Jeśli IQ jest stosowane jako miara inteligencji u ludzi, czy może być również stosowane jako miara inteligencji w maszynach?


9

Gdyby IQ był używany jako miara inteligencji maszyn, tak jak u ludzi, w tym momencie, jakie byłoby IQ naszych najbardziej inteligentnych systemów AI? Jeśli nie IQ, to jak najlepiej porównać naszą inteligencję do maszyny lub jednej maszyny do drugiej?

To pytanie nie pyta, czy możemy zmierzyć IQ maszyny, ale jeśli IQ jest najbardziej preferowaną lub ogólną metodą pomiaru inteligencji, to w jaki sposób sztuczna inteligencja wypada w porównaniu z naszą najbardziej akceptowaną metodą pomiaru inteligencji u ludzi. Wiele osób może nie rozumieć znaczenia testu Turinga w zakresie inteligencji ich nowego samochodu lub innych rodzajów inteligentnych maszyn.


Odpowiedzi:


6

Zależy to od sposobu przedstawienia testu IQ:

  1. Jeśli jak dla ludzi (skutecznie, jak film z książki zawierającej pytania testowe są otwarte etc), a następnie wszystkie programy AI będzie zero punktów .

  2. Jeśli zostanie przedstawiony jako zestaw testowy nadzorowanego problemu uczenia się (np. W przypadku problemów Bongarda ), można sobie wyobrazić, że szereg technik indukcji reguł ML (np. Uczące się systemy klasyfikacyjne, programowanie genetyczne) może osiągnąć pewien ograniczony sukces .

Tak więc wszystkie obecne programy AI wymagają, aby problem został „oprawiony” w odpowiedni sposób. To nie trwa zbyt wiele myśli, aby zobaczyć, że usuwając potrzebę takiego „kadrowanie” jest faktycznie Podstawowym problemem w AI i (mimo niektórych roszczeń o: Deep Learning), eliminując kadrowanie pozostaje odległym celem.

Mówiąc bardziej ogólnie (tak jak w przypadku testu Turinga), aby test IQ był naprawdę znaczącym testem inteligencji, powinien być możliwy jako efekt uboczny możliwości programu, a nie konkretny cel, dla którego ludzie go zaprojektowali. .

Co ciekawe, jest tylko jeden program, o którym wiem, że znajduje się pomiędzy 1. a 2. .:

Phaeaco (opracowane przez Harry'ego Foundalisa z grupy badawczej Douglasa Hofstadtera) przyjmuje na wejściu głośne zdjęcia problemów Bongarda i (używając wariantu architektury „Fluid Concepts” Hofstadtera ) w wielu przypadkach z powodzeniem wydedukuje wymaganą regułę.


4

w tym momencie, jakie byłoby IQ naszych najbardziej inteligentnych systemów AI?

Zero.

Istnieje wiele różnych rodzajów testów IQ, w tym oceny pisemne, wizualne i ustne, ale większość pytań opiera się na problemach z abstrakcyjnym rozumowaniem, które obejmują kreatywne myślenie i prawdziwą inteligencję.

Innymi słowy, komputer musiałby wykazać coś, co jeszcze nie istnieje… „silną AI”.

Inteligentne komputery science fiction nie istnieją. W ogóle. Nie jesteśmy nawet blisko. Absolutnie NIE MA POMYSŁU, jak wypełnić lukę między tym, co możemy teraz zrobić, a tym, co jest przedstawione w filmach popkulturowych. Nawet z samochodami, które jeżdżą samymi i komputerami, które grają w „Go” - nieosiągalny komar ma więcej inteligencji poznawczej niż wszystkie superkomputery świata … łącznie!

… Lub ewentualnie „zdyskwalifikowany” za oszukiwanie.

Nawet jeśli moglibyśmy wstępnie sformatować pytania w zrozumiałym dla nich stylu i systemie dostarczania, co oznacza zapamiętywanie, uwaga lub szybkość w kontekście komputera? Nie jestem nawet pewien, czy ustandaryzowany test IQ ma sens w tym kontekście. Może to być pytanie o to, jak komputer poradziłby sobie w pisowni pszczół.

Z ludzkiego punktu widzenia nie wolno nam przynosić materiałów referencyjnych w celu znalezienia odpowiedzi; ale jak to naprawić, gdy wyszukiwanie referencji jest nieodłącznym elementem istnienia komputera? Jak mierzysz pamięć, gdy pamięć jest nieulotna? To prowadzi do egzystencjalnego pytania o naturę uczenia się i wiedzy w porównaniu do robienia wielu notatek.

W jaki jednak sposób uczysz komputer, co oznacza „które zwierzę jest najmniej podobne do pozostałych czterech?”. Czy komputer naprawdę zorientował się, o co pytano z ogólnej inteligencji, czy też komputer jest po prostu zaprojektowany specjalnie do analizowania pytań w stylu IQ? Jeśli zaprojektowałeś coś z wiedzą na temat tego, co prawdopodobnie zostanie zadane, dzisiejsze komputery mogą po prostu być w stanie „rozpoznać” to jako pytanie 496.527b i podłączyć zmienne.

Ale to nie jest ogólna inteligencja z jakiejkolwiek definicji, której używamy lub rozumiemy. To tylko wyspecjalizowany, zręczny tłumacz zaprojektowany do analizowania określonego rodzaju znormalizowanego pytania. Zadaj styl, którego się nie spodziewa, a zobaczysz, że komputer wcale nie ma wrodzonej inteligencji .

Dopóki nie stworzymy silnej sztucznej inteligencji, komputer faktycznie nie ma IQ.


„jak uczyć komputer, co należy rozumieć przez„ które zwierzęta są najmniej podobne do pozostałych czterech? ””. Jak to: foundalis.com/res/diss_research.html
NietzscheanAI

@NietzscheanAI Tak, ale mówię o zrozumieniu natury samego pytania. To rodzaj ogólnej inteligencji, którą opisuję w kontekście tego postu.
Robert Cartaino

Patrząc na nasze odpowiednie odpowiedzi, wydaje się, że zgadzamy się co do podstawowej kwestii: uczenie się przez transfer jest tym, czego brakuje AI. Mówię o tym, że (spośród wszystkich obecnych architektur AI) podejście „Fluid Concepts” jest najbliższe duchowi do osiągnięcia tego, dzięki elastyczności, z jaką manipuluje / analogizuje wiedzę domenową.
NietzscheanAI
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.