Jak zrozumieć formaty plików wideo?


9

W cyfrowym wideo są różne rodzaje plików: m4v, mov, mkv, mts, mp4, mpeg i wiele innych, i nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi na pytanie, do czego każdy z nich jest dobry.

(Natomiast podczas robienia zdjęć masz dwie możliwości: JPG lub RAW; w JPG w zasadzie wiesz, co zawiera plik, a w RAW różni się w zależności od producenta aparatu. Wiem, że to trochę więcej skomplikowane, ale to nie jest jak eksplozja opcji dostępnych w cyfrowym wideo).

Co więcej, wygląda na to, że rozszerzenie pliku wideo nie mówi ci, co jest w pliku. Z tego, co rozumiem, plik .mov (na przykład) może zawierać prawie wszystko.

Jest też cała ta sprawa z h.264, AIC, ProRes, iFrame, AVCHD, DV, HDV - przynajmniej myślę, że wszystkie należą do tej samej kategorii, ale prawdopodobnie się mylę.

Czy ktoś może mi pomóc zrozumieć wszystkie zmienne, które są tutaj odtwarzane, abym mógł dokonywać inteligentnych wyborów dotyczących tego, co robię z plikami wychodzącymi z kamery?


Istnieje znacznie więcej formatów dla zdjęć niż tylko JPG i RAW. Gif, Tiff, PSD, PNG i PICT to tylko kilka, które przychodzą na myśl. Poza tym nie sądzę, aby RAW był faktycznym, skodyfikowanym, sformalizowanym formatem. Być może tak to nazywa aparat Canon, ale prawdopodobnie jest to DNG, EXR, CineformRaw lub coś w tym rodzaju. Chodzi o to, że przechowywanie obrazów i kompresja są skomplikowane. Zwiększ tę złożoność, dodając wymiar czasowy i dźwiękowy, a masz mnóstwo kodeków, kontenerów i innych opcji (np. Metody dostarczania) do rozważenia. Każdy jest najlepszy do różnych celów.
Jason Conrad

Odpowiedzi:


8

Formaty plików są zasadniczo opakowaniami, swego rodzaju kontenerem. Informacje wideo są kodowane w kodeku (koder / dekoder). Niektóre formaty plików działają tylko z niektórymi kodekami. Wynika to (częściowo) z korporacyjnych / organizacyjnych konkursów na sikanie (lub wojen formatowych - pamiętasz dvd + vs. dvd -?). Kodeki mają różny stopień kompresji. Im bardziej skompresowany jest kodek, tym mniejsze będą twoje pliki, ale potencjalnie będą one również tracić informacje, w taki sam sposób, w jaki plik RAW zapisuje wszystko z CCD, a JPEG kompresuje plik, usuwając powtarzane informacje. Ponadto większość NLE na poziomie profesjonalnym (jak Final Cut Pro (nie FCPX)) gra ładniej z kodekami, które są mniej skompresowane. Im bardziej jest skompresowany, tym bardziej komputer musi pracować, aby dekodować i ponownie szyfrować informacje podczas wprowadzania zmian (przesuwanie się po linii czasu, wycinanie, dodawanie efektów itp.)

Zalecenia: Do nagrywania i edycji (HD) wybierz kodek o niskiej kompresji i wysokiej jakości, taki jak DVCProHD, AVCHD, Apple ProRes.

Aby wyeksportować do udostępniania, polecam H.264. Jest obsługiwany prawie powszechnie i jest bardzo dobrej jakości ze stosunkowo małymi plikami. Filmy BluRay są w rzeczywistości kodowane w ultra wysokiej jakości H.264

Jeszcze jedna uwaga: jeśli kamera zapisuje pliki w dziwnym formacie (tj. Nie mov, mpeg, mp4), musisz użyć procesu przesyłania w swoim NLE. Pamiętaj, aby zapisać CAŁĄ strukturę folderów z karty pamięci, a nie tylko z plików mts, mxf i innych plików.

Więcej wskazówek: jeśli nie masz pewności, w jakim kodeku znajduje się plik, możesz go otworzyć w QuickTime i nacisnąć cmd + i, aby otworzyć okno inspektora. Będzie tam zawierać wszystkie informacje o kodeku. Ponadto w systemie Windows istnieje małe narzędzie o nazwie G-SPOT, które może pokazać, jakiego kodeka używasz w tym pliku itp.


Istnieją więc dwie zmienne - format pliku i kodek? Wygląda na to, że kodek jest ważniejszy niż format pliku. Dobrze?
Hugh

Zgadza się. Niektóre kodeki działają tylko w niektórych formatach plików (np. ProRes zawsze będzie mov), ale niektóre obejmują wiele typów (np. H.264 może być mov, mp4, m4v). Podczas gdy niektórzy gracze mogą czasami być wybredni w kwestii formatu pliku, bardziej wybredni są w kwestii kodeków.
Drew P

Właściwie nie. To zależy od tego, co chcesz zrobić z wideo. Jeśli chcesz go tylko skompresować i przechowywać w minimalnej przestrzeni, najważniejszy jest kodek. Jeśli chcesz odtwarzać go w czasie rzeczywistym z losowym dostępem, zsynchronizowanym dźwiękiem i innymi dzwonkami i gwizdkami, ważniejszy jest format.
koan

-1

Nie znam niewiarygodnej liczby kodeków wideo, więc wyjaśnię moje dwa pierwsze i dlaczego ich używam.

Format MP4 został zaprojektowany tak, aby zajmował niewiele miejsca, co czyni go dobrym do udostępniania online i nagrywania na urządzeniach o ograniczonej przestrzeni dyskowej. Wadą jest to, że tracisz dużą ilość jakości, szczególnie w szczególnie ciemnych materiałach. Format MPEG jest również zastrzeżony, co oznacza, że ​​jeśli edytujesz w systemie Linux, musisz kupić kodek.

AVI to bardzo fajny format. Nie jest zastrzeżony i ma bardzo niewielką utratę jakości. Oznacza to, że pliki AVI mogą być bardzo duże, ale zawsze używam formatu, gdy jest to możliwe ze względu na jakość.


Opisałeś dwa kontenery, które mogą mieć dowolny format wideo. W rzeczywistości możesz mieć AVI, który wykorzystuje strumień wideo h.264 i plik MP4, który zawiera strumień o bardzo wysokiej jakości. Ponadto wiele materiałów MPEG można używać za darmo, o ile nie jest to oprogramowanie komercyjne, ale oprogramowanie komercyjne wymaga licencji.
AJ Henderson
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.