Dlaczego Google Analytics może zgłaszać nagły, ale uporczywy spadek współczynnika odrzuceń (70% do 12%)


10

Śledziłem dane witryny i zdałem sobie sprawę z nagłego spadku współczynnika odrzuceń w Google Analytics. Nagły spadek nastąpił w ciągu 2 dni i pozostał konsekwentny po.

Współczynnik odrzuceń w styczniu 2019 r. Wynosi około 70%, a po 2 dniach wyniósł 12-15%. Nie jestem świadomy tego, co zrobił mój kolega, dlatego próbuję to rozgryźć.

Czy współczynnik odrzuceń na poziomie 12% jest normalny?

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Odpowiedzi:


18

Byłbym skłonny założyć się, że twój kolega zaimplementował wydarzenia na stronie .

Domyślnie Google Anaytics mierzy tylko wyświetlenia stron. Odbicia są zdefiniowane jako użytkownicy, którzy wyświetlają tylko jedną stronę; nawet jeśli ten użytkownik spędza godziny na jednej stronie.

Zdarzenia pozwalają śledzić, co dzieje się na stronie. Możesz wysyłać informacje GA o takich produktach, jak:

 • Użytkownik klika przyciski
 • Użytkownik przewija stronę
 • Użytkownik spędza X minut na stronie
 • Użytkownik pisze na stronie
 • Użytkownik ogląda film na stronie
 • Wczytywana jest dodatkowa zawartość AJAX

Wszystkie te zdarzenia można oznaczyć jako „interaktywne”, co powoduje, że GA mówi „ten użytkownik nie podskoczył”. Mogą być również oznaczone jako „nieinteraktywne”, co nie wpływa na współczynnik odrzuceń.

Jeśli mam rację, zobaczysz dane w raporcie „Zachowanie” -> „Zdarzenia” -> „Przegląd”, zaczynając od momentu, gdy Twój współczynnik odrzuceń spadnie.

12% współczynnik odrzuceń po wdrożeniu zdarzeń jest całkiem normalny. Jest również bardzo normalne, że niektóre typy witryn mają 75% współczynnik odrzuceń przed zdarzeniami:

 • Aplikacje z pojedynczą stroną (OSO) mają wiele odsłon tylko wtedy, gdy użytkownicy odświeżają stronę lub klikają ją ponownie.
 • Wiele witryn zawiera wszystkie informacje potrzebne większości użytkowników bezpośrednio na stronie docelowej. To jest wspólne dla artykułów i kalkulatorów. Uważam, że nie powinien to być „odrzut”, jeśli użytkownik przeczyta cały artykuł.

Wydarzenia to sposób, aby GA wiedział, że satysfakcjonujesz użytkowników, nawet gdy przeglądają tylko jedną stronę.

Możesz przejrzeć wysyłane zdarzenia i upewnić się, że każde z nich jest odpowiednio oznaczone jako „interaktywne” lub „nieinteraktywne”.


2
To naprawdę przyciąga wzrok. Można by pomyśleć, że osoba lądująca na dokładnej stronie, której potrzebowała z wyniku Google, byłaby obliczana bardziej korzystnie. Czy dodając te zdarzenia poprawia również algorytm SEO, pokazując Google, że Twój użytkownik nie „odrzucił się” zgodnie z nową definicją?
MonkeyZeus

3
Statystyki Google Analytics nie mają bezpośredniego wpływu na SEO. Poprawa współczynnika odrzuceń poprzez wdrażanie zdarzeń nie zmienia zachowania użytkowników i nie może wpływać na rankingi. Dla celów rankingowych Google dba o to, by użytkownicy byli zadowoleni. Rankingi mogą się pogorszyć, jeśli wielu użytkowników powróci do wyników wyszukiwania po odwiedzeniu witryny i kliknie inną stronę. Szczegółowe wyjaśnienie dlaczego znajduje się w mojej odpowiedzi na „Czy współczynnik odrzuceń witryny wpływa na ranking Google?”
Stephen Ostermiller

To dla mnie nowy obszar. Dziękuję Ci. Po krótkim czytaniu okazuje się, że Menedżer tagów Google jest ładowany asynchronicznie. Czy jednak na stronach korzystających z GTM występuje spadek wydajności?
Trebor

Nie musisz używać Menedżera tagów Google do wydarzeń. Można to zrobić w ten sposób, ale nigdy nie użyłem go do tego celu. Zawsze implementowałem zdarzenia z JavaScript załadowanym w normalny sposób js.
Stephen Ostermiller

2

Współczynnik odrzuceń zwykle staje się niski, gdy zostanie wykonana jedna z następujących zmian:

 1. Lepsza obsługa strony docelowej
 2. Treści podawane użytkownikowi są bardzo cenne w porównaniu do innych
 3. Żadne zmiany na stronie nie są wprowadzane, ale ruch ze źródła niskiej jakości przestał pojawiać się.

Aby zrozumieć, dlaczego, sprawdź następujące dane w swoim Analytics i współpracowniku:

 • Wszelkie zmiany strony docelowej / treści?
 • Jakieś zmiany w źródłach odwiedzających twoje strony?

Czy współczynnik odrzuceń wynoszący 12% nie jest normalny?

Zależy to całkowicie od kategorii witryny i źródeł ruchu. W mojej witrynie utrzymuję mniej niż 12% współczynnik odrzuceń, co niewiele osób może osiągnąć. (% Nie jest istotny, ponieważ należy go również uwzględnić w liczbie użytkowników odwiedzających stronę internetową w danym okresie).


1

Czy to średni współczynnik odrzuceń dla różnych stron / źródeł?

Zwykle jeśli spada do zera, jest to spowodowane odpaleniem podwójnych odsłon, ale ponieważ wyświetlasz stałe 12%, wyobrażam sobie, że problem ze śledzeniem dotyczy tylko niektórych stron.

Lubię debugować dodatek Tag Assistant Chrome


1

To wszystko są dobre rzeczy i oczywiście wszyscy chcemy, aby dane tak wyglądały, bez wątpienia :), ale nie zapominaj, że jest „druga” strona medalu. Może to wynikać z przechwyconego skryptu / nieprawidłowej konfiguracji lub podwójnego śledzenia, jeśli ktoś przypadkowo zaimplementował kod dwukrotnie lub jeśli masz skrypty GTM i GA na kodzie witryny. Sprawdź również te. Mam nadzieję, że się mylę, ale ...


Spodziewałbym się, że współczynnik odrzuceń będzie niższy (prawie zero), jeśli GA zostanie wywołany dwukrotnie. Gdyby tak było, powinien istnieć odpowiedni duży skok w odsłonach stron. Z pewnością warto to sprawdzić.
Stephen Ostermiller

1
JEŚLI jest to GTM w stosunku do GA, nie całkiem, wiem coś dziwnego, ale tak się naprawdę stało, współczynnik odrzuceń spadł o 5,6% śr.
Filozof666
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.