Rola wnioskowania bayesowskiego w systemach wnioskowania


9

Od jakiegoś czasu walczę o związek między opartymi na wiedzy systemami sztucznej inteligencji a wnioskami Bayesa. Podczas gdy nadal przeglądam literaturę, byłbym szczęśliwy, gdyby ktoś mógł bezpośrednio odpowiedzieć na te pytania -

  1. Czy metody oparte na wnioskowaniu bayesowskim są stosowane w systemach rozumowania lub Q / A - do wyciągania wniosków na pytania, których odpowiedzi nie są bezpośrednio obecne w bazie wiedzy?
  2. Innymi słowy, jeśli system Q / A nie znajdzie odpowiedzi w bazie wiedzy, czy może skorzystać z wnioskowania bayesowskiego, aby wykorzystać dostępne fakty do zasugerowania odpowiedzi z różnym prawdopodobieństwem?
  3. Jeśli tak, czy możesz wskazać mi jakieś wdrożenia?

Odpowiedzi:


5

Tak, możliwe jest połączenie rozumowania probabilistycznego / bayesowskiego z tradycyjną „bazą wiedzy”. I niektóre prace w tym zakresie zostały już wykonane. Zobacz na przykład ProbLog („Probabilistic Prolog”), który łączy programowanie logiczne i elementy probabilistyczne. Widzieć:

https://dtai.cs.kuleuven.be/problog/tutorial/mpe/01_bn.html

Innym projektem, na który należy zwrócić uwagę, jest Pr-OWL („Probabilistic OWL”), który dodaje rozumowanie bayesowskie do stosu Semantic Web.

Oczywiście żadne z tych zagadnień nie dotyczy konkretnie systemów zapewniania jakości, ale oba stanowią pewną pracę nad przynajmniej fundamentalnym aspektem łączenia tradycyjnej logiki i / lub ontologii z podejściem probabilistycznym. Zbudowanie systemu kontroli jakości stanowi ćwiczenie dla czytelnika ...


Twoja odpowiedź doprowadziła mnie do kilku bardzo przydatnych linków. Nadal badam mnóstwo nowych rzeczy, których wcześniej nie widziałem. Bardzo ci za to dziękuję. Wrócę, jeśli znajdę jakiś wgląd, który warto podzielić. Do tego czasu jest to przynajmniej poprawna odpowiedź
PintoUbuntu
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.