Jakie są kryteria uznania systemu za inteligentny?


9

Na przykład, czy mógłbyś podać powody, dla których zegar słoneczny nie jest „inteligentny”? Zegar słoneczny wyczuwa otoczenie i działa racjonalnie. Wyprowadza czas. Przechowuje również percepcje. (Liczby, które napisał inżynier.)

Jakie właściwości samochodu osobowego sprawiłyby, że byłby „inteligentny”?

Gdzie przebiega granica między nie inteligentną materią a inteligentnym systemem?


Po przeczytaniu teorii sterowania wikipedia : zegar słoneczny wykonuje tylko dwie z czterech funkcji systemu sterowania: 1: miara 2: porównanie, 3: obliczenie 4: poprawność
Conor Cosnett

Odpowiedzi:


4

Zwykle myślę o inteligencji w zakresie kontroli w percepcji . [1] Powiązaną, ale inną definicją inteligencji jest (przynajmniej częściowe) ograniczenie możliwych przyszłych stanów. Na przykład inteligentny szachista to taki, którego przyszłość rzadko obejmuje stany „zagubiony w szachach wobec słabszego przeciwnika”; są w stanie dokonywać zmian, które przenoszą te stany do stanów „wygranych w szachy”.

Są to zarówno szerokie, jak i ciągłe definicje inteligencji, w których możemy mówić o różnicach stopni. Zegar słoneczny nie ma żadnej kontroli nad swoim otoczeniem; rzuca pasywnie cień, więc nie ma inteligencji, o której warto mówić. Z drugiej strony termostat podłączony do systemu ogrzewania lub chłodzenia sprawuje kontrolę nad swoim otoczeniem, próbując utrzymać temperaturę czujnika w pewnym preferowanym zakresie. Więc termostat ma inteligencję, ale nie bardzo.

Samochody samojezdne oczywiście odpowiadają tym definicjom inteligencji.


[1] Kontrola rozumiana jest w kontekście teorii sterowania , gałęzi inżynierii, która zajmuje się układami dynamicznymi, które dostrzegają pewne fakty o świecie zewnętrznym, a także mają sposób, w jaki zmieniają ten fakt. Kiedy percepcja jest wyraźnie przeciwstawiona obserwacjom, zwykle odnosi się do abstrakcyjnej cechy obserwacji (obserwujesz intensywność światła z poszczególnych pikseli, postrzegasz jabłko, które reprezentują), ale tutaj mam na myśli to nadzbiór, który obejmuje obserwację. Termostat to dynamiczny system, który mierzy temperaturę i działa na nią presja.

(Jest tu filozoficzny punkt, w którym termostat dba bezpośrednio o odczyt czujnika, a nie o „rzeczywistą” temperaturę. Myślę, że nie jest to coś, co powinno być uwzględnione w inteligencji i powinno zasługiwać na swoją własną nazwę, ponieważ rozumienie różnicy między percepcją a rzeczywistością a dążeniem do upewnienia się, że czyjaś percepcja jest zgodna z rzeczywistością, to kolejna rzecz, która wydaje się częściowo niezależna od inteligencji).


Termostat jest doskonałym przykładem minimalnego inteligentnego systemu. Czy możesz podać mi przykład tego, co rozumiesz przez „kontrolę percepcji”.
Conor Cosnett,

1
Dodano @JohnConorCosnett. Inna definicja pochodzi z pisania Eliezera Judkowskiego, ale w tej chwili nie mogę znaleźć dobrego odniesienia.
Matthew Graves,

2

Pytanie o to, co czyni system inteligentnym, prawie nasuwa pytanie „w tym kontekście, co rozumiemy przez sztucznie inteligentny?”. myślę, że właśnie do tego zmierza to pytanie.

Z moich badań wynika, że ​​„sztuczna inteligencja” jest chwytliwym terminem, którego można używać, ale może wprowadzać w błąd i przywołuje obrazy tych samojezdnych samochodów i robotów, które przejmą ziemię.

To, co znalazłem AI i „inteligentne” systemy bardziej reprezentują systemy, które działają dla nas, a nie takie, które działają dzięki nam ... wysłuchaj mnie:

To, co sprawia, że ​​skaczę do inteligentnego systemu to dla mnie krok, w którym system zaczyna „adaptować / uczyć się” lub w inny sposób robić rzeczy, których bezpośrednio nie powiedziałem. Za pomocą zegara mierzyłem i wycinałem każdy cal ręcznie i ustawiałem w określony sposób, aby wykonać określoną czynność.

Gdy programista wsiada do samochodu, który zautomatyzował, może zrobić pewne rzeczy, których nie zaprogramował bezpośrednio, a może nawet nie mógł się spodziewać (tylko jeden przykład: przeszukanie bazy danych, aby zobaczyć, że wiele osób gdzieś jeździ, odkrywanie koncertu się zbliża tam i pytając, czy kierowca chce wskazówek / biletów)

-

Podsumowując, inteligentny system dla mnie jest, że możemy budować w taki sposób, że kształci i wspiera nas , a nie my sami „systemu kształcenia” wykonać zadanie konkretnego. Systemy wspierające, które wyjaśniają, dostosowują się i działają „racjonalnie”, nawet jeśli nie powiedzieliśmy, jakie jest „racjonalne” zachowanie.


Trudno jest zdefiniować „rób rzeczy, których nie powiedziałem bezpośrednio”. Każdy system o wystarczającej złożoności zrobi rzeczy, których nie określiłeś bezpośrednio, a nawet zaskoczy ludzi (ludzie mogą przewidzieć zachowanie prostych systemów). Bot na czacie Eliza zaskoczył ludzi. Co powiesz na chaotyczne wahadło ?) Ale zgadzam się, jeśli mój samochód dostrzegł wzory i odkrył koncert i kupił bilety, nawet moja babcia uznałaby to za inteligentne.
Conor Cosnett,

1
Tak, zgadzam się, że mogłem być trochę w tej kwestii. Jest tam wiele słów, ale starałem się tylko powiedzieć, że sztuczna inteligencja jest czymś, co zobaczyłem inaczej, w tym sensie, że dla mnie nie jest to coś, co mogłoby nawet prowadzić do czujących złych robotów; zamiast tego są to usługi i systemy wspierające, takie jak Watson, które nas edukują i pomagają. Dlatego w tych ramach należy przeanalizować „inteligentny” system. Nie jest to zwykłe medium, ale dostosowujący się system, który może uczyć się i uczyć rzeczy, których nie wiedzieliśmy, że szukamy.
Avik Mohan,

-2

Inteligencja to skuteczność działania w jakimś celu.

Zarówno zegary słoneczne, jak i samochody samojezdne to inteligentne systemy.

Wszystko, co służy jednemu celowi, wykazuje inteligencję.

Jedna rzecz jest bardziej inteligentna niż inna, jeśli osiąga jakiś cel w mniejszej liczbie kroków.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.