Co powoduje bąbelki w wytłaczanym filamencie?


14

Zauważyłem to na prawie każdym wydruku, jaki kiedykolwiek miałem. W pierwszym pierwszym wierszu, który usuwa dyszę wytłaczarki, na linii wydają się tworzyć małe pęcherzyki / kratery. Chociaż nie sądzę, że powodują one jakiekolwiek problemy z moimi odbitkami, jestem ciekawy, dlaczego w ogóle je tworzą.

Czy to z powodu absorpcji wody w moim filtrze, który zamienia się w parę, która następnie pęka przez stopione tworzywo sztuczne? Czy to z powodu pęcherzyków powietrza we włóknie, które są spowodowane procesem produkcyjnym włókna? Czy może to świadczy o tym, że moja dysza jest w jakiś sposób uszkodzona lub zatkana?

Pęcherzyki w wytłaczaniu

Ten obraz został wykonany przy użyciu tworzywa ABS i podgrzewanej platformy roboczej. Zauważyłem te same „bąbelki” pojawiające się przy użyciu PLA i Nylonu.

Edycja: temperatura dyszy 240 ° C, temperatura płyty roboczej 150 ° C, średnica dyszy 0,4 mm, średnica filamentu (zmierzona 1,75 mm) odległość wycofania 1,7 mm. Korzystanie z krajalnicy pulpitu Makerbot.

Pierwsza linia wytłaczana przez moją drukarkę, w której widzę te „bąbelki”, jest prawie pełną linią. Makerbot zaczyna się od prawej strony obrazu, wyciągając w lewo.

Wytłaczanie jednowierszowe na łożu drukarki


Podaj temperatury głowicy, prędkości podawania, średnicę dyszy itp. To, co widzę na zdjęciu, bardziej przypomina problem z uruchomieniem „komory” podajnika dyszy, która nie jest jeszcze całkowicie wypełniona. Spróbuj podgrzać głowicę i ręcznie wcisnąć filament, aby kilka centymetrów zostało wytłoczonych przed rozpoczęciem drukowania kodu.
Carl Witthoft,

Ostatnie 10 wydruków, które wykonałem, wydają się wyglądać, jakby „bąbelki” występowały częściej na początku wydruku / pierwszej linii. Czy uważasz, że byłoby to bardziej wskazujące na problem z ustawieniem wycofania?
Diesel

Odpowiedzi:


7

O tak, to proste. Drukujesz zbyt gorąco i dosłownie gotujesz plastik. W przeciwnym razie masz wodę. Gdyby jednak była to woda, usłyszałbyś trzask podczas drukowania. Jeśli jest za gorąco, nie usłyszysz prawie tyle. Jestem 87.341% pewien, że drukujesz zbyt gorąco.

Patrząc na swoje parametry drukowania, bez wątpienia drukujesz zbyt gorąco.

Z tego linku na 3d hubach.

PLA (tylko w replikatorze 2) Temp. Druku: 210 ° C (przy 100 m / s) Uwagi: opcjonalnie podgrzewane łóżko między 40 a 60 ° C

ABS (tylko w replikatorze 2X) Temp. Druku: 230 ° C (przy 100 m / s) Uwagi: podgrzewane łóżko przy 110 ° C


1
Spróbuję w niższych temperaturach (był w 240 ° C dla ABS). Podnosiłem temperaturę, aby spróbować ulepszyć górną / ostatnią warstwę, myśląc, że trochę mi zimno. Może teraz muszę otworzyć kolejne pytanie na ten temat :)
Diesel

W takich przypadkach chcesz obniżyć stałą prędkość wypełniania. W ten sposób na tych warstwach działa wolniej i lepiej przylega. Szybkość i Temp są zawsze w opozycji.
StarWind0

Bardzo przydatna informacja. To właśnie spowodowało moje bąbelki, więc jeśli szybkość posuwu będzie zbyt wolna, zrobi się za gorąco i zacznie wrzeć.
Keith Bybee

6

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​takie bąbelki są powodowane przez włókno pochłaniające wilgoć, które następnie gotuje się w wysokich temperaturach drukowania.

Zobacz: http://reprap.org/wiki/Print_Troublesh_Pictorial_Guide#Material_Handling.2C_Material_Contamin_01


Czy spodziewałbyś się, że nowa rolka filamentu będzie wchłaniała wodę? A może poleciłbyś gotowanie / suszenie nowej bułki?
Diesel

Gdyby rolka nie dotarła do szczelnej torby ze środkiem pochłaniającym wilgoć, oczekiwałbym, że woda zostanie wchłonięta, tak.
Davo,

Prawdopodobnie nie woda, to nowa rolka, szczelnie zamknięta środkiem osuszającym w torbie.
Diesel

3

Miałem podobny problem z moim Prusa i3 mk2. Badając, co może powodować, że wyciskanie jest nierównomierne, odkryłem, że może to wynikać z wielu rzeczy:

 • Wysokość dyszy
 • Przepływ
 • Temperatura łóżka / dyszy / otoczenia
 • Nieprawidłowe wypoziomowanie łóżka
 • Brudny zbiornik lub żarnik
 • Filament niskiej jakości
 • Awaria sprzętu
 • itp...

Dla mnie problemem była awaria sprzętowa, w wyniku której śruba utrzymująca koło pasowe w miejscu na silniku wytłaczarki jakoś się rozerwała, a koło pasowe ślizgało się podczas próby wytłaczania przez drukarkę. Tymczasowo naprawiłem to za pomocą nieco większej śruby, ale byłem w stanie uzyskać nowy kawałek koła pasowego / śruby z Prusa Research, aby zastąpić tę część.


czy szybkość cofania / odległość była jedną ze zmiennych objętych pozycją itp.? Zauważam, że bąbelki występują głównie na początku pierwszej linii wytłaczania.
Diesel

3

Spędziłem wiele godzin testując mój Anet A8, aby rozwiązać problem popping. Objawy są podobne do twoich, Diesel. Zarówno ABS, jak i PLA, różni producenci, dobre opakowanie, a także różne rozmiary dysz, wytwarzają bąbelki.

Eksperymentowałem głównie z dwiema zmiennymi: temperaturą dyszy i długością wycofania. Inne powiązane parametry, które utrzymałem na stałym poziomie:

 • Materiał: ABS
 • Rozmiar dyszy: 0,5 mm
 • Prędkość wycofania: 45 mm / s
 • Prędkość jazdy: 50 mm / s
 • Szybkość drukowania: 40 mm / s

Długość wycofania

Pierwotnie był ustawiony na 4,5 mm. Stwierdziłem, że ma to znaczący wpływ na ilość trzaskania, szczególnie w zakresie od 0,5 mm do 2,5 mm. Optymalna wartość wydaje się w moim przypadku 0,8 mm. Niższa wartość przyniosłaby jeszcze lepsze wyniki pod względem jakości powierzchni, ale również zacząłaby powodować wyciekanie.

Ważną informacją z boku jest to, że przy długości wycofania wynoszącej 4,5 mm wyciek materiału podczas ruchów na biegu jałowym był znaczny i stawał się jeszcze większym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania przerw w wydrukach (bezpośrednio po ruchach na biegu jałowym), niż pękanie. To spostrzeżenie jest trochę sprzeczne, ale nie popełniam tutaj błędu. Zbyt duże wycofanie najwyraźniej może mieć odwrotny wpływ na wyciek / wyciek.

Temperatura dyszy

Pierwotnie ustawiono na 250 ° C. 260 ° C dało znacznie gorsze wyniki. Zatrzymałem się w 240 ° C.

Na podstawie innych badań, w tym rozmowy z moim przyjacielem, który z powodzeniem stosuje ten sam plastik w 260 ° C, doszedłem do wniosku, że jakość mojego zespołu głowicy drukującej nie jest idealna i że jest to główna przyczyna problemu. Po znalezieniu idealnej kombinacji schowania / temperatury po prostu zmniejszyłem zasysanie powietrza do głowy, co w ogóle nie mogłoby się zdarzyć, gdybym użył lepszej jakości wytłaczarki i dyszy.


1

Temperatura jest zbyt wysoka lub trzymaj filament otwarty przez kilka dni. Aby filament obserwował wodę z powietrza, wykonaj następujące czynności:

 1. pla 190-220 abs 220-240

 2. Jeśli temperatura mieści się w zakresie, upiecz filament w temp. 50-60.


0

Jest tylko jeden sposób, aby się dowiedzieć, a mianowicie wyodrębnienie jakichkolwiek przyczyn, zaczynając od najprostszego:

 • Po pierwsze, wyczyść i sprawdź lub zmień dyszę;
 • Po drugie, jeśli to nie zadziała, zmień filament lub znajdź sposób, aby go wysuszyć (niektórzy ludzie, z niektórymi filamentami, używają piekarnika, aby usunąć wilgoć - ostrożnie, nie spalaj);
 • Na koniec zmień markę filamentu i uzyskaj filament lepszej jakości lub inny rodzaj filamentu.

Innym powodem, dla którego nie wyciąga się konsekwentnie, jest to, że to, o czym wspominasz jako [pozornie] bąbelki, może [umyślne] luki [na wydruku].


4
Powiedział, że użył 3 różnych materiałów. Wątpię, czy wszystkie z nich miały kłopotliwe problemy.
Carl Witthoft,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.