Co zrobić z nieudanymi / niechcianymi wydrukami 3D?


19

Planuję wkrótce uzyskać drukarkę 3D i zastanawiałem się, co robisz z wydrukami 3D, które zawiodły lub były prototypami, których już nie potrzebujesz?
Próbowałem szukać online, ale najbardziej mi się podobało oddziaływanie na środowisko, zamiana odbitek w filament lub wznowienie nieudanego wydruku w połowie, z których żadna nie była informacją, której szukałem.

Rozwiązanie powinno być nieco ekologiczne, a samo trzymanie niechcianych wydruków w pudełku nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem.
Wykończenie nieudanych wydruków nie ma pełnego zastosowania, ponieważ nie dotyczyłoby wydruków prototypowych, których nie chcesz zachować.

Czy jest miejsce na wysyłanie nieudanych wydruków 3D do profesjonalnego recyklingu, czy też są jakieś zalecenia dotyczące prawidłowego usuwania wydruków 3D?

W przypadku jakiegokolwiek zastosowania drukarka, którą planuję uzyskać, wykorzystuje filament, który może być wykonany z PLA, ABS, nylonu i ewentualnie innych materiałów. Jest to konkretnie drukarka ( https://www.kickstarter.com/projects/101hero/101hero-the-world-first-us49-3d-printer ) od KickStarter.Należy pamiętać, że 101Hero Kickstarter jest powszechnie oczekiwany albo jako ogromny flop, albo całkowity śmieć. Najlepszy scenariusz, otrzymasz drukarkę bardzo niskiej jakości w ciągu roku. Zdecydowanie zalecamy wybranie innej pierwszej drukarki. Zobacz 3dprinting.stackexchange.com/questions/1211/…
Ryan Carlyle

1
Niektórzy z nas mieszają nieudane odbitki ABS z acetonem, aby uzyskać „szlam abs” (pomaga w przyleganiu do łóżka i sklejaniu razem wydruków ABS) lub zmiel je na granulki i wytłaczają własny filament. W przeciwnym razie drukowany plastik jest po prostu plastikowy, wrzuć go do odpowiedniego kosza na tworzywa sztuczne, a jeśli nie ma go w twoim stanie, po prostu go wyrzuć, rząd i wielkie korporacje zanieczyszczają zamówienia magnutydów bardziej niż w całości życia, wpływ nieudanych wydruków na kosz na środowisko może być najmniejszym z twoich problemów.
Leo Ervin,

101Hero może drukować tylko PLA. Wytłaczarka nie nagrzewa się wystarczająco dla ABS, nie ma też podgrzewanego złoża.
brandstaetter

Odpowiedzi:


12

„Oczywistą” odpowiedzią jest ponowne szlifowanie wydruków i zrobienie większej ilości filamentu. Niestety nie jest to jeszcze bardzo ekonomiczna ani prosta operacja. Przyzwoita wytłaczarka z filamentem zdolna do utrzymania dopuszczalnych tolerancji średnicy wynosi około 1000 USD, a nawet wtedy mogą być dość niespokojne w działaniu. Musisz mieć DUŻĄ przepustowość objętościową w swojej wytłaczarce filamentów, aby przeszlifowanie było ekonomiczną propozycją.

Niektóre z powodów, dla których przetwarzanie wydruków na filament może być trudne:

  • Większość tworzyw ulegnie degradacji do pewnego stopnia przy każdym wytłaczaniu. (Zarówno przez drukarkę 3d, jak i przez wytłaczarkę filamentów.) PLA ulegnie degradacji termicznej przy dłuższym wystawieniu na działanie ciepła. PET ulegnie hydrolizie i rozpadnie się, jeśli nie zostanie dokładnie wysuszony w celu usunięcia wilgoci przed ogrzaniem do temperatury topnienia. (PETG wydaje się być mniej podatny na uszkodzenie w wyniku hydrolizy niż PET z plastikowej butelki, ale nadal zdarza się to w ograniczonym stopniu). ABS lepiej niż większość wytłacza warunki wytłaczania, co jest jednym z powodów, dlaczego jest on preferowany do formowania wtryskowego, ale wciąż jest potencjalnie wpływać na właściwości przez wyczerpywanie dodatków lub gotowanie plastyfikatorów. W praktyce oznacza to, że przemiały zwykle należy mieszać ze świeżymi granulkami w określonym stosunku.To rozcieńcza zdegradowany lub zubożony w dodatek polimer dobrym materiałem, dzięki czemu możesz zachować jego właściwości i wydajność.
  • Jeśli drukujesz różnorodne kolory i nie chcesz, aby wszystkie włókna z recyklingu zmieszały się i uzyskały zabłocony brązowawy kolor, zarządzanie sortowaniem i dopasowywaniem kolorów może być trudne. Większość ludzi też nie chce różnych kolorów na szpuli. Tak więc przemiał musi być równomiernie zmieszany z pierwotnymi granulkami i odpowiednią ilością barwnika przedmieszki, aby uzyskać rozsądną wydajność kolorów. Nie zamierzasz spuszczać nowej szpuli z 95% dziewiczych granulek tylko po to, aby przetworzyć 50-gramowy nieudany wydruk, prawda? Podobnie do dopasowywania materiałów. Mieszanie materiałów to zły pomysł. Jeśli drukujesz tylko biały PLA, wszystko jest dość łatwe do zarządzania. Ale jeśli drukujesz różne kolory i materiały, musisz skonfigurować operację śledzenia, sortowania i przechowywania materiałów. Państwo może zrób to ... to tylko kłopot.
  • Kontrola średnicy jest trudna. Drukarki 3D wymagają dość ścisłej kontroli średnicy, aby zapewnić niezawodne działanie i dobrą jakość. To naprawdę kluczowe wyzwanie w każdym procesie wytłaczania filamentu. Wytłaczane polimery lubią zmieniać kształt podczas wytłaczania i chłodzenia z powodu efektów wyrównania molekularnego. Nie można po prostu wypchnąć stopionego plastiku z dyszy 1,75 mm - „pęcznienie matrycy” sprawi, że wytłoczka wybrzuszy się na większą średnicę natychmiast po wyjściu z dyszy. Następnie trzeba pociągnąć za miękkie włókno, które stygnie, aby ostrożnie wyciągnąć je do odpowiedniej średnicy. Sposób, w jaki wytłaczarka filamentów mierzy średnicę i kontroluje napięcie, jest kluczem do uzyskania akceptowalnych wyników. Większość hobbystycznych / stacjonarnych wytłaczarek filamentów nie osiągnęła tego.

To tylko główne problemy. Wytłaczanie filamentu jest złożonym przedmiotem o dużej głębokości. Dla domowego użytkownika drukarek 3d robienie filamentu staje się zasadniczo drugim hobby. Moim zdaniem ma to sens tylko w środowisku komercyjnego drukowania produkcyjnego, w którym płatni technicy mogą obsługiwać wytłaczarkę (y), a bardzo duża wydajność drukowania sprawia, że ​​pellety i ekonomia regranulacji są o wiele korzystniejsze niż kupowanie nowego filamentu.

Zmniejszenie i ponowne użycie są lepsze niż recykling. Zwiększenie niezawodności drukarki i zdobycie doświadczenia w zakresie kalibracji / konfiguracji zmniejszy ilość wytwarzanych odpadów.

Istnieją również produktywne zastosowania, które pozwalają ponownie wykorzystywać niechciane wydruki w stanie „takim, w jakim się znajdują” lub „przetwarzać” je do celów produkcyjnych.

  • Osobiście przechowuję pudełko nieudanych odbitek (i odbitek kalibracyjnych i nieużywanych już prototypów) jako wizytówki dla osób, które chcą dowiedzieć się o drukowaniu 3D, oraz jako zabawki dla moich siostrzenic i siostrzeńców. Zdecydowanie zalecam wykonywanie odbitek kalibracyjnych za pomocą „wzorcowego” modelu kalibracyjnego, takiego jak Benchy lub CaliBlocks . Druk 3D jest wciąż na tyle nowy, że ludzie z radością zdejmą dziesiątki ławek z rąk, aby uzyskać wartość nowości.
  • Zepsute i niechciane nadruki można również stosować w warsztacie do podkładek dystansowych, poduszek ochronnych podczas zaciskania, młotkowania lub wiercenia, lub jako złom do eksperymentowania z klejami lub technikami obróbki końcowej.
  • Skrawki ABS są dobre do tworzenia zawiesiny ABS jako warstwy do leczenia przyczepności na łożu drukowym lub do malowania rozpuszczalnikiem i wypełniania luk w innych wydrukach. Niestety większość innych filamentów nie ma tak wygodnych i bezpiecznych rozpuszczalników.
  • Niektóre osoby eksperymentowały z umieszczaniem stosów złomu na arkuszu ciastek w piekarniku i topieniem ich w wielokolorowe deski do krojenia. Jeśli jesteś kreatywny, możesz wiele zrobić z tym rodzajem ciężkiego talerza remeltowego. (Osobiście nie używałbym tanich azjatyckich włókien do kontaktu z żywnością, często mają one nieprzyjemne zanieczyszczenia).

Podoba mi się twój pomysł stopienia złomu w deskę do krojenia. Czy masz link do miejsca, w którym o tym wspomina? Zrobiłbym to, ale chcę uniknąć zniszczenia mojego piekarnika lub pliku cookie.
dingo_kinznerhook

1
Hmm, widziałem, jak ktoś pisał o tym na forum kilka lat temu, nie mogę znaleźć linku, przepraszam. Zakładam, że przykryjesz arkusz ciasteczka czymś nieprzywierającym (być może folią aluminiową lub silikonową matą do pieczenia) lub użyjesz teflonowego nieprzywierającego arkusza i podgrzejesz piekarnik do czegoś podobnego do 200C / 400F. Położyłbym też mały plastikowy namiot aluminiowy na plastiku, aby nie dostawać się gorących punktów z elementów grzejnych. Rozgrzej dobrze i pozostaw w minimalnym czasie, aby stopił się w kałużę. Miej pod ręką gaśnicę i daj nam znać, jeśli spróbujesz :-)
Ryan Carlyle

1
Najlepiej wypróbować go na zewnątrz w tanim piekarniku przed użyciem kuchenki.
Ryan Carlyle

Być może Ryan Carlyle miał na myśli youtube.com/watch?v=G-HWrDMr0ks
outlyer

5

Bardzo trudno będzie znaleźć zakład recyklingu, który zaakceptuje twoje wydruki 3D, ponieważ są one głównie skonfigurowane do obsługi materiałów opakowaniowych (stanowiących zdecydowaną większość odpadów z tworzyw sztucznych), takich jak butelki. Jeśli wyślesz swoje wydruki 3D do miejskiego programu recyklingu, w najlepszym wypadku oddzieli je od materiału opakowaniowego i spali, a w najgorszym wypadku zanieczyści partię plastiku pochodzącego z recyklingu (innego rodzaju).

Być może uda Ci się znaleźć firmę zajmującą się recyklingiem, która specjalizuje się w recyklingu tworzyw sztucznych używanych w twojej drukarce, ale biorąc pod uwagę bardzo niską objętość, nie warto zajmować się nimi ani czasem.

Powinieneś odrzucić swoje odbitki jako odpady domowe i zrównoważyć swój wpływ na środowisko w inny sposób (płacąc za sadzenie niektórych drzew lub inwestując w energię odnawialną ...) - byłoby to bardziej opłacalne wykorzystanie twojego czasu i zasobów .


Dokładnie to, co chciałem powiedzieć. Istnieje wiele możliwości zanieczyszczenia, ponieważ tak wiele tanich azjatyckich włókien zawiera śmieci, a mieszanki i opakowania dodatków używane do drukowania 3D różnią się od tego, co jest potrzebne do formowania wtryskowego i rozdmuchowego.
Ryan Carlyle

3

Na szczycie Chaos Computer Club w zimie odbyła się rozmowa Stwórcy, który sam poddał recyklingowi.

Jak można drukować w 3D technologię podwójnego zastosowania? Drukuj więcej rzeczy, produkuj mniej odpadów, oszczędzaj pieniądze! Możesz zobaczyć dyskusję tutaj https://media.ccc.de/v/32c3-7321-re_cycle

Aktualizacja: Na Fabcon3D w Erfurcie / Niemcy zaprezentowano dwóm startupom ich prototyp do wytłaczarki filamentów. Możesz poddać recyklingowi stare zestawy do drukowania lub skomponować własny filament za pomocą granulatu. http://mcubus.com/ i http://3devo.eu/ Nie jestem pewien, jak dojrzały jest ich „produkt”. Ale to będzie wkrótce.


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.