Czy wyszukiwarki są uważane za sztuczną inteligencję?


16

Czy wyszukiwarki są uważane za sztuczną inteligencję ze względu na sposób, w jaki analizują to, czego szukasz, i zapamiętują to? Lub jak wysyłają Ci reklamy tego, czego ostatnio szukałeś?

Czy to jest uważane za sztuczną inteligencję, czy tylko inteligentne?


1
Pytanie zakłada, że ​​powodem, dla którego wyszukiwarka jest uważana za sztuczną inteligencję, jest to, że analizuje i zapamiętuje wyszukiwania. Na przykład pytanie, czy program warcaby jest sztuczną inteligencją, zależeć będzie najpierw od tego, czy po prostu ocenia każdy możliwy ruch i oblicza najlepszy na podstawie szans na wygraną (nie AI), czy też nie deterministycznie buduje model predykcyjny strategia przeciwnika (może być AI). Tak czy inaczej, jest to raczej kwestia tego, jak to osiąga, niż co osiąga.
dynrepsys

Odpowiedzi:


22

Uważam, że dokładniej byłoby powiedzieć, że (niektóre) wyszukiwarki używają AI. Mówiąc ogólnie, „wyszukiwarki to AI”, nie jest tak naprawdę poprawne. Zasadniczo większość wyszukiwarek to po prostu odwrócony indeks tekstowy wykorzystujący coś w rodzaju oceny tf – idf. To bardzo mechaniczna / prosta rzecz, której nikt tak naprawdę nie nazwałby AI.

Jednak bardziej wyrafinowane wyszukiwarki mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję lub techniki sztucznej inteligencji do robienia rzeczy takich jak analiza semantyczna - dzięki czemu mogą „odpowiadać na pytania” zamiast po prostu wyszukiwać słowa w indeksie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.