Skuteczny i łatwy sposób na termiczną izolację bloku cieplnego hotendu?


14

Pod wpływem tego pytania chciałem omówić najskuteczniejsze, a także najprostsze sposoby termicznej izolacji bloku cieplnego hotendu.

Widziałem izolacje taśm Kapton, jak zrobiono tutaj, z bardzo rozstrzygającym potwierdzeniem ich przydatności.

W linkach do wymienionego artykułu opisano metodę z materiałem izolacyjnym z łóżka cieplnego , jednak bez podania wyników ilościowych.

Dodatkowo wiem, że u facetów z niemieckiego forum reprap produkują własne silikonowe osłony bloku grzejnego . Jak rozumiem, istnieje duży rozrzut między raportami ludzi, od „prawie nieistotnego” jako izolatora (ale pomocnego przy innych rzeczach) po bardzo przydatny. Jednak bez kwantyfikacji. Wydaje się, że wymagają one pewnego nakładu pracy.

Czy istnieją dodatkowe rozwiązania i / lub porównania między rozwiązaniami?

Odpowiedzi:


9

Podejście „szybkie i brudne” polega na przyklejeniu tam taśmy z Kaptonem. Im więcej tym lepiej! (W każdym razie do momentu demontażu w celu konserwacji).

Uważam, że wstępnie pocięta taśma ceramiczna + „koce” z taśmy kaptonowej są łatwe i skuteczne. Bloki typu E3Dv6 i Replicator 1/2 powinny być kompatybilne. Lub możesz wyciąć własny za pomocą ostrego noża hobby.

wprowadź opis zdjęcia tutaj http://www.fargo3dprinting.com/products/makerbot-replicator-2-ceramic-insulation-tape/

Główną wadą jest to, że nie izolują dwóch stron gorącego bloku. Ale przykrycie góry i dołu zapewnia wiele praktycznych korzyści i zawsze możesz dodać jeszcze kilka owinięć taśmy Kapton, aby zakryć resztę powierzchni.

Inną dobrą opcją, która ostatnio stała się popularna, jest taśma z włókna szklanego. Ma silikonowy klej, tkaną matę z włókna szklanego i błyszczącą aluminiową powierzchnię. (Powierzchnia odbijająca zmniejsza promieniowanie cieplne.) Jest często stosowana w zastosowaniach motoryzacyjnych wokół tłumików i tym podobnych. Możesz pokroić na małe prostokąty z każdej strony gorącego bloku lub owinąć blok podobny do Kaptona.

wprowadź opis zdjęcia tutaj https://shop.raffle.ch/shop/insulation_material/

Głównym problemem jest jakość - nie wszystkie marki mają klej, który wytrzyma drukowanie w wysokiej temperaturze. Może początkowo pachnieć, gdy początkowo zostanie „wypalony” z powodu nieco przyrządzonego kleju. Uważam również, że potrzebujesz kilku warstw, aby uzyskać taką samą izolację jak koc ceramiczny + kapton, gdy wokół gorącego bloku jest dużo przepływu powietrza.


Wiem, że to trochę OT, ale używam tego drugiego materiału pod moim podgrzewanym łóżkiem, co zwiększyło szybkość podgrzewania HB ponad 2 razy
piksel darth

O tak, robię to samo. Działa doskonale w przypadku łóżek grzewczych w nie zamkniętych drukarkach. (CHCĘ, aby łóżko grzewcze w moich zamkniętych drukarkach ogrzało powietrze!)
Ryan Carlyle

Te wstępnie wykonane izolatory kaptonowe z włóknem wyglądają dobrze. Czy masz jakieś wyniki ilościowe, takie jak krzywe rozgrzewania z taką izolacją i bez niej? Ten, a także materiał włóknisty podany w drugim rozwiązaniu są w zasadzie tym, co opisano w moim drugim linku referencyjnym, czy coś pomijam?
kamuro

Jeśli dobrze rozumiem jego opis, użył teflonowego materiału do opiekania kanapek pod Kaptonem. Nie słyszałem o tym osobiście. Częściej widać białą taśmę ceramiczną lub tylko wiele warstw kaptonów.
Ryan Carlyle

Czy kiedykolwiek wykonałeś jakieś pomiary ilościowe na izolowanym bloku grzejnika? Zużycie energii, na przykład porównania zmian temperatury pid?
kamuro

6

Zadaję sobie pytanie, dlaczego ludzie mają problem z taśmą kaptonową, skoro tak łatwo jest użyć teflonowej taśmy uszczelniającej do izolacji hotendu. Taśma jest lekko spieniona, aby umożliwić lepsze uszczelnienie, gdy jest używana do uszczelniania „gwintów rurowych”. Można go kupić w dowolnym miejscu za bardzo małe pieniądze i może wytrzymać do 260 ° C w sposób ciągły i 300 ° przez krótki czas (zgodnie z arkuszem danych). To powinno wystarczyć do większości zastosowań. Instalacja wodna Taśma PTFE jest bardzo łatwa do zastosowania, ponieważ jest miękka i można ją naciągnąć do odpowiedniej formy. I trzyma się sam, bez dodatkowego kleju. Bez kłopotów ze sztywną taśmą kaptonową. Izolacja jest znacznie lepsza z powodu pęcherzyków powietrza wewnątrz taśmy. Zrobiłem to na mojej wytłaczarce i działa idealnie. Moja wytłaczarka nagrzewa się teraz o około 20% szybciej. Nałożyłem tę taśmę w pozycji zainstalowanej w ciągu 5 minut - łatwo! Wytłaczarka izolowana taśmą teflonową


1
Witamy na forum! Podoba mi się twój pomysł użycia taśmy hydraulicznej i jestem pewien, że spróbuję. Ta odpowiedź nie odnosi się bezpośrednio do zainteresowania PO porównaniami, ale jest na temat. Czy możesz poprawić odpowiedź, porównując ją ze swoim doświadczeniem przy użyciu innych metod izolacji?
cmm

Brzmi jak świetny pomysł, ale czy jest jakiś problem z toksycznością oparów (nawet jeśli nie ma zapachu)? Po prostu ciekawy.
Questor

@Questor, to jest rzeczywiście problem z taśmą PTFE: en.wikipedia.org/wiki/Polytetrafluoroethylene#Safety Zaczyna wypuszczać nietypowe rzeczy w temperaturze 200 ° C i rośnie wraz z temperaturą. W badaniu cytowanym przez Wikipedię ilość nie jest niepokojąca do 250 ° C, ale to nie jest patelnia ... prowadzimy te rzeczy w temperaturze w zamkniętych przestrzeniach przez kilka godzin / dni. Unikam więc kontaktu PTFE z blokiem grzejnym, ale jest to bardzo ostrożne.
Christopher McGowan

4

Używam wysokiej temperatury RTV. Po prostu ładuję i wygładzam jak lukier bardzo małe ciasto. Górną część bloku grzejnego pozostawiam czystą i przykrywam kawałkiem bawełnianej izolacji. Nie dbam o zużycie energii, chcę tylko, aby było gorąco, gdy włącza się wentylator chłodzący przedmiot.


Miałem dobre wyniki z „urządzeniem do wytwarzania uszczelek w wysokiej temperaturze”, które jest dość podobne (na przykład permatex.com/products/gasketing/gasket-makers/… , dobry do ~ 315 ° C). Ponieważ po prostu go ściskasz i pozwalasz mu zestalić się, możesz pokryć dowolny kształt, tak gruby lub cienki, jak chcesz. Możesz go przyciąć lub oderwać, jeśli zajdzie taka potrzeba.
TextGeek

3

Właśnie przeczytałem własne rozwiązanie, zanim przeczytałem tę dyskusję. (Monoprice Select v2.1 - Wanhao i3 Clone).

Chyba ~ Mam hotend Mk8.

Miałem jakiś arkusz gumy silikonowej (o grubości około 1,4 mm), który zaczął życie jako arkusz ciastek, ale dałem mu nowy cel w życiu, LOL. Wytnąłem dwa kawałki na długość, aby owinąć hotend, i zrobiłem podwójną grubą kanapkę.

Następnie użyłem aluminiowej taśmy izolacyjnej z klejem * (PATRZ EDYTUJ PONIŻEJ !!) (NIE taśmy izolacyjnej, taśmy ALUMINIOWEJ) i owinąłem arkusze, a następnie użyłem szczypiec z końcówkami igłowymi, aby dopasować ją do bloku grzejnego. Taśma aluminiowa pomaga utrzymać kształt.

Użyłem 3M 468MP do przyklejenia go do hotendu, ponieważ obecnie nie mam taśmy kaptonowej. Właśnie to zrobiłem dzisiaj, jeśli mam problemy z przyczepnością, SPRÓBAM pamiętać, aby zgłosić się tutaj. :) Jeśli się wyskoczy, użyję trochę sztywnego drutu skręconego do podtrzymania.

EDYCJA : Welllll ... czasami ktoś staje się zbyt sprytny dla własnego dobra!

UŻYWANIE TAŚMY ALUMINIOWEJ NIE JEST DOBRYM ROZWIĄZANIEM, NIE RÓB GO !!! Wygląda na to, że klej na taśmie emituje szkodliwe, a być może trujące opary po podgrzaniu! Musiałem wywietrzyć pomieszczenie na zewnątrz przez kilka godzin z podwójnymi wentylatorami i hotendem w temp., Aby oczyścić powietrze! Ups lol

Teraz jest dobrze, zepsuło się.

Pomysł zadziałał i jestem pewien, że byłoby dobrze, jeśli użyjesz zwykłej, wytrzymałej folii aluminiowej. Pamiętaj, aby zamontować szew po WEWNĄTRZ, a taśma 3M powinna dobrze trzymać go dokładnie zamkniętego.


Możesz oszacować poprawę, mierząc czas potrzebny do podgrzania od zimna do 90 stopni (z celem 100, więc nie ma wejściowej pętli sterowania).
Sean Houlihane,

@SeanHoulihane - Tak, to ma sens, dziękuję. Zauważyłem ogromną poprawę na BED, gdy zainstalowałem pod nim dwa arkusze korka (z wycięciem, aby usunąć przewody), ponownie za pomocą taśmy 3M 468MP. Czas nagrzewania znacznie się zmniejszył i jest znacznie bardziej stabilny. Oczywiście ogranicza również cykl, dzięki czemu oszczędza energię, zmniejszając obciążenie zasilacza.
PuterPro

Podgrzewanie aluminium może nie być świetnym pomysłem (nawet jeśli jest to folia cynowa) ze względu na ekstremalne temperatury ... Opary aluminium są powiązane z chorobą Altzhiemersa (sp?) (Choć nie mogę powiedzieć, gdzie jest bezpieczny i niebezpieczny zakres temperatur ponieważ musi być w porządku do pewnej temperatury, ponieważ jest szeroko stosowany w gotowaniu). Nie bardzo wiem, na czym polega problem, ale po prostu rzucam go jako coś do rozważenia.
Questor

@Questor: Ogrzewanie aluminium nie wytwarza dymów. Samo gotowanie w aluminium to problem. (Uwaga: cały podgrzewany blok większości hotendów jest wykonany z aluminium).
Fritz

Być może opary były złym wyborem słów, ale podgrzewanie aluminium zwiększa utlenianie aluminium, co jest złe. Oczywiście, grubość aluminium i temperatura również wchodzą w grę, ale nie ma wątpliwości, że istnieje zwiększone działanie utleniające ogrzewania aluminium i złe skutki uboczne, takie jak Metal Fume Fever (pośród wielu innych): en.m. wikipedia.org/wiki/Metal_fume_fever
Questor

1

Po obejrzeniu odpowiedzi na to pytanie: Jak mogę zaizolować termistor? , Zamówiłem je w serwisie eBay, gruba drukarka 3D 5PCS 3 mm Blok grzewczy Bawełna Hotend Dysza Izolacja cieplna EW , za około 0,40 £

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Napis z opisu przedmiotu

  • Grubość: 3 mm
  • Wymiary: 75 mm * 21 * 3 mm +/- 0,2 mm

  • Bawełna termoizolacyjna służy do utrzymywania ciepła w dyszy drukarki 3D;

  • Bawełna termoizolacyjna wykonana jest z żaroodpornego włókna ceramicznego;
  • Rozmiary produktu można dostosować do potrzeb klienta;
  • Korzyść z utrzymania kluczowych części podgrzewanego bloku aluminiowego drukarki 3D w cieple;
  • Sprawia, że ​​temperatura wewnętrzna jest płaska, oszczędza energię i energię;
  • Ta odporna na wysoką temperaturę bawełna może długo pracować w wysokiej temperaturze 900 stopni.

Inne obrazy:

wprowadź opis zdjęcia tutajwprowadź opis zdjęcia tutajwprowadź opis zdjęcia tutaj

To prawda, że ​​wyglądają podejrzanie jak paski w odpowiedzi Ryana , ale używają bawełny zamiast taśmy ceramicznej.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.