Jakie są dobre alternatywy dla wyrażenia „sztuczna inteligencja”?


13

Przeczytałem naprawdę interesujący artykuł zatytułowany „Stop Calling it Artificial Intelligence”, który podjął fascynującą krytykę nazwy „Artificial Intelligence”.

 1. Słowo inteligencja jest tak szerokie, że trudno powiedzieć, czy „sztuczna inteligencja” jest naprawdę inteligentna. Sztuczna inteligencja jest zatem mylnie interpretowana jako replikująca ludzką inteligencję, która w rzeczywistości nie jest sztuczną inteligencją.

 2. Sztuczna inteligencja nie jest tak naprawdę „sztuczna”. Sztuczna imitacja czegoś, co nie jest dokładnie tym, czym jest sztuczna inteligencja.

Jakie są dobre alternatywy dla wyrażenia „sztuczna inteligencja”? (Dobre odpowiedzi nie będą wymieniać losowo nazw; podają uzasadnienie, dlaczego ich alternatywne imię jest dobre).


Przy sztucznym stworzeniu przez ludzki umysł (w porównaniu z wychodzeniem z natury, co w pewnym sensie wyklucza rodzaj ludzki z natury, co jest sprzeczne), wydaje się dość dokładne. Sztuczne nie jest izomorfią do podróbek lub imitacji!
Soleil,

Odpowiedzi:


5

Mówi się, że sztuczny wywodzi się z łacińskiego słowa „ artificium ”, które nawiązuje do idei takich jak rzemiosło. Zatem sztuczne jest poprawnym użyciem, a algorytmy można uznać za „artefakty” w kontekście informacji, w przeciwieństwie do fizycznej manifestacji informacji (tj. Materii).

Zgadzam się jednak z tym, że stosowanie sztucznego jest problematyczne, ponieważ jeśli kiedykolwiek uda się osiągnąć silną sztuczną inteligencję ogólną, istnieje „piętno” dla „sztuczności”, która może mieć wpływ na osobowość.

Osobiście uważam, że powinniśmy używać:

 • Inteligencja algorytmiczna

która jest definicją funkcjonalną, a zatem bardziej znaczącą niż „sztuczna”. Ponadto „algorytmiczny” jest terminem neutralnym i zapewnia bardzo dokładny opis tego, czym są te systemy.


Jeśli chodzi o to, co uważane jest za „inteligentne”, warto przyjrzeć się koncepcji ograniczonej racjonalności . Nie ma twardej definicji „inteligencji”, a jedynie stopnie optymalności w zakresie podejmowania decyzji w warunkach niepewności.

Ponieważ jest to subiektywne w przypadku każdego nierozwiązanego problemu, stosowane są modyfikatory, a zatem nazywamy AI „silnym” lub „słabym”. Terminy te są również używane do opisania stopnia, w jakim niektóre rodzaje problemów (na przykład doskonała gra informacyjna bez szansy, taka jak Warcaby) zostały rozwiązane. Teoria złożoności rzuci więcej światła na tę koncepcję.

Aby uzyskać więcej wglądu w „sztuczny”, to pytanie o filozoficzne pochodzenie testu Turinga może być interesujące, ponieważ częściowo wiąże się ze znaczeniem „rzeczy”. (W starożytnej Grecji było na to wiele słów).


2
Nie sądzę, że „algorytmiczny” jest terminem neutralnym . Może jest to termin mniej dwuznaczny lub bardziej szczegółowy niż sztuczny.
nbro

1
@nbro Dobra uwaga. „Algorytmiczny” jest ostatnio analizowany w kwestiach takich jak stronniczość. (Jeśli okaże się, że obliczeniowcy mają rację, a ludzka inteligencja jest algorytmiczna, termin ten miałby zastosowanie w równym stopniu do życia sztucznego i biologicznego.)
DukeZhou

1

Google definiuje „sztuczne” jako coś stworzonego przez ludzi, a nie występującego naturalnie, więc nie powiedziałbym, że jest tak źle.

Biorąc jednak pod uwagę to pytanie, być może moglibyście powiedzieć „inteligentne maszyny”, ponieważ w gruncie rzeczy takie właśnie są.

Sztuczna inteligencja jest bardzo szerokim terminem, datowanym na współczesne AI, proste rzeczy, takie jak mechaniczne drewniane roboty, zostały uznane za Sztuczną Inteligencję.

https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_artificial_intelligence


1
Dlaczego „inteligentne maszyny” byłyby lepsze? Czy to nie jest niejednoznaczne?
Mityczny

1
Wątpię, czy Google ma definicje. Proszę cytować oryginalne źródło.
Martin Thoma,

1

Istnieje kilka wyrażeń, które są często używane jako synonimy sztucznej inteligencji , ale obecnie najczęstszymi są prawdopodobnie inteligencja maszynowa i inteligencja obliczeniowa .

Jednak te wyrażenia nie są dobrze zdefiniowane, więc nie wszyscy zgodzą się, że są one wymienne, ale wszyscy możemy się zgodzić, że te pola (jeśli uznamy je za takie same lub nie) są całkiem ze sobą powiązane (i nakładają się).

Ponadto pola te ewoluują z czasem i obejmują techniki z innych dziedzin, co utrudnia ich zdefiniowanie. Mówiąc konkretniej, początkowo sztuczna inteligencja opierała się głównie na manipulowaniu symbolami i logiką, ale obecnie AI to głównie uczenie maszynowe , statystyki, a zwłaszcza głębokie uczenie się .

Co więcej, wyrażenie sztuczna inteligencja zostało najwyraźniej ukute po słowie cybernetyki , co niektórzy mogą uznać za pierwszą poważną próbę zbudowania inteligentnych systemów.


1

Są poprawne. Sztuczny oznacza, że ​​działa na sztucznie wykonanym sprzęcie. Nie ma powodu, aby rozróżniać naturalne procesy, które robią to samo.

Ponadto termin inteligencja nie jest ani precyzyjny. Co jest bardziej / mniej inteligentne lub ma lub nie ma inteligencji wśród: mowgli, małpy, kruka, zwykłego bota w grze, cokolwiek? MAing rzeczą, tutaj dzieje się trochę nauki o danych.

Najlepszą alternatywą byłoby uczenie się Mashine, ale znowu, ta maszyna jak „sztucznie wykonane rzeczy” robi to bez znaczenia.

Więc moja definicja to: uczenie się algorytmów.


0

Josh Worth krytykuje użycie terminu „ sztuczna inteligencja” w „ Stop Calling it Artificial Intelligence” , ale istnieją pewne zastrzeżenia w traktowaniu tego terminu. (Jedna to literówka w ścieżce adresu URL).

Problemem nie jest sztuczna inteligencja . To właśnie gromadzi się w mediach, a czasem w literaturze akademickiej.

Czy sztuczne jest niejasne?

Termin „ sztuczny” nie jest szczególnie dwuznaczny ani niedokładny. Sztuczne nie oznacza podróbki, jak sugeruje Worth. Oznacza to po prostu, że nie powstało w wyniku naturalnych procesów. Wysokiej klasy sztuczne kwiaty czują się i pachną, jakby były wyhodowane. Sztuczny lot nazywa się teraz lataniem. Nie uważamy już ptaków za wyłącznych pilotów lotu, dlatego słowo „latanie” zmieniło się na sztuczne przedmioty zwane samolotami.

Ludzie zwykle nie popełniają błędu, umieszczając przymiotnik sztucznie obok ludzkich możliwości, więc nie ma tendencji do mylenia. Istnieje jednak problem z użyciem terminu sztuczna inteligencja . Wartość jest poprawna w tym ogólnym zestawieniu. Niewłaściwe użycie tego terminu może obejmować dwa widelce.

Definiowanie inteligencji

Jednym z problemów jest termin inteligencja . Definicje, które widzieliśmy, są bardzo problematyczne. Niektóre są całkowicie błędne i można to udowodnić dzięki stosom kontrprzykładów. Co więcej, definicje są zazwyczaj jakościowe i trudne, jeśli nie niemożliwe do oszacowania.

Niektórzy proponują znormalizowane testy środowisk akademickich w celu oceny ilościowej inteligencji. Jeśli użyjemy tej definicji słowa, od wiernych zwolenników czynnika g, sztuczna inteligencja jest celem docelowym i nic nie jest w stanie go zbliżyć. Żaden system komputerowy nie został jeszcze przyjęty na dużą uczelnię na podstawie wysokich wyników w testach kolegium.

Jeśli wykorzystamy umiejętność uczenia się jako standard, wówczas muchy są inteligentne, ponieważ często uczą się na podstawie zmian strategii jednego uderzenia, aby uniknąć zmiażdżenia przez zirytowaną osobę. Istnieje tysiące innych powodów, dla których nauka sama w sobie nie jest odpowiednią charakterystyką ludzkiej inteligencji. Osoba uzależniona od cracku może nauczyć się robić zakupy bez wykonywania pracy. Nie scharakteryzowalibyśmy tego jako inteligencję, a raczej dysfunkcję.

Nadmiernie włączające użycie tego terminu

Kolejny problem wynika z chciwości. Aby wyglądać na eksperta w lukratywnym rozwoju technologii, niektórzy, którzy nie mają pojęcia o tym temacie, czasami przedstawiają przypuszczenia, jakby to był fakt recenzowany. To było typowe dla popularnych tematów od stuleci. Często dostępna przepustowość weryfikacji równorzędnej jest niewystarczająca, aby adresować nawet niewielką część publicznie dostępnych informacji. Publikacja internetowa tylko powiększyła ten problem.

W wyniku tego pożądania reputacji ekspertów gromadzi pod nazwą sztucznej inteligencji wiele rzeczy, które nie są inteligentne.

 • Wielowymiarowe systemy sterowania
 • Brutalne poszukiwania permutacji
 • Decyzje podejmowane na podstawie statystycznej analizy danych przykładowych
 • Sparametryzowane sieci funkcjonalne, które zbiegają się w określone optymalne zachowanie

Te z powyższych, które nie mają żadnego elementu

 • Poznawanie,
 • Zrozumienie,
 • Kompleksowe modelowanie i wykorzystanie takich modeli,
 • Mapowanie semantyczne,
 • Wnioskowanie racjonalne,
 • Lub inna wyraźnie wyróżniająca się i szeroka forma adaptacji

nie powinny być objęte technologią wykazującą autentyczną sztuczną inteligencję . Jednak te, które rozwinęły teorię układów sterowania, wyszukiwania, sparametryzowanej zbieżności funkcji i statystyki lub opracowały działające systemy, które wykorzystują tę teorię, są inteligentne, ale nie sztuczne.

Powyższe cztery mogą mieć terminy, które odróżniają je od autentycznych inteligentnych systemów spoza dziedziny biologii.

 • MDC - Sterowanie wielowymiarowe
 • BSS - Poszukiwanie siły brutalnej
 • NBL - Uczenie się przez sieć
 • SDS - statystyczne systemy decyzyjne

Wydaje się, że terminy, które mają trzy słowa i tworzą odrębne akronimy, idą dalej i trwają dłużej.


-1

Inteligencja maszyny

Wierzę, że inteligencja nie jest własnością prawną , a jedynie istotami żywymi.

W rzeczywistości samo pochodzenie ludzkiej inteligencji jest nieznane. Nadal nie wiadomo, czy możemy wygenerować mózg, po prostu ustawiając odpowiednie cząsteczki prawdziwego mózgu (nawet teoretycznie). Nawet jeśli moglibyśmy to zrobić, czy to stanowi prawdziwą inteligencję, czy sztuczna inteligencja jest nadal bardzo mglista.

Myślę, że wyrażenie „inteligencja maszyny” brzmiałoby właściwie.


1
„Nadal nie wiadomo, czy możemy wygenerować mózg, po prostu ustawiając odpowiednie cząsteczki prawdziwego mózgu”. Skąd masz takie stwierdzenie? Jak naprawdę, jeśli coś jest identyczne z czymś, jego zachowanie jest również identyczne (identyczne na poziomie zasadniczo kwantowym)
DuttaA

@DuttaA To prawda, ale nie przechodźmy do poziomu kwantowego, ponieważ jest to zbyt skomplikowane (nie możemy mieć dokładnie tego samego mózgu na poziomie kwantowym z powodu twierdzenia o braku klonowania). Główne pytanie brzmi: co potem? Czy uważamy, że „prawdziwa” inteligencja czy „sztuczna” inteligencja to wciąż pytanie?
Tessaracter

@DuttaA Czy sztucznie stworzony mózg ma umysł? Jeśli robi dokładnie to samo, co normalny umysł, to czym różnią się od „prawdziwej inteligentnej maszyny”
Tessaracter

Nie wiem, dlaczego jest to tak źle
traktowane
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.