Jak blisko jesteśmy tworzenia Ex Machina?


13

Czy są jakieś zespoły badawcze, które próbowały stworzyć lub już stworzyły robota AI, który może być tak inteligentny, jak te znalezione w filmach Ex Machina lub I, Robot ?

Nie mówię o pełnej świadomości, ale o sztucznej istocie, która może podejmować własne decyzje oraz wykonywać zadania fizyczne i intelektualne, które może wykonywać człowiek?

Odpowiedzi:


22

Nie jesteśmy absolutnie nigdzie w pobliżu, ani nie mamy pojęcia, jak wypełnić lukę między tym, co możemy obecnie zrobić, a tym, co pokazano w tych filmach.

Obecny trend w podejściach DL (w połączeniu z pojawieniem się nauki o danych jako dyscypliny głównego nurtu) doprowadził do dużego zainteresowania AI.

Jednak naukowcy i praktycy dobrze zrobiliby naukę lekcji „AI AI” i nie angażowali się w pychę ani zbytnio nie czytali aktualnych sukcesów.

Na przykład:

  • Sukces w uczeniu się przez transfer jest bardzo ograniczony.
  • „Trudny problem” (tj. Przedstawienie „surowego, niemytego środowiska” maszynie i wymyślenie rozwiązania od zera) nie jest rozwiązywany przez DL w takim stopniu, w jakim jest powszechnie przedstawiany: nadal wymagana jest specjalistyczna wiedza ludzka aby pomóc zdecydować, w jaki sposób należy sformułować wejście, dostroić parametry, zinterpretować wyjście itp

Ktoś, kto ma entuzjazm dla AGI, miałby nadzieję, że „trudny problem” jest tak naprawdę jedynym, który się liczy. Kilka lat temu słynny naukowiec kognitywny powiedział: „Musimy jeszcze z powodzeniem przedstawić choćby jedną koncepcję na komputerze”.

Moim zdaniem ostatnie trendy badawcze niewiele zrobiły, aby to zmienić.

Wszystko to może brzmi pesymistycznie - nie jest to zamierzone. Nikt z nas nie chce kolejnej sztucznej inteligencji, więc powinniśmy rzucić wyzwanie (i być szczerym) granicom naszych obecnych technik, zamiast mitologizować je.


1
Douglas Hofstadter.
NietzscheanAI

1

Bazując na sukcesie IBM Watson i niesamowitych postępach w radzeniu sobie z wieloma trudnymi zadaniami za pomocą głębokiego uczenia się w ciągu ostatnich 3 lat, myślę, że duża firma z branży zaawansowanych technologii, taka jak Google czy Amazon, stworzy użytecznego robota konwersacyjnego za nie więcej niż 10 lat. (Pracowałem nad sztuczną inteligencją od 25 lat i jeszcze dłużej stosuję się do tej technologii. To ekscytujące czasy.)

Początkowo twój własny towarzysz AI („Jej”?) Nie będzie w stanie prowadzić głębszej filozoficznej rozmowy ani wnikliwej interpretacji powieści lub ludzkiej kondycji. Ale będzie w stanie pisać / mówić pełnymi akapitami na tematy takie jak najlepszy wybór spośród 5 możliwych tras między punktami A i B, lub podsumowanie fabuły książki lub sedna wiadomości lub dlaczego jeden produkt jest lepszy niż inny (np. oparty na ocenie setek recenzji Amazon). I tak, będzie w stanie zrozumieć pełne wypowiadane zdania od Ciebie oraz generować zarówno zapytania, jak i odpowiedzi.

Jestem przekonany, że taki bot będzie na tyle użyteczny, że większość z nas będzie go potrzebować. Oczywiście nie musisz kupować specjalnego sprzętu, takiego jak Amazon Echo. Będzie on dostępny za pośrednictwem oprogramowania na twoim smartfonie, chociaż przetwarzanie prawdopodobnie będzie znajdować się w chmurze (ponieważ tam są dane).

Szczerze mówiąc, myślę, że właśnie tutaj pojawią się kolejne innowacje w smartfonach - interfejsy werbalne, które lepiej sprawdzą się w słyszeniu, mówieniu i jednoznacznym posługiwaniu się kontekstem o tobie i rodzajami pytań, które możesz zadać.


1

Nasze obecne podejście do sztucznej inteligencji jest zbyt nieefektywne, aby doprowadzić do czegoś zbliżonego do tego, co przeciętny człowiek postrzegałby jako sztuczne, spokojne istoty.

Obecne podejście do sztucznej inteligencji obejmuje symulację naszej własnej zdolności uczenia się poprzez tworzenie w pełni funkcjonalnych maszyn obliczeniowych zdolnych do samodzielnego przeprogramowania. Chociaż jest to zdecydowanie dobry początek, jeśli chodzi o zrozumienie natury inteligencji, wciąż daleko jej do stworzenia prawdziwej sztucznej inteligencji.

Ewoluowała nie tylko nasza zdolność uczenia się. Same nasze mózgi ewoluowały od podstawowych składników biochemicznych na poziomie wewnątrzkomórkowym do fascynujących, złożonych organów, którymi są dzisiaj, wraz z całym ciałem ewoluującym od prostego życia jednokomórkowego do homo sapiens. Tak więc, aby stworzyć prawdziwą sztuczną inteligencję, warto zacząć od odtworzenia tego procesu: stworzenia sztucznego życia ze zdolnością do ewolucji. Właściwie najbardziej sensowne może być rozpoczęcie od stworzenia sztucznego DNA i sztucznych komórek i przejście od tego momentu.

W każdym razie, w tym artykule, a także w tym artykule , renegat z Doliny Krzemowej Alex St John wyjaśnia bardziej szczegółowo, dlaczego coś takiego jak Skynet , VIKI lub coś podobnego jest mało prawdopodobne w najbliższej przyszłości i może nawet nigdy nie będzie w naszym zasięgu i dlaczego nasz obecny podejście do sztucznej inteligencji jest złe.


2
Symulacja dowodu jest dowodem. To, czy symulacja inteligencji jest inteligencją, jest otwartym pytaniem, które (przy naszej obecnej wiedzy o fizyce) wydaje się niemożliwe do udzielenia odpowiedzi przeczącej, opierając się wyłącznie na teoretycznych argumentach, ale na które można empirycznie odpowiedzieć pozytywnie poprzez coś takiego, jak test Turinga.
NietzscheanAI

@NietzscheanAI: Artykuł, do którego się powołałem, wyjaśnia bardziej szczegółowo, dlaczego symulacja inteligencji nie jest tym samym, co rzeczywista inteligencja.
John Slegers

Czytam to. Wielu wiodących fizyków (np. David Deutsch) uważa, że ​​wszechświat jest komputerem kwantowym, który może być symulowany przez klasyczny komputer.
NietzscheanAI

@NietzscheanAI: Tak, wszechświat wydaje się być gigantycznym komputerem kwantowym. Zgadzam się z tobą tutaj. Problem z naszym obecnym podejściem do sztucznej inteligencji nie polega na tym, że sztuczne mózgi są niemożliwe, ale że staramy się tworzyć mózgi bez uprzedniego zrozumienia, jak powstają mózgi w żywych istotach. Począwszy od tworzenia sztucznego życia, które może ewoluować w kierunku wyższych form egzystencji, może być lepszym podejściem do rozwijania sztucznej inteligencji, ponieważ właśnie tak się tu dzisiaj dostaliśmy ... Zobacz także ten inny artykuł tego samego autora.
John Slegers

1
argument o „rozpoczynaniu od prostszych form życia” jest dobrze ugruntowany w społeczności AI, wywodząc się z pracy Rodneya Brooksa w latach 90. XX wieku, która ustanowiła „nową AI” „ucieleśnionego poznania”. Więcej informacji można znaleźć w artykułach „Słonie nie grają w szachy”, „Inteligencja bez reprezentacji” i książka „Inteligencja przedkambryjska”.
NietzscheanAI

0

„cięższe od powietrza latające maszyny są niemożliwe” _ Lord Kelvin 1895

7 lat później bracia Wright zbudowali jeden.


Obecnie mamy wiele potężnych wąskich AI (dobrych w zadaniach specjalnych), ale nie mamy pojęcia, jak je zjednoczyć w jeden system, jak w mózgu biologicznym.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.