Czy sztuczną inteligencję można uznać za optymalizację?


10

W tym filmie ekspert mówi: „Jednym ze sposobów myślenia o tym, czym jest inteligencja [szczególnie w odniesieniu do sztucznej inteligencji], jest proces optymalizacji”.

Czy inteligencję można zawsze traktować jako proces optymalizacji i czy sztuczną inteligencję można zawsze modelować jako problem optymalizacji? Co z rozpoznawaniem wzorów? A może źle opisuje?

Odpowiedzi:


10

Dobra odpowiedź na to pytanie zależy od tego, do czego chcesz użyć etykiet.

Kiedy myślę o „optymalizacji”, myślę o przestrzeni rozwiązań i funkcji kosztów; to znaczy, istnieje wiele możliwych odpowiedzi, które mogą zostać zwrócone i możemy wiedzieć, jaki jest koszt konkretnej odpowiedzi.

W tym widoku odpowiedź brzmi „tak” - rozpoznawanie wzorca jest przypadkiem, w którym każdy wzorzec jest możliwą odpowiedzią, a metoda optymalizacji próbuje znaleźć ten, w którym koszt jest najniższy (to znaczy, gdzie odpowiedź odpowiada temu, co ty chcesz, żeby pasowało).

Ale najciekawsze problemy związane z optymalizacją charakteryzują się wykładniczymi przestrzeniami rozwiązań i funkcjami czystego kosztu, dlatego można je traktować bardziej jako problemy „wyszukiwania”, podczas gdy większość problemów z rozpoznawaniem wzorców charakteryzuje się prostymi przestrzeniami rozwiązań i skomplikowanymi funkcjami kosztów, i może wydawać się nienaturalny złożyć je razem.

(Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że optymalizacja i inteligencja są wystarczająco głęboko powiązane, tak że moc optymalizacji jest dobrą miarą inteligencji, a na pewno lepszą miarą praktycznego wykorzystania inteligencji niż rozpoznawania wzorców.)


5

Mogę zaoferować dwie (na pierwszy rzut oka sprzeczne) perspektywy w tym zakresie:

Po pierwsze:

Jeśli ciąg liter „abc” zmienia się w „abd”, jak wyglądałoby „robienie tego samego” z „ijk”?

To tylko jeden przykład problemu (tak zwane „problemy z analogią ciągów literowych”), który nie jest łatwo sformułowany jako problem z optymalizacją - istnieje szereg odpowiedzi, które wydają się atrakcyjne dla ludzi, z których każdy ma swój specyficzny strukturalnie powód . Niektóre subtelności tego rodzaju problemów są szczegółowo omówione tutaj .

Po drugie:

Oto bardzo ogólny punkt widzenia na AGI, w którym optymalizacja odgrywa kluczową rolę .

Nie jest wcale jasne, w jaki sposób można pogodzić te dwie bardzo różne skale podejścia. Jako ktoś, kto prowadzi badania optymalizacyjne na życie, z chęcią stwierdzę, że AGI nie może być traktowane jako problem optymalizacyjny , z pewnością dla wszystkich obecnych, praktycznych celów, ponieważ najciekawsze działania nie nadają się do tego opis za pomocą funkcji kosztów.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.