Jak obsługiwać kanoniczne zmiany adresu URL, takie jak Przepełnienie stosu


13

Wszystkie strony przepełnienia stosu mają ładne adresy URL zawierające tytuł pytania. W HTML ma również kanoniczny adres URL tej strony.

Właśnie dowiedziałem się, że kiedy zmieniam tytuł pytania, adres URL jest zmieniany natychmiast. Kanoniczny adres URL jest również aktualizowany. Czy to oznacza, że ​​tak długo, jak strona ze starym kanonicznym adresem URL przekierowuje do nowego adresu kanonicznego, wyszukiwarki będą również aktualizować swoje rekordy adresu kanonicznego?

Czy jest coś jeszcze, co można zrobić, aby zmiana adresu URL była jeszcze bardziej płynna?

Odpowiedzi:


16

Wszystkie pytania na Stack Exchange zawierają numeryczny identyfikator (28070 na to pytanie), który jest jedyną rzeczą, która jednoznacznie identyfikuje pytanie.

Kiedy tytuł pytania jest zmieniany, adres URL taki jak /28070/old-question-titlenadal pokazuje pytanie, ponieważ identyfikator nadal tam jest. Identyfikator jest sprawdzany i zwracany jest nowy tytuł, co oznacza, że ​​nowy adres URL może zostać określony i wyświetlony w kanonicznym znaczniku.

Działa to doskonale w przypadku wyszukiwarek - kiedy widzą stary adres URL, mogą zobaczyć kanoniczny adres URL (lub w większości przypadków uzyskać przekierowanie 301), więc zaktualizuj ich indeks.


3
Przypomina mi to klasyczny argument dotyczący projektu bazy danych dotyczący tego, czy klucze podstawowe powinny być znaczące, czy bez znaczenia. Z jednej strony wydaje się, że wiele klas obiektów ma unikalne nieodłączne atrybuty, które na ich powierzchni doskonale nadają się do użycia jako klucz podstawowy. Dzięki temu projektanci DB nie muszą tworzyć dedykowanego klucza głównego, który nie służy żadnemu celowi. Jednak w rzeczywistości wiele z tych „oczywistych” kluczy podstawowych można modyfikować. Nazwisko osoby może się zmienić (np. Wziąć ślub), podobnie jak jej adres, numer telefonu itp. Nawet coś takiego jak identyfikator pracownika może się zmienić, jeśli format identyfikatora zostanie zmieniony.
Lèse majesté

To pokazuje, że SEO Google pcha świat. Staram się znaleźć powód, dla którego witryny potrzebują długich adresów URL pełnych słów kluczowych SEO, gdy wystarczyłby krótszy adres URL z samą liczbą. I nie mów mi, że zwiększa to wygodę użytkownika, ponieważ użytkownik nadal musi wprowadzić numer w adresie URL / linku, aby przejść do strony, więc nie ma usprawiedliwienia dla słów kluczowych w adresie URL innych niż SEO.
Marco Demaio,

1
@Marco argument UX nie polega na tym, że użytkownik wpisuje adres URL, ale ma na celu wskazanie użytkownikowi, o czym jest strona. Istnieje uzasadniony argument, że w ogóle nie używa się identyfikatora, ale napotykasz trudności techniczne, szukając długich ciągów zamiast szybkiego prostego identyfikatora.
DisgruntledGoat

1
@Lese Myślę, że właśnie odpowiedziałeś na swoją własną debatę;) Bezsensowne klucze podstawowe tak naprawdę nie mają żadnych wad i nadal możesz używać dodatkowych unikalnych ograniczeń w swojej bazie danych.
DisgruntledGoat

1
@lulala: Tak, jeśli 301 lub ustawisz łącze kanoniczne, Google będzie wiedział, aby zaktualizować ich indeks.
Lèse majesté
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.