CMS czy web-framework? - Kiedy użyć którego?


13

Kiedy powinienem używać Systemu Zarządzania Treścią, a kiedy powinienem korzystać z frameworka internetowego?

Odpowiedzi:


11

Rozwiązania do zarządzania treścią (CMS) to platformy, które można zainstalować na serwerze internetowym, które pozwalają wybrać lub utworzyć motyw i rozpocząć dodawanie treści do witryny. Rozwiązania CMS doskonale nadają się do blogów, serwisów informacyjnych i podstawowych witryn firmowych lub informacyjnych, na których intencją jest posiadanie stron zawierających głównie tekst, linki i obrazy. Na przykład Wordpress i Drupal to platformy CMS (Wordpress zaczął jako platformy blogowe i przekształcił się w CMS). Ponadto niektóre rozwiązania CMS są bardziej zaawansowane i mogą tworzyć zaawansowane strony internetowe, które są bardziej szczegółowe i / lub kosztują pieniądze.

Oprócz podstawowego tekstu, linków i obrazów, większość rozwiązań CMS pozwala na dodatkowe wtyczki, które umożliwiają osadzanie elementów Web 2.0 w obszarze zawartości strony lub w menu lub pasku bocznym. Przez Web 2.0 mam na myśli bardziej zaawansowane funkcje, które tworzą dynamiczne treści, takie jak Mapy Google lub treści interaktywne. Niektóre z tych rzeczy można łatwo osadzić bez wtyczek, w zależności od tego, jak łatwo twórca treści je osadził. Wordpress na przykład ma tysiące wtyczek .

Niektóre wtyczki nie są specyficzne dla CMS. Dobrym przykładem może być Disqus , który pozwala dodawać komentarze do witryny, dodając niewielką ilość kodu do pliku HTML.

Framework internetowy to po prostu framework programowy zbudowany do działania na kodzie strony internetowej. Ramy mogą być w dowolnym języku. Próba łączenia struktur z różnych języków może być jednak wyzwaniem. Zazwyczaj część kodu frameworka jest zbudowana do pracy po stronie serwera i nigdy nie jest widoczna dla klienta. Frameworki to małe i duże pakiety kodu, których można używać do szybszego budowania stron internetowych. Mogą dodać do witryny szeroki wachlarz funkcji. Niektóre przykłady to CakePHP , wszystko zainstalowane z NuGet dla .Net lub Rails .

Wreszcie, innym sposobem spojrzenia na to jest to, że większość rozwiązań CMS to same frameworki internetowe. Znajdują się one na większym końcu skali bazowej kodu.


Kilka punktów: Istnieje wielu dostawców WCM, którzy kwestionowaliby fakt, że rozwiązania CMS świetnie nadają się do „podstawowych witryn korporacyjnych lub informacyjnych” - po wejściu w sferę SiteCore, EPiServer, Tridion itp. Nie jesteś patrząc na podstawową stronę internetową, ale wciąż są to CMS-y. Po drugie: lepiej byłoby powiedzieć: „Większość rozwiązań CMS jest zbudowanych na platformach internetowych - niezależnie od tego, czy jest to ASP.NET, Rails itp.
Zhaph - Ben Duguid

1
@Zaph - Zgadzam się z tobą. Istnieją bardziej wyspecjalizowane rozwiązania CMS, które robią znacznie więcej niż podstawowe witryny biznesowe.
Ben Hoffman,

5

Powinieneś używać CMS, jeśli chcesz, aby w pełni przygotowana platforma zarządzała zawartością (najbardziej) i masz zwykłą (mam na myśli wspólną) i niezbyt konkretną potrzebę.

Powinieneś używać frameworka, gdy chcesz zbudować własną, konkretną platformę. Dlatego potrzebujesz podstawy, aby uruchomić swoją aplikację / stronę internetową bez „ponownego wynalezienia koła” (więc mają wbudowany walidator e-mail, walidator ip, filtry i tak dalej).


1

Z mojego zrozumienia, CMS to wstępnie zbudowany system, który umożliwia szybkie dodawanie / modyfikowanie treści. Daje przeciętnemu użytkownikowi wystarczającą elastyczność, aby zmienić to, co robi Twoja witryna, instalując moduły i motywy.

Framework to system, podobny do CMS, ale zapewnia jeszcze większą elastyczność w witrynie, ponieważ sam musisz napisać cały kod.


0

Po pierwsze, CMS i frameworki internetowe to nie to samo, jednak CMS jest na szczycie frameworka i może tworzyć własny standard, a także integrować się z frameworkiem. Ważną różnicą między nimi może być na przykład Drupal to CMS jako CMF, który może łatwo zepsuć się, jeśli zainstalujesz źle zakodowany moduł. Nawet zrozumienie lub praca ze zdefiniowaną konwencją nazewnictwa, na przykład tematyczne, jest brudną pracą w cms. Zostaw to dla szybkiej informacji lub witryny marketingowej. Musisz znać jeden motyw i dostosować go do własnych potrzeb. Jednak WF są bardziej elastyczne i zorientowane na programistów. Po co uczyć się programowania na sztywno drupal api, jeśli możesz zrobić znacznie czystsze wyjście z frameworkiem. Możesz zdefiniować własne funkcje i nie musisz instalować niepotrzebnych śmieci.


1
Po prostu wiedz, że powinieneś udzielić „najlepszej odpowiedzi” tak naprawdę najlepszej odpowiedzi. Ten nie jest nawet czytelny.
Kenzo
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.