Wybór właściwej techniki przewidywania choroby na podstawie objawów


9

Próbuję znaleźć odpowiedni algorytm dla systemu, w którym użytkownik wprowadza kilka symptomów, a system musi przewidzieć lub określić prawdopodobieństwo, że kilka wybranych symptomów jest powiązanych z tymi istniejącymi w systemie. Następnie po powiązaniu ich wynik lub wynik powinien być specyficzną chorobą dla objawów.

System składa się z szeregu chorób, z których każda przypisana jest do określonych objawów, które również występują w systemie.

Załóżmy, że użytkownik wprowadził następujące dane wejściowe:

A, B, C, and D

Pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić system, jest sprawdzenie i skojarzenie każdego objawu (w tym przypadku za pomocą liter alfabetu) indywidualnie z tabelą danych objawów, która już istnieje. W przypadkach, w których dane wejściowe nie istnieją, system powinien zgłosić lub przesłać opinię na ich temat.

Powiedzmy też, że A and Bbyło to w tabeli danych, więc jesteśmy w 100% pewni, że są one ważne lub istnieją, a system jest w stanie wyleczyć chorobę na podstawie danych wejściowych. Powiedzmy, że dane wejściowe są C and Dtam, gdzie Cnie ma w tabeli danych, ale istnieje taka możliwość D.

Nie dajemy Dwyniku 100%, ale może coś niższego (powiedzmy 90%). Wtedy Cpo prostu nie istnieje w tabeli danych. Więc Cdostaje wynik 0%.

Dlatego system powinien mieć jakieś techniki lub reguły asocjacji i prognozowania, aby uzyskać wynik, oceniając dane wejściowe użytkownika.

Podsumowanie generowania wyniku:

If A and B were entered and exist, then output = 100%
If D was entered and existed but C was not, then output = 90%
If all entered don't exist, then output = 0%

Jakie techniki zostałyby wykorzystane do wytworzenia tego systemu?

Odpowiedzi:


9

Myślę, że masz trochę problem ze swoim problemem ... to, o czym właściwie mówisz, to sieć przekonań.

Być może warto przyjrzeć się istniejącym technikom Bayesian Learning, aby się tym zająć, ale sieci przekonań często stosują dokładnie ten scenariusz, o którym mówisz; używając zestawu znanych (lub niepewnych faktów) stwierdzeń, aby uzyskać pewne domniemane prawdopodobieństwo określonego wyniku.

Co więcej, często wyrażają to poprzez przykłady oparte na objawach choroby w tutorialach! Spróbuj tutaj .

Chodzi mi o to, że lepiej byłoby użyć sieci wierzeń, ponieważ podstawy teorii są już dla ciebie, zamiast ANN.


1
Jeśli chcesz wdrożyć sieć bayesowską od zera, musisz zrozumieć surową matematykę, która je napędza. Istnieje kilka pakietów do uruchamiania sieci bayesowskich bez konieczności rozumienia wszystkich (nieco mylących czasami) matematyki, takich jak Netica ( norsys.com/netica.html )
Tim Atkinson
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.