Dlaczego filmowanie za pomocą lustrzanki cyfrowej?


15

Dodanie funkcji wideo do aparatu cyfrowego było związane z ich popularnymi aplikacjami, ponieważ nieprofesjonalni użytkownicy chcieli mieć jednocześnie fotografię i wideo. Profesjonalne aparaty były przeznaczone wyłącznie do fotografii lub filmowania. Jednak ta sytuacja się zmienia, a funkcje wideo są dodawane także do lustrzanek cyfrowych.

Interesujące jest to, że poziom profesjonalizmu wideo na aparatach fotograficznych osiąga najwyższy poziom, ponieważ wielu filmowców używa aparatu DSLR do profesjonalnych projektów. Rozumiem, że technologia rozwija się dzięki lepszym aparatom DSLR, ale kamery wideo również były zaawansowane. Dlaczego występuje taka tendencja do używania aparatu fotograficznego do kręcenia filmów?

Jakie są zalety techniczne (a nawet lepsze zalety i wady) używania aparatu DSLR do fotografii?

Odpowiedzi:


15

Główną zaletą jest koszt. Historycznie istniały dwa główne typy czujników obrazowania, CMOS i CCD. Matryca CMOS była historycznie stosowana w aparatach cyfrowych (ze względu na wyższą jakość zdjęć, które może przechwycić, niższy koszt oraz fakt, że aparaty cyfrowe muszą uchwycić tylko jedną chwilę).

Z drugiej strony przetworniki CCD były historycznie stosowane w kamerach wideo, z jednym przetwornikiem CCD na kolor (3CCD) w celu zwiększenia jakości. Były znacznie droższe i generalnie zdolne do niższych rozdzielczości, ale miały tę zaletę, że uchwyciły całą klatkę w tym samym czasie.

Większość czujników CMOS skanuje linia po linii, zamiast rejestrować stały obraz naraz, wykazują artefakt zwany roletą. Pojawia się to jako zniekształcenie, gdy kamera się porusza (szczególnie panoramowanie) z powodu zmiany orientacji w środkowej klatce. Wcześniej częstotliwość próbkowania czujników CMOS była zbyt wolna, aby umożliwić ich użycie w przypadku wideo, ale wraz z poprawą technologii możliwe jest teraz próbkowanie wystarczająco szybko, aby - mimo że nadal istniała - roleta nie stanowiła problemu kilka lat temu. Teraz są nawet czujniki CMOS zdolne do zaoferowania globalnej migawki i prawie wyparły stare kamery oparte na CCD, a nawet duże filmy są rejestrowane na czujnikach CMOS z globalnymi migawkami.

Postępy w technologii CMOS pozwoliły na zastosowanie czujników CMOS w profesjonalnym nagraniu wideo, przynosząc ze sobą niski koszt, wysoką rozdzielczość i wysoką jakość, które wcześniej nie były możliwe. Globalna migawka CMOS nadal kosztuje więcej niż roleta w porównaniu z innymi funkcjami czujnika, więc roleta jest nadal obecna w wielu kamerach (nawet dość wysokiej klasy kamerach kinowych) ze względu na oszczędności kosztów i fakt, że wyższa prędkość próbkowania znacznie zmniejszyła wpływ rolet.

Kolejną dużą zaletą jest rozmiar. Lustrzanki cyfrowe mają zwykle mniejszą zdolność przetwarzania do pracy z dużymi ilościami danych zaangażowanych w takie rzeczy jak wideo 4k, więc są bardziej ograniczone możliwości, ale są również znacznie mniejsze i bardziej przenośne. Jest to prawdopodobnie najbardziej widoczne w porównaniu Black Production Production Camera i Black Magic Ursa Mini 4k. Oba używają tego samego czujnika 4k, jednak rozmiar BMPC ogranicza jego zdolność do pracy z wideo o wysokiej częstotliwości klatek, a także niektóre inne funkcje aparatu. Ursa Mini jest znacznie większym formatem, który obecnie kosztuje dokładnie tyle samo, ale jest w stanie zmieścić więcej funkcji ze względu na dodatkowy rozmiar i sprzęt, który można zawrzeć w większym formacie.


1

Wymienne soczewki w rozsądnych cenach, wraz z wyrafinowanymi kontrolami ekspozycji. Nie ma też oferty kamer wideo dla konsumentów. Z własnego doświadczenia stwierdziłem, że o wiele łatwiej jest tworzyć wideo profesjonalnej jakości za pomocą lustrzanki Canon Canon o wartości 1000 USD i kilku obiektywów niż za pomocą kamery wideo dla konsumentów.


To dobry początek odpowiedzi, ale w żadnym wypadku nie jest to pełna odpowiedź. Lista zalet i wad jest znacznie dłuższa ...
Michael Tiemann
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.