wiedzieć, jak duża będzie aplikacja po zainstalowaniu ... szkoda, że ​​Google pomija te informacje ze swojego sklepu Google Play.
RockPaperLizard

2
Wspomniałeś „czasami, gdy apk jest zainstalowany, niektóre dane mogą wymagać pobrania”. Czy to jest poprawne? Czy aplikacje mogą pobierać dane po prostu przez zainstalowanie (a nie otwarcie)?
RockPaperLizard

Miałem na myśli, że po otwarciu moja odpowiedź została zredagowana, aby to odzwierciedlić. Ale żadna aplikacja nie powinna mieć możliwości pobrania danych przed pierwszym otwarciem. Teraz pierwszy raz może również oznaczać po ponownym uruchomieniu komputera, więc niektóre dane można pobrać, jeśli połączenie internetowe jest obecne lub gdy tylko będzie dostępne.
HasH_BrowN

1
Dzięki! Zakładam w powyższym komentarzu, że miałeś na myśli „Ale żadna aplikacja NIE POWINNA być w stanie pobrać danych przed pierwszym otwarciem” zamiast „Ale żadna aplikacja NIE POWINNA ...”?
RockPaperLizard

@RockPaperLizard Lol. Spieszyłem się, ale tak właśnie miałem na myśli „... żadna aplikacja
NIE

7

Sklep Google Play i inne sklepy z aplikacjami wymieniają tylko rozmiar głównej aplikacji (APK), a nie całkowity rozmiar aplikacji, który obejmuje pliki rozszerzenia OBB (Opaque Binary Blob). OBB to dodatkowe pliki, które aplikacja pobiera w celu uruchomienia. Przed pobraniem dodatkowych plików nie powinno być różnicy w rozmiarze pliku.

W sekcji Developers Store Play:

Maksymalny obsługiwany rozmiar pojedynczego pliku APK wynosi 50 MB. Jeśli chcesz przechowywać dodatkowe zasoby (na przykład obrazy), możesz przesłać pliki rozszerzeń.

Jeśli Twoja aplikacja potrzebuje więcej niż 50 MB pamięci, możesz użyć plików rozszerzeń do przechowywania dodatkowych zasobów APK. Możesz przechowywać dwa pliki rozszerzeń na aplikację. Każdy plik rozszerzenia może mieć rozmiar do 2 GB.

Pliki rozszerzeń są hostowane bez dodatkowych kosztów. Jeśli to możliwe, Google Play pobierze pliki rozszerzeń, gdy aplikacje zostaną zainstalowane lub zaktualizowane. W niektórych przypadkach aplikacja będzie musiała pobrać pliki rozszerzeń.

Gdy korzystasz z plików rozszerzeń, jeden plik jest plikiem głównym, a drugi opcjonalnym plikiem poprawki. Opcjonalne pliki łaty są zwykle używane do drobnych aktualizacji głównego pliku.

Pliki OBB używają tej samej kompresji, co pliki APK, co jest standardową kompresją zip. Pliki APK i OBB są kompresowane w systemie plików, a pliki wewnątrz są dekompresowane do pamięci w razie potrzeby w locie. Zatem nie, rozmiar skompresowany, czyli przestrzeń zajmowana przez urządzenie na APK, nie różni się od tego, co powinien wyświetlić sklep Play.

Wreszcie, sklep Play pozwala na wiele plików APK na listę aplikacji. Wynika to z faktu, że niektóre większe aplikacje (głównie gry) muszą być ukierunkowane na różne zasoby (silnik graficzny, rozmiar / rozdzielczość wyświetlania itp.) I nie mogą zmieścić się w jednym pakiecie APK (ze względu na ograniczenie rozmiaru). Jeśli spojrzysz na tę samą stronę Sklepu Play na różnych typach urządzeń, prawdopodobnie zobaczysz na liście inny rozmiar aplikacji.


Daje to cenne nowe informacje do odpowiedzi tutaj. Czy potrafisz w ogóle rozwinąć swoją odpowiedź?
RockPaperLizard

2
@rockpaperlizard spock, co jeszcze można rozwinąć?
cde

1
+1 za bycie pierwszą osobą, która go otrzymała. :-) Więcej szczegółów na temat tego, co faktycznie pobiera pliki OBB (aplikacja lub Sklep Play?), Dlaczego nazywacie je „plikami rozszerzeń” oraz czy ogólna kompresja (jak wspomniano w innych odpowiedziach) jest dodatkową czynnik.
RockPaperLizard

@RockPaperLizard gotowe.
cde

Dzięki! Wprowadziłem kilka zmian w celu wyjaśnienia, popraw je, jeśli popełniłem błędy. Na podstawie wspaniałych informacji, które podałeś, utworzyłem to pytanie: android.stackexchange.com/questions/108931/…
RockPaperLizard

3

Sklep Google Play nie wyświetla już rozmiarów, gdy jesteś zalogowany na koncie, do którego podłączono wiele urządzeń.

Maksymalny rozmiar pliku APK wzrósł do 100 MB od 28 września 2015 r. (Zob. Oficjalny blog programistów Androida )

Ze względu na dekompresję oraz różne wersje i urządzenia rozmiar instalacji aplikacji zależy od urządzenia - „Zależy od urządzenia”. Tylko w przypadku niektórych aplikacji możesz sprawdzić ich wielkość, odwiedzając sklep Play bez logowania.


Chciałbym wiedzieć, czy istnieją jakieś wskaźniki pozwalające powiedzieć „w przybliżeniu”, jak duża jest aplikacja (<5, 10, 10-50, <50, 50-100 itd.). Dzięki @Andrew za edycję (:
Sandra

1

Ponieważ Play Store pokazuje rozmiar pobieranego pliku, a pobrany plik (prawdopodobnie apk) jest skompresowany. Po zainstalowaniu aplikacji apk jest dekompresowany i większy.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.