Jak najlepiej wyczyścić łóżko po wydruku?


20

Od czasu do czasu miałem problemy z przyczepieniem się nadmiaru resztek filamentu do łoża drukującego. Istnieją sposoby, aby temu zapobiec , ale czasami nawet te środki ostrożności nie są wystarczające. Z czasem pozostałości mogą się gromadzić. Zauważyłem to w niektórych drukarkach, choć nie w innych.

Czy są jakieś techniki najlepszego czyszczenia łóżek drukowanych? W przeszłości stosowałem różne typowe środki czyszczące, z różnym powodzeniem. Nie wiem jednak, czy z czasem doprowadzi to do uszkodzenia drukarki.

Drukarka, której używam, ma szklane łóżko do drukowania, które od czasu do czasu częściowo przykrywam niebieską taśmą malarską podczas drukowania.


4
Istnieje zbyt wiele rodzajów materiału podłoża (szkło, aluminium, granit, ceramika, plastik, PEI, PET, konkretny materiał producenta, tworzywo sztuczne, garolit itp.) O zbyt wielu metodach przyczepności (Kapton, zawiesina, taśma, klej itp.), Aby móc odpowiedzieć na to pytanie.
tamarintech

Z jakiego materiału jest twoje łóżko do drukowania? Czy stosujesz jakieś obróbki powierzchniowe, aby poprawić przyczepność? Czy łóżko jest podgrzewane?
Martin Carney

@tamarintech Zawęziłem to do mojej sytuacji,
HDE 226868

@MartinCarney Edited.
HDE 226868

Odpowiedzi:


8
  • Jeśli drukujesz za pomocą ABS (lub PLA), aceton go rozpuści. Po prostu wylej trochę na łóżko i zetrzyj.

  • Podgrzanie łóżka może sprawić, że plastik będzie miększy i łatwiejszy do usunięcia.

  • Jeśli używasz taśmy na łóżku, możesz usunąć taśmę, aby usunąć plastik przyklejony do taśmy.


Więc aceton nie będzie działać, jeśli używam PLA?
HDE 226868

1
Po przeprowadzeniu dalszych badań jestem skorygowany. Aceton rozpuści PLA, ale jest mniej wydajny niż ABS. Zmieniłby również kolor na biały, więc nie jest używany do standardowego drukowania. Zmienię swoją odpowiedź.
Eric Johnson

Jak mówi Eric Johnson, Aceton będzie współpracował z PLA, ale odniosłem równie duży sukces z gorącą wodą z mydłem i gąbką na mojej szklanej powierzchni.
PostEpoch,

7

Moim zwykłym rozwiązaniem do czyszczenia szklanego łoża w mojej drukarce jest skrobak do szkła (w zasadzie tylko żyletka z uchwytem):

skrobak do szkła

Niezależnie od rodzaju filamentu (abs / pla / nylon) lub obróbki powierzchni (klej / taśma malarza / szlam abs) zawsze korzystałem ze skrobaczki do szkła, a ze stylem, który zamieściłem, zdjęcie ostrza jest wystarczająco elastyczny i cienki, jest również przydatny do odrywania krawędzi wydruków przyklejonych do łóżka.


Ta ciepła woda powinna Cię zadbać.
Davo,

1

Kiedy drukuję PLA na szklanej płytce, myję szkło zimną wodą i płynem do mycia naczyń. Zimna woda! I bez wycierania! Zimna woda powinna przenieść cały płyn do mycia naczyń „na ziemię”. Teraz masz szkło tak czyste, jak to możliwe. Teraz filament przylega do szkła znacznie lepiej niż wtedy, gdy szkło nie jest czyste.

Ale oczywiście nie rozwiązuje problemu czyszczenia HB po wydrukowaniu. Aby zmniejszyć ten problem, używam kleju w sztyfcie (klej do papieru). Nie wiem, czy to powszechne, ale podoba mi się ta technika.

Więc mając czyste szkło, rozprowadziłem (nasmarowałem) trochę kleju. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy HB jest zimny czy gorący. Daje mi to BARDZO silną siłę adhezji między wytłaczanym filamentem a szkłem. Jest tak silny, że prawie nie ma możliwości ręcznego odłączenia go. Używam noża do papieru.

Teraz nadal masz cienką warstwę kleju i możesz ponownie wydrukować / dodać kolejną warstwę kleju (ale nie więcej niż 2..3 razy) lub umyć ją gorącą wodą. Po kilku przypadkach dobrze jest go ponownie wyczyścić płynem do mycia naczyń i zimną wodą.

Ta technika jest niesamowita.


1

Mam szklane łóżko i do czyszczenia używam plastikowych żyletek firmy Scraperite, w szczególności czarnych. Wygląda na to, że jest to najlepsza jak dotąd alternatywa dla metalowego ostrza.


1

Używam lakieru do włosów bezpośrednio na szklanym łóżku, a następnie odrobinę alkoholu do wycierania na małym kawałku papierowego ręcznika, aby go wyczyścić ... który usuwa wszystkie materiały powierzchniowe ... Nie używam już taśmy ... Russ


Och, powinienem powiedzieć, że używam lakieru do włosów na początku wydruku i trochę trującego alkoholu, aby go oprzeć ... Russ
Russ Campbell

0

Używam skrobaka z żyletkami, aby usunąć przyklejone rzeczy. Priory do drukowania Podgrzewam i wyrównuję płytę roboczą, a następnie wycieram ją alkoholem, aby usunąć z niej tłuste odciski palców.

Mój skrobak

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.