Jak nazywają się te nazwy domen?


10

Do dzisiaj myślałem, że znam definicję domen TLD, SLD, domen wierzchołków i tak dalej. Ale rozmawiając z niektórymi ludźmi wydaje się, że wprowadzam zamieszanie. Oto co myślę:

  • .com to domena najwyższego poziomu (TLD), czyli domena pierwszego poziomu;
  • stackexchange.com jest domeną drugiego poziomu (SLD) i domeną wierzchołkową;
  • .co.uk jest domeną najwyższego poziomu, czyli domeną pierwszego poziomu;
  • google.co.uk to domena drugiego poziomu i domena wierzchołkowa.

A teraz najtrudniejsza część: .namedomeny. Jak wiesz, możesz bezpłatnie zarejestrować domenę surname.namelub domenę name.surname.name. Jeśli się zarejestrujesz name.surname.name, stanie surname.namesię niedostępny do rejestracji.

Załóżmy, że zarejestrowałem się tylko, name.surname.namea nie surname.name:

  • name.surname.name jest domeną trzeciego poziomu i domeną wierzchołkową.

Oto pytanie: czy mam rację, a jeśli nie, jakie popełniam błędy?


Tylko FYI, Nominet (rejestr w Wielkiej Brytanii) umożliwił w ubiegłym roku rejestrację domen bezpośrednio w .ukTLD.
GeoffAtkins

Zakładając, że zarejestrowałem tylko imię. Nazwisko. Imię, a nie nazwisko. Imię: Nigdy nie możesz tego zrobić. O ile nie posiadasz nazwiska.nazwa lub tej domeny nie możesz zarejestrować jego subdomeny, nie możesz tego zrobić.
Hanky ​​Panky

1
@Hanky .namesą wyjątkowe pod tym względem (patrz komentarz duskwuff poniżej). W rzeczywistości, kiedy .namedomeny zostały uruchomione po raz pierwszy, można było rejestrować tylko domeny trzeciego poziomu. Jednak rejestratorzy, których ostatnio próbowałem, wydają się zezwalać tylko na rejestracje SLD. Odniesienie: en.wikipedia.org/wiki/.name
MrWhite

Odpowiedzi:


4

Wydaje się, że mylisz definicję techniczną z zasadami rejestracji.

.co.uknie jest TLD. .ukjest TLD. Jak zauważa w3d , „po prostu policz kropki”.

Jest jednak .co.uk„specjalny”, jeśli chodzi o sposób rejestracji nazwy domeny w domenie drugiego poziomu. To skuteczna domena najwyższego poziomu ( eTLD ).

Mozilla udostępnia listę tych domen eTLD, które nazywają publiczną listą sufiksów . Definiują publiczny sufiks taki jak ten:

„Sufiks publiczny” to taki, pod którym użytkownicy Internetu mogą (lub historycznie mogliby) bezpośrednio rejestrować nazwy. Niektóre przykłady przyrostków publicznych są .com, .co.uki pvt.k12.ma.us. Publiczna lista sufiksów to lista wszystkich znanych publicznych sufiksów.


13

Policz kropki ...

.co.uk to domena najwyższego poziomu, czyli domena pierwszego poziomu;

ukjest TLD. cojest SLD.
(Odwołanie: http://www.nominet.uk/uk-domain-names/about-domain-names/uk-domain-family )

Chociaż często jest .co.ukopisywany jako ccTLD, to tak naprawdę tylko ukczęść jest TLD.

google.co.uk to domena drugiego poziomu i domena wierzchołkowa;

google jest domeną trzeciego poziomu.

A teraz najtrudniejsza część: .nazwa domen

... Policz kropki.


1
a .co.uk jest bezpośrednio równoważne z .com. Istnieją techniczne i praktyczne powody, aby argumentować te definicje w obu kierunkach, prawda jest taka, że ​​tak naprawdę to nie ma znaczenia. Różne zasady nie mają zastosowania konsekwentnie do żadnej definicji tych terminów.
JamesRyan

5
@JamesRyan Jakie jest twoje źródło twierdzenia, że ​​są równoważne? Mogą być traktowane jako równoważne w użyciu, ale prosty przykład: co.ukma wpis whois, czego nie ma w przypadku żadnej TLD. Więc co.ukNIE jest to równoważne z .commoim wnioskiem
Nanne

2
@Nanne faktycznie co.uk i Wielka Brytania mają wpisy whois nominet.uk/whois/lookup?query=co.uk nominet.uk/whois/lookup?query=uk
JamesRyan

3
Najłatwiejszym sposobem podkreślenia, że ​​.co.uk jest specjalnym przypadkiem, jest porównanie go z uk.com. co.uk jest zarządzany, a domeny sprzedawane przez nomet jakby TLD, uk.com to po prostu domena z subdomenami odsprzedawanymi przez prywatną firmę. Obowiązują różne zabezpieczenia i status prawny subdomen każdej z nich. Mówiąc najściślej, ostatnią część można nazwać TLD, ale uogólniając nawet w czysto techniczny sposób, nie jest to tak jednoznaczne. Zamierzone znaczenie w każdym przypadku będzie zależeć od kontekstu.
JamesRyan

1
@JamesRyan i TLD .googlesą również własnością prywatnej firmy (choć wydaje się, że nie sprzedają domen), będącej TLD. Nic tu nie udowodniono.
Paŭlo Ebermann

3

Według https://publicsuffix.org/list/public_suffix_list.dat .name ma domeny drugiego poziomu, które są uważane za domeny najwyższego poziomu, ale nie ma ich listy. Będziesz musiał zbadać każdą nazwę indywidualnie, aby ustalić, czy jest to prawidłowa, własna nazwa domeny, czy nazwa domeny najwyższego poziomu z własnymi domenami poniżej.

Zobacz Pobieranie subdomeny z adresu URL, aby uzyskać więcej informacji o tym, czym są domeny TLD i jak znaleźć subdomeny.


2
Jeśli to sprawia, że ​​czujesz się lepiej: .namejest wyjątkowy i dziwny w dopuszczaniu rejestracji zarówno drugiego, jak i trzeciego poziomu, a ta decyzja projektowa jest ogólnie uważana za ogromny błąd. (Jak widać na liście publicznych sufiksów, powoduje to poważne komplikacje dla oprogramowania). W praktyce .namedomeny trzeciego poziomu są rzadko używane.
duskwuff -inactive-

1

Domena najwyższego poziomu (TLD)

Każda nazwa domeny składa się z dwóch części: domeny TLD (domeny najwyższego poziomu) i domeny drugiego poziomu. W nazwie domeny example.com, .comczęść jest domeną najwyższego poziomu, a przykład słowo jest domeną drugiego poziomu. Chociaż istnieje prawie nieskończona liczba domen drugiego poziomu, istnieje ograniczona liczba ogólnych TLD, patrz przykłady poniżej.

Przykłady:

.comNieograniczony. Jest to oryginalna TLD dla firm, ale była używana przez wiele grup spoza firmy.

.bizOgraniczone do użytku przez firmy; .biz został dodany, ponieważ .com jest używany przez niektóre grupy i osoby, które nie są firmami.

.nameOgraniczone do użytku przez osoby, które chcą zarejestrować własną nazwę jako nazwę domeny; pozwala to na posiadanie własnych stron internetowych bez korzystania z .com lub innych TLD.

.orgNieograniczony. Przeznaczony do użytku przez organizacje takie jak organizacje non-profit.

.netNieograniczony. Przeznaczony do użytku przez organizacje, które przyczyniają się do budowy lub utrzymania Internetu.

Oprócz ogólnych TLD istnieje coraz większa liczba TLD z kodami krajów (cc), które kojarzą witryny z danym krajem. Na przykład .usmogą być używane przez firmy w Stanach Zjednoczonych. Jeśli jesteś firmą międzynarodową lub prowadzisz intensywną działalność gospodarczą w innym kraju, rozważ zarejestrowanie nazwy domeny z odpowiednim kodem kraju.

Przykłady:

.co.uk Wielka Brytania

.co.za Afryka Południowa

Notatka dodatkowa (Just a FYI)

Pod względem SEO nie ma dużej różnicy, jeśli chodzi o domeny .comvs .netvs .org, ponieważ wszystkie z nich są powszechnie używanymi ogólnymi TLD.

Jedyny wpływ TLD na SEO jest taki, że jeśli twoja TLD dotyczy konkretnego regionu, możesz nie wyświetlać się jako wyniki wyszukiwania w innym regionie geograficznym.

Google rozszerza swoje ogólne domeny TLD i jest regularnie aktualizowana. Przeczytaj tutaj Domeny geograficzne

Na przykład, jeśli masz .indomenę, Twój ranking w Google India może być dość wysoki w porównaniu do Google Japan.


2
Conclusion There is not much of a difference SEO wise when it comes to .com vs .net vs .org domains because all of them are commonly used general TLDs.Myślę, że pytanie nie dotyczy porównania TLD w perspektywie SEO.
Sathiya Kumar,

Właśnie o tym trochę rozwinąłem, ponieważ generalnie następnym pytaniem jest prawie zawsze, w jaki sposób wpływa to na SEO. Mam nadzieję, że jest w porządku, że go tam dodałem, ponieważ uważam, że stanowi świetny dodatek dla każdego, kto czyta to pytanie.
Coś

Moje pytanie dotyczy tylko terminologii. Nic więcej :)
hej hej,

W pierwszym zdaniu są też nazwy domen złożone z więcej niż dwóch części, takich jak www.math.hu-berlin.de(składające się z 4 części).
Paŭlo Ebermann

1
@ heyhey Moja odpowiedź miała na celu pomóc nie tylko tobie, ale także publiczności czytającej Twój post. Nie sądzę, że to źle, że dodałem tam część SEO, ponieważ zostanie o to poproszony, mogę to zagwarantować, ale jeśli to cię uszczęśliwi, zredaguję moją odpowiedź i jeśli ci pomoże, więc niektórzy kochają głosuj proszę (:
Erik Thiart
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.