Czy są jakieś wyraźne oznaki, że mój plik mapy witryny jest korzystny?


73

Niedawno utworzyłem plik sitemap.xml i przesłałem go na konto Google Webmasters Tools . Google nie zgłosiło żadnych problemów ani błędów w przesłanej mapie witryny mojej witryny.

Teraz moje pytanie brzmi:

  • Skąd mam wiedzieć, czy moja mapa witryny działa w Narzędziach Google dla webmasterów?

Powodem, dla którego pytam, jest to, że nie wiem, co powinienem widzieć lub szukać, i wydaje mi się, że przesłałem niepotrzebny plik.

Odpowiedzi:


93

Plik mapy witryny pomaga wyszukiwarkom wykryć nowe i zaktualizowane adresy URL w Twojej witrynie. W szczególności, jeśli Twoja witryna jest dość duża, może to pomóc im skupić się na nowej i zaktualizowanej treści, zamiast ślepo indeksować wszystko, aby sprawdzić, czy coś się zmieniło. Może to spowodować, że nowe treści zostaną znalezione znacznie szybciej, co może być dość zauważalne, szczególnie jeśli witryna jest większa lub bardziej złożona.

W szczególności w Google (pracuję w Google; nie wiem, jak radzą sobie z tym inne wyszukiwarki), wykonuje również następujące czynności:

  • Znajdź liczbę zaindeksowanych adresów URL witryny: te statystyki są codziennie przeliczane i bardzo dokładne. Można je znaleźć na stronie szczegółów map witryn .
  • Odkryj problemy z kanonizacją: jeśli liczby się nie zgadzają , często oznacza to, że podajesz adresy URL w pliku mapy witryny, które nie pasują do tego, co znajdujemy podczas indeksowania. Zazwyczaj jest to znak, że musisz popracować nad kanonizacją .
  • Pomoc w kanonizacji: gdy znajdziemy w Twojej witrynie wiele adresów URL, które pokazują identyczną treść, damy każdemu adresowi URL wymienionemu w mapie witryny dodatkową przewagę, nawet jeśli nie używasz innych metod kanonizacji.
  • Znajdź źle zindeksowane części witryny: te liczby są podawane dla każdego pliku mapy witryny, dzięki czemu możesz tworzyć osobne pliki map witryn dla logicznych sekcji witryny, aby odkryć obszary, w których Google nie indeksuje tyle, ile chcesz.
  • Priorytetyzuj błędy indeksowania: w sekcji błędów indeksowania adresy URL określone w plikach map witryn są wyświetlane osobno. Ponieważ konkretnie podałeś te adresy URL, zakładamy, że chcesz je zindeksować, a wszelkie błędy indeksowania są ważne.

Ponadto możesz użyć kilku rozszerzeń w plikach map witryn (np. Do obrazów, filmów, wiadomości lub internacjonalizacji), jeśli zdecydujesz się to zrobić. Te rozszerzenia są opcjonalne.

W przypadku większości witryn najbardziej widocznym elementem plików map witryn jest to, że można zobaczyć indeksowaną liczbę adresów URL. Pojawienie się może zająć około jednego dnia, więc jeśli przesłałeś mapę witryny po raz pierwszy, być może będziesz musiał być nieco cierpliwy. Podczas gdy inne sposoby (np. Strona: -query) są bardzo, bardzo przybliżonymi przybliżeniami, liczba ta jest niezwykle dokładna.

Zredagowano, by dodać: kolejną rzeczą, którą osobiście uważam za bardzo przydatną w odniesieniu do map witryn, jest to, że jeśli nie generujesz ich bezpośrednio za pomocą CMS, niezmiennie dowiadujesz się dużo o tym, jak twoja strona jest indeksowalna i jakie adresy URL są wykrywane podczas tego procesu. Widziałem wiele przypadków, w których indeksowanie witryny za pomocą narzędzia po Twojej stronie (np. Generatora map witryn) spowoduje problemy, których możesz pominąć, na przykład identyfikatory sesji w adresach URL, powielanie treści poprzez różnice w adresach URL, nieskończone miejsca (takie jak jako niekończące się kalendarze), a nawet części witryny, które w ogóle nie są połączone.


Świetna informacja. Słyszałem również, że w przypadku niektórych mocno indeksowanych witryn o dużym ruchu lepiej nie używać mapy witryny, ponieważ Google lepiej indeksuje robotę, a jeśli czegoś brakuje w mapie witryny, może przestać być indeksowane.
Chris_O

3
@Chris_O Łączysz różne problemy razem. W tym przykładzie nie jest tak, że Google samodzielnie wykonuje „lepszą” robotę; sama mapa witryny jest wadliwa. To nie jest bezpośrednia argumentacja, by „w ogóle nie używać mapy witryny”. Rozwiązaniem tej sytuacji jest naprawienie mapy witryny. Ponadto mapy witryn mają charakter informacyjny, a nie dyrektywy. Brakuje czegoś w mapie witryny, co nie oznacza, że ​​Google nie znajdzie go samodzielnie, ani go zignoruje.
Su

Witryna ma ponad 40 000 zaindeksowanych stron, a nowe treści są indeksowane w mniej niż 5 minut (bez mapy witryny). W oparciu o twoją odpowiedź zaczniemy je budować i rozbić na lata.
Chris_O,

@ john-mueller hi mr. m. - kiedyś przesłałem testową mapę witryny z 1000 URL-ami, odzyskaliśmy indeks około 700, teraz przetestowaliśmy wszystkie 1000 URL-i za pośrednictwem strony: www.complete.org/url/to/the/page.html, wróciliśmy liczba znacznie poniżej 700 adresów URL (więcej w regionie 200). co to znaczy?
Franz

2
@Franz Są ​​czasem zaangażowane szczegóły, które utrudniają odtworzenie zindeksowanej liczby adresów URL za pomocą witryny: -queries. Na przykład są sytuacje, w których możemy łączyć wiele adresów URL i wyświetlać tylko jeden z nich dla witryny: -query. Więc jeśli widzisz różnicę, zwykle nie warto się martwić.
John Mueller

6

Jeśli nie otrzymujesz żadnych błędów, możesz założyć, że Google go przeanalizował i ma świadomość zawartości. Ale to nie znaczy, że będą indeksować i / lub indeksować te strony. Mapy witryn to po prostu inny sposób informowania wyszukiwarek o swoich stronach. Nie są zobowiązani do indeksowania żadnej lub wszystkich tych stron. To samo dotyczy wyszukiwania stron za pomocą linków lub adresów URL.


1
Jako dodatkowe informacje dość łatwo jest sprawdzić, czy Google rozumie mapę witryny. Sprawdź w Optymalizacje -> Mapy witryn. Poinformuje Cię, ile adresów URL zostało przesłanych w mapie witryny. Mapa strony pomyślnie przeczytała zawartość i znalazła w niej tyle linków. Druga liczba to liczba zindeksowanych i, jak wskazuje John, całkowicie do Google, czy nie znajdą żadnej, części lub większości Twoich treści. Zawsze będzie mniejsza niż przesłana kwota, Google po prostu uważa, że ​​niektóre strony są niezbyt gorące i nie zawraca sobie nimi głowy.
Fiasco Labs

1

Google zazwyczaj dobrze indeksuje witrynę, jeśli masz dobrą liczbę linków. Jeśli spędzasz dużo czasu na analizowaniu liczby zaindeksowanych stron, sugeruję, aby lepiej poprawić swoją witrynę i uzyskać linki o wysokiej jakości.


0

Może narzędziem walidacji sitemap jak ten , choć nigdy nie „nie” widział start sitemap kopać w.


Plik został już zatwierdzony. To nie jest pytanie.
Ni

0

W przypadku większej witryny, na przykład witryny z setkami, tysiącami lub milionami stron, jest to całkiem przydatne. W naszej witrynie firmowej było 400 000 stron, na których adresy URL były dynamicznie tworzone za pomocą identyfikatora treści, a parametry adresu URL były używane z &, Google Webmaster Tools dostarczy Ci informacji zwrotnych na temat zaindeksowanych stron i wyświetli błędy, możesz debugować lub otworzyć stronę i przekonaj się, co jest nie tak. W ten sposób Google pomógł nam stworzyć lepszą stronę internetową i kilka razy oszczędził nam ogromnego zażenowania.

Przydatne jest również sprawdzenie liczby indeksowanych stron w porównaniu do liczby zaindeksowanych.

W przypadku mniejszych witryn, jeśli witryna jest małą grupą stron .html, z których każda strona jest połączona za pomocą menu, a witryna nie jest często aktualizowana, jeśli prześlesz mapę witryny, nic się nie zmieni w stosunku do wyników wyszukiwania. Przesyłanie mapy witryny nie będzie miało żadnej przewagi nad kimś, kto nie przesłał mapy witryny.

Miałem też około 20 małych stron internetowych, na których automatycznie generowałem mapy witryn za pomocą skryptu cron i przestałem to robić. Pewnego dnia dowiedziałem się, że mój błąd nie generuje plików XML przez około 6 miesięcy, ale Google na szczęście zignorował mój błąd i całkowicie zaindeksował te witryny, nawet jeśli w mapach witryn były błędy, Google używa mapy witryny tylko jako wskazówkę, gdzie się udać, a nie bardzo poważnie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.