Co powstrzymuje nas przed mieszaniem kolorów filamentów 3D w wytłaczarce?


15

Tak stało się dzisiaj w jednej z moich grup. Nie mogliśmy zginać w kolorze ani mieszać filamentów do drukowania 3D. Badałem, ale nie znajduję nic, co mówi o mieszaniu tworzyw sztucznych w wytłaczarce.

Dlaczego nie możemy powiedzieć, że jest to Diamond Hotend lub Hotend z ponad 5 wejściami i mieszanie dowolnego koloru? (przy założeniu, że wszystkie są tego samego typu, ABSm, PLA). Myślę, że byłoby interesujące uzyskać przynajmniej efekt gradientu na wydrukach.

Najlepsze, co widziałem, to naturalny plastik i system markerów. Lub proszkowy / zaawansowany / poza hobbistycznym zakresem cen, który rozpyla atrament. Jedyne gięcie kolorów, jakie znam, to plastik z recyklingu, który używa wielu kolorów. Nie do końca to, czego szukam.

Dzięki!


Prawdopodobnie lepiej (teoretycznie) zbudować własne narzędzie do produkcji filamentów, podobne do tych, które „przetwarzają” plastykową bryłę na nowy filament i używaj go do generowania każdego pożądanego koloru. Następnie w przypadku obiektu wielokolorowego zamień włókna na odpowiednich poziomach.
Carl Witthoft,

Może nie trafiłem w sedno pytania, ale możesz całkowicie wymieszać kolory za pomocą diamentowego hotendu, aby uzyskać gamę kolorów - teraz myślę, że tworzą one 3-drożny, który pozwala Cyan, Magenta i Żółty (jak tradycyjny drukarka stacjonarna). - reprap.org/wiki/Repetier_Color_Mixing
BrainSlugs83 27.10.16

Chociaż, jeśli chcesz po prostu robić szalone gradienty, możesz po prostu kupić włókno, które stopniowo cyklicznie
zmienia

1
@ SteveW - Dwa problemy. „Gotowałbyś” bezczynny plastik i nie ma odpowiedniego źródła podciśnienia do wytworzenia „podciśnienia”. Wytłaczarki pracują pod wysokim ciśnieniem, aby osiągnąć dobre prędkości przepływu i prędkości drukowania.
Sean Houlihane

1
Na Didacta 2018 w Niemczech widziałem prawie sprzedawaną drukarkę „pełnokolorową”, która wykorzystywała wkłady atramentowe i bezbarwny, naturalny PLA do bezpośredniego osadzania koloru na wydruku: XYZprinting DaVinci Color , który został nazwany wprowadzony na rynek jako pierwszy użyć tej kombinacji.
Trish

Odpowiedzi:


11

Właśnie zacząłem od Google i wyrażenia „mieszanie kolorów w druku 3D” i na pierwszym miejscu (w rzeczywistości pierwsze dwa były bezwartościowymi reklamami) dostałem ten Instructables - DIY 3D Color Mixing Printer .

Jak to działa?

Korzysta z filamentów magenta / cyjan / żółty i miesza je podczas drukowania za pomocą Diamond Hotend.

Zdecydowanie robi to, o co prosisz i jest to dokładnie ten sam pomysł, który wpadłeś na pomysł;)

Przegląd

 1. Przygotowuję płytę kontrolera do trzech wytłaczarek ... Zhakowałem płytę RAMBo, aby sterować trzema wytłaczarkami, jednak możesz użyć dowolnej płyty, którą chcesz ... (większość ludzi używa RUMBA, ponieważ ma wszystkie piny / komponenty potrzebne do 3 ekstrudery natywne na płycie)

 2. Przepisywanie oprogramowania układowego Repetier, aby uzyskać mieszanie kolorów na twoim komputerze.

 3. Jak zainstalować, skonfigurować i korzystać z diamentowego hotendu - porady / wskazówki / wyciągnięte wnioski / etc ...

 4. Moja oryginalna konstrukcja wytłaczarki Bowden i różne sposoby montażu trzech wytłaczarek do twojego zestawu

 5. Moja uniwersalna magnetyczna płytka efektorowa i towarzyszące uchwyty hotend do szybkiej wymiany różnych hotendów. (specyficzne dla delty)

 6. Jak projektować modele wielokolorowe i tworzyć STL, które można eksportować i używać jako pojedyncze STL lub łącząc je w plik AMF do krojenia ...

 7. Konfigurowanie mieszania kolorów w Repetier i Slic3r w celu drukowania wyżej wymienionych modeli wielokolorowych.

 8. Mogę wymyślić coś jeszcze, o czym nie mogę teraz myśleć.

 9. Kompleksowy przegląd Quantum Mechanical Entanglement, który dotyczy drukowania w wielu kolorach (żartuję, nie rozumiem tego ... Ale obejmę drukiem w wielu kolorach)


Każdego innego dnia otrzyma wybraną odpowiedź, ponieważ robi to, co chciałem. Chociaż przy tak wielu dobrych odpowiedziach będę musiał przejść do bezpośredniego pytania, co nas powstrzymuje. Dzięki, że dziękuję za link! Nie wiem, dlaczego nie pojawiło się to w moim googlowaniu.
StarWind0

Być może faktyczna odpowiedź brzmi „nic cię nie powstrzymuje”. - Właśnie do tego służy gorący koniec diamentu. - Oto przewodnik wiki reprap dotyczący mieszania kolorów CMY za pomocą Repetiera: reprap.org/wiki/Repetier_Color_Mixing
BrainSlugs83

Powiedziałbym, że można to rozszerzyć. To powiedziawszy, jest to najlepsze rozwiązanie w tym momencie.
StarWind0

8

Głowica drukująca trzy w jednym wprowadź opis zdjęcia tutaj jest najbardziej zbliżona do koncepcji drukowania gradientowego i zapewnia przyjemne przejścia. Ale nie spełnia Twoich wymagań dotyczących mieszania kolorów.

Zakładam, że szukasz czegoś takiego jak niebieski i żółty, zmieniający kolor na zielony i zmieniając ten procent, uzyskując odcienie zieleni. Trójka w jednej głowie zbliża się do przejścia kropka po kropce.

Odkąd po raz pierwszy zobaczyłem, jak publiczność prosi o finansowanie Palety, zastanawia się nad tą samą koncepcją drukowania w kolorze w 3D, jak papier do drukarek laserowych. Strona internetowa Palette Palette zbliża się do mieszania kolorów lub szybkich przejść dla wielu kolorów i znów może wprowadzać płynne zmiany kolorów, ale nadal nie jest prawdziwym mikserem. Ale nadal jest kolorowe pasy. Chcę jednego dla prostego przełączania szpul kolorów bez wyciągania i ponownego podawania filamentu. I dla mojego Rostocka umożliwiającego zmianę dwóch lub czterech kolorów za pomocą jednej głowicy.

Przez wiele miesięcy zastanawiałem się nad wzięciem ich za oprogramowanie, które potrafi wstępnie zmieniać kolory i karmić je trójkolorową głowicą.

Mój plan, który rozważam od miesięcy, to mieszanie krzyżowe ich przełącznika kolorów z pięcioma w jednej wytłaczarce bez dyszy drukującej, ale z dyszą produkcyjną filamentu 1,75 lub 3 mm, aby uzyskać programowane wyjście w oparciu o pożądany efekt koloru druku. Podanie go do drukarki z pojedynczą dyszą byłoby prawdziwym mikserem wielokolorowym.

Kiedy zastanawiałem się nad tym, żeby się zebrać i udostępnić do użytku, ale najpierw nienawidzę dużo programować, po drugie mam problemy zdrowotne, które mnie spowalniają, trzeci to droga do wielu projektów. Oto koncepcja.

 • Pięć wytłaczarek, CYM-BW cyjan, żółty, magenta, czarny, biały
 • Podają one dyszę formującą 1,75 mm na zewnątrz do rurki pfte kierowanej do wytłaczarki drukarki
 • Dysza formująca ma kilka centymetrów długości i ma własny podgrzewacz wtórny. Wnętrze jest frezowane za pomocą 5 cali do wirującej ściany (jak dysza mieszająca na żywicy epoksydowej).
 • Kolorowe filamenty zasilające trzy z dysz to podstawowe kolory ustawione w środku zakresu kolorów.
 • Zestaw poleceń PrintCOLOR (C, Y, M) w zasadzie podobnie jak inne zestawy kolorów w zakresie 0-255. Różnica polega na tym, że 0 to biały filament, 254 to czarny filament, 255 to brak filamentu, 127 to czysty kolor. Z 1-126 gradientową mieszanką bieli i koloru, 128-253 gradientową mieszanką czerni i koloru.
 • Zasilanie wytłaczarkami do miksera musi być zgodne z całkowitą prędkością wytłaczarki drukarki, czyli tam, gdzie jest wymagane programowanie PrintCOLOR (C, Y, M). Na przykład kolor zielony z C i Y. PrintCOLOR (127, 127, 0) wymagałby połowy prędkości niebieskiej i połowy prędkości żółtej.

Więc kto wie, może ktoś taki jak twórcy Palette lub jakiś tłum ludzi może z tym biegać. Myślę, że jest w pełni w stanie.

Trójkolorowa diamentowa główka nie może wytworzyć BIAŁEGO przez zmieszanie. Aby wydrukować biały, należy upuścić jeden kolor, aby zastąpić go białym. I wymaga znacznej modyfikacji wielu drukarek, aby dodać. Włókno CYM wybrane do zastosowania na samej głowicy diamentowej ustawia maksymalną dozwoloną ciemność. Możliwość mieszania bieli i czerni z CYM rozwiązuje ten problem. 5 kolorów CYM-WB jest minimum, aby uzyskać prawdziwy miks.


Dodaj szósty, naturalny, również dla „kanału alfa”. :-)
R .. GitHub ZATRZYMAJ LOD

6

Kampania Kickstarter właśnie się zakończyła dla pełnokolorowej drukarki 3D FDM, drukarki RoVa4D Full Color Blender 3D . Wykorzystano drukowanie CYMK i zawiera czarno-białe filamenty dla 5-cio kolorowych filamentów oraz dodatkowe feedy dla elastycznych i podtrzymujących filamentów. Zebrali 216 tys. USD wobec celu 25 tys. USD .

Wierzę, że firma, która to robi, ma inne drukarki w produkcji. Ten dodaje możliwość koloru. Planowany jest wolumen wydruku 12 x 12 x 18 cali.

Nie jestem związany z projektem.


5

Jak wskazuje darth_pixel, ludzie odnieśli ograniczone sukcesy, karmiąc wiele kolorów diamentowym hotendem i mieszając je, ale twierdzę, że nie jest to tak naprawdę to, czego szukasz.

Problem polega na tym, że przy podawaniu wielu włókien do hotendu w stylu diamentowym kolory nie mieszają się w naturalny sposób: jeśli spojrzysz na wydrukowany w ten sposób obiekt, kolor zmienia się pod kątem, z którego patrzysz.

Zasadniczo nie byłoby to do pokonania: można wydłużyć strefę topienia i ewentualnie wprowadzić coś ułatwiającego mieszanie (jak spiralna ścieżka dla stopionego plastiku). Jednak znacznie zwiększyłoby to siłę potrzebną do wyciągnięcia i uniemożliwiło wycofanie. Oba te problemy obniżyłyby jakość wydruku.

Rezultaty również nie byłyby bardzo dobre, ponieważ potrzebujesz długiego czyszczenia między kolorami, ograniczając liczbę wyraźnych kolorów, których można użyć w jednym modelu, przy jednoczesnym utrzymaniu akceptowalnego czasu drukowania. Co więcej, biorąc pod uwagę, jak ograniczona jest rozdzielczość FDM, nie można również stworzyć bardzo szczegółowej grafiki.

Ogólnie rzecz biorąc, znacznie lepiej służy Ci malowanie lub montaż części drukowanych w różnych kolorach.

Biorąc pod uwagę ograniczony potencjał drukowania w kolorze w FDM i wspomniane przeszkody w tworzeniu hotendu do mieszania kolorów, myślę, że to naturalne, że nikt go nie zbudował (*), ale to nie znaczy, że jest to zasadniczo niemożliwe.

(*) Było kilka prób, wiele na Kickstarterze, ale żadna nie zakończyła się powodzeniem.


Innym problemem jest to, że przejście z jednego koloru na drugi trwa zbyt długo, ponieważ stary kolor musi zostać oczyszczony. Komentarz do filmu tego faceta na YouTubie mówi, że potrzeba 100 mm, aby całkowicie zmienić kolory. Stanowiłoby to sporo marnotrawstwa.
John Sensebe

To wychodzi jak pasta do zębów?
tuskiomi

Z pewnością istnieje opóźnienie między zmianami kolorów, ale z tego, co widziałem, mieszanie kolorów odbywa się poprawnie. - Jeśli chodzi o „czyszczenie”, które wydaje się, że można je uwzględnić / skalibrować, do tego stopnia, że ​​krajalnica może po prostu użyć częściowo zmienionych kolorów dla wypełnienia ...
BrainSlugs83

5

Odgałęzienie od odpowiedzi TomvanderZanden za ten proces nie może być łatwo zrobić z samym wytłaczarki. Aby właściwie zabarwić polimery, pigment należy dodać podczas procesu wstępnej obróbki (inaczej nakładany podczas dowolnej obróbki cieplnej). Pigmenty te niekoniecznie umożliwiają prosty red + blue = purpleproces zmiany koloru z wielu powodów, w tym:

 • Przezroczystość polimeru
 • Współczynnik załamania światła polimeru . Trochę idzie w parze z Przezroczystością, ale sposób, w jaki światło oddziałuje z powierzchnią materiału, może decydować o tym, jak ludzie postrzegają kolor.
 • Jakość polimeru (jak „ dziewicza ”). Materiał inny niż pierwotny może oznaczać, że zanieczyszczenia łatwiej absorbują pigmenty lub inaczej załamują światło, nadając inny kolor.
 • Pigment Jakości . Jeśli zastosuje się tańszy pigment, może on nie wiązać się tak dobrze z polimerem.
 • itp

Powyższe zmienne mogą utrudniać pożądany kolor nawet w jednej partii plastiku, nie mówiąc już o próbie zmieszania dwóch ze sobą. Należy również wziąć pod uwagę, że pigmenty w każdej szpuli filamentu zostaną złudzone, ponieważ już związały się z bieżącym filamentem. Przejrzyj diagram faz dla optymalnej temperatury i czasu wprowadzenia pigmentów.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie własnej przedmieszki i jakoś pokolorowanie filamentu, tak jak w normalnym procesie produkcyjnym.


-1

Jeśli wyraźnie obserwujesz geometrię wydruku, wydrukowano go w różnych kolorach. Część jest zaprojektowana w taki sposób, że ma małą szczelinę wysokości między każdym kolorem, ale nie widzimy tej przerwy w jednej płaszczyźnie projekcji. Możemy wydrukować tylko w bezpośrednim wytłaczaniu z napędem. poprzez zmianę filamentu w różnych kolorach bez zatrzymywania wydruku przez natychmiastową zmianę materiału. Jest drukowany w pojedynczej dyszy. Powyższe zdjęcie rozjaśnia Twoje wątpliwości. Jest zaprojektowany z różnymi wysokościami.wprowadź opis zdjęcia tutaj


1
Hej Ajay, pytanie jest ściśle związane z mieszaniem kolorów, a nie z użyciem wielu kolorów.
StarWind0
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.